Skip to main content
umpa

Salomon Nordic Sunday w liczbach

Autor: |
Marek Kopernok z Rybnika (foto: Stacja Jakuszyce)
Marek Kopernok z Rybnika (foto: Stacja Jakuszyce)

Dziś statystyczne podsumowanie szóstego sezonu cyklu Salomon Nordic Sunday. Przeanalizujemy indywidualne dokonania zawodników w sezonie 2014/15 najpopularniejszego w Polsce cyklu dla narciarzy biegowych amatorów.

Zacznijmy od wieku. Najmłodszymi zawodnikami w sezonie 2014/15 w Salomon Nordic Sunday byli Maksymilian Bodziony i Jan Sitarz (obaj z Zakopanego), którzy pobiegli w zawodach inauguracyjnych – 11 stycznia w Zakopanem. Obaj w dniu startu mieli po 10 lat.

Najstarszym uczestnikiem był Jerzy Podgórski z miasta Łodzi. 77-latek (w tym roku kończy 78 lat) wystartował w finale SNS-a – 8 marca 2015 roku w Jakuszycach i to w stylu dowolnym! Kolejny w tej klasyfikacji jest Kazimierz Łapczyński (Maniowy), który ma 74 lata, a w SNS-ie pojawił się podczas inauguracyjnych sprintów w Zakopanem.

W tym sezonie odbyło się pięć biegów. Nie było już możliwości biegać oboma stylami za każdym razem. Jedynie w Zakopanem pojawiła się grupa, która zaliczyła zarówno start klasykiem, jak i łyżwą.
W sumie mieliśmy dwie osoby, które zaliczyły sześć startów w sezonie 2014/15 (dwa w Zakopanem i po jednym w kolejnych biegach w Jakuszycach). Są to: Paweł Zimoń z Częstochowy i Marek Kopernok z Rybnika. Gratulujemy wytrwałości!

Starty w każdy z pięciu weekendów zaliczyli także: styl klasyczny – Natalia i Jarosław Haczyk (Opole) oraz Eugeniusz Marcinowski (Bielawa), łyżwa – Zbyszek Galik (Szklarska Poręba), Darek Mazurkiewicz (Smolec), Józef Laszczyk (Rajcza) i Grzegorz Legierski (Koniaków).

<content>19112</content>

Tyle o najbardziej „sumiennych” zawodnikach SNS-a. Teraz czas na najskuteczniejszych. Zacznijmy od zawodniczek i zawodników, którzy najczęściej byli pierwszy – biorąc pod uwagę klasyfikację open.
Wśród mężczyzn w stylu klasycznym mamy zdecydowaną dominację Łukasza Bronowickiego z Jeleniej Góry, który startował cztery razy i cztery razy wygrał. Nie było go tylko w Zakopanem. Podobnie mamy u kobiet w łyżwie, gdzie Joanna Badacz z Piechowic wygrała 4 na 4 biegi i także nie startowała w Zakopanem.
Nieco więcej zwycięzców mieliśmy w klasyku u pań (dwukrotnie wygrywała jedynie Paulina Szopińska z Wrocławia) oraz w łyżwie u mężczyzn (dwie wygrane Radka Sretra z Czech).

I jeszcze ci, którzy zapisali na swoim koncie najwięcej zwycięstw w swojej kategorii wiekowej. W stylu klasycznym pod tym względem najlepsi byli - po 4 wygrane: Edward Mucha (M6), Piotr Michałek (M4), Łukasz Bronowicki (M3), Ewa Szmel (K5) i Emilia Błaszczyk (K1).
W stylu dowolnym mieliśmy czwórkę zawodników, którzy odnieśli po 4 zwycięstwa w kategorii wiekowej, w tym trójkę Czechów; Pete Blahna (M6), Pavel Petr (M4) oraz Alena Jindriskova (K5). Jedyną Polską w tym gronie była Joanna Badacz (K3).

A na koniec zestawienia rodzinne. Skupmy się na parach rodzinnych, które mają miejsce w generalce (czyli po minimum 4 zaliczone starty). Zaznaczmy, że do naszej punktacji liczymy, jak w klasyfikacji generalnej, czyli 4 najlepsze starty.
W klasyku znaleźliśmy sześć takich duetów. Biorąc pod uwagę punkty z klasyfikacji generalnej najwyżej są Monika i Paweł Judka z Jeleniej Góry – 2464 punkty. Za nimi znalazło się małżeństwo Alicja i Michał Rolscy z Wrocławia – 2221 punktów. A na podium są także Natalia i Jarosław Haczyk – 2147 pkt.
A oto kolejne miejsca: 4. Claudia, Dominik Hahn – 2021, 5. Bożena, Robert Dobrowolscy – 1824, 6. Małgorzata, Grzegorz Loroch – 1498 pkt.

W stylu dowolnym znalazły się cztery rodzinne duety. Wygrali bezapelacyjnie Kazik i Grzegorz Legierscy – 2804 punkty. Drugie miejsce zajęli dotychczasowi zwycięzcy tej klasyfikacji; Joanna i Przemysław Badacz – 2543, a trzecie rodzeństwo Karolina i Paweł Budzińscy – 2298. Tuż za podium Marek i Artur Nadachowscy z Zacharzewa – 2146 punktów.

Mieliśmy jeszcze jeden duet mieszany jeżeli chodzi o style. Tato Stanisław startował klasykiem, a syn Jakub – łyżwą. Mowa o Mrozińskich z Jeleniej Góry, którzy zdobyli łącznie 2577 punktów.
Prosimy wybaczyć jeżeli pominęliśmy jakiś rodzinny tandem, ale w tak wielkim gronie zawodników, trudno wyłapać wszystkie rodzinne koneksje…

To tyle drugiej części statystycznego podsumowania szóstego sezonu Salomon Nordic Sunday. Już za niespełna tydzień część trzecia i ostatnia, poświęcona rywalizacji dwóch stylów – klasyka i łyżwy. Czy w tym sezonie łyżwa znów królowała nad stylem klasycznym? Przekonacie się za kilka dni!

Zdjęcia:

  • Marek Kopernok z Rybnika to jeden z dwóch zawodników, którzy w tegorocznym SNS-ie pobiegli aż sześć razy, w tym dwukrotnie w Zakopanem.
  • Joanna i Przemysław Badacz z Piechowic – drudzy w naszej rodzinnej klasyfikacji w stylu dowolnym. Dodatkowo Joanna wygrała wśród pań 4 biegi stylem dowolnym w tym sezonie!
  • Ewa Szmel w tym sezonie nie miała sobie równych w kategorii K5 w stylu klasycznym.
  • Jarosław Haczyk z Opola był w tym sezonie na każdym z biegów SNS-a. Dodatkowo wraz z żoną Natalią zajęli drugie miejsce w naszej klasyfikacji rodzinnej w stylu klasycznym.
Marek Kopernok z Rybnika (foto: Stacja Jakuszyce) Marek Kopernok z Rybnika (foto: Stacja Jakuszyce)
Joanna i Przemysław Badacz z Piechowic (foto: Stacja Jakuszyce) Joanna i Przemysław Badacz z Piechowic (foto: Stacja Jakuszyce)
Ewa Szmel (foto: Stacja Jakuszyce) Ewa Szmel (foto: Stacja Jakuszyce)
Jarosław Haczyk z Opola (foto: Stacja Jakuszyce) Jarosław Haczyk z Opola (foto: Stacja Jakuszyce)