Skip to main content
umpa

Rozmowa z Mieczysławem Ziachem, międzynarodowym przewodnikiem IVBV i zastępcą naczelnika TOPR

Autor: |
Mieczysław Ziach, Zastępca Naczelnika TOPR  (fot. mat. prasowe)
Mieczysław Ziach, Zastępca Naczelnika TOPR (fot. mat. prasowe)

Podcast Opowieści z gór, to inicjatywa realizowana w ramach akcji Kursy Lawinowe PZU. Jej celem jest przybliżenie szerokiej grupie odbiorców sylwetek ludzi żyjących i pracujących w górach, a także zwrócenie uwagi na różne zagadnienia związane z bezpieczną i odpowiedzialną turystyką górską.

Bohaterem najnowszego odcinka jest Mieczysław Ziach, Zastępca Naczelnika TOPR i jeden z pierwszych członków Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich. Działająca od 1996 roku organizacja zrzesza polskich przewodników wyszkolonych zgodnie z jedynym międzynarodowym standardem UIAGM/IVBV/IFMGA (niemiecki, francuski i angielski skrót nazwy Międzynarodowej Federacji Związków Przewodnickich). Wszyscy przewodnicy IVBV na świecie przechodzą analogiczny program szkolenia, mają podobne kompetencje i noszą takie same odznaki. Jak tłumaczy Ziach - „Żeby dostać się na kurs przewodników międzynarodowych trzeba mieć bogaty wykaz działalności górskiej. Konkretną liczbę przejść skiturowych o danej deniwelacji, dróg skalnych o określonych trudnościach, dróg alpejskich, lodowych i mikstowych. Dopiero wtedy człowiek jest dopuszczany do egzaminów wstępnych.”

Po pomyślnym przejściu egzaminów kandydaci na przewodników międzynarodowych przystępują do szkolenia, które trwa w sumie 120 dni i musi zostać zrealizowane w okresie nie krótszym niż 3 lata oraz nie dłuższym niż 6 lat. Sam egzamin końcowy trwa 7 dni!

„Jest to zawód trudny. Często trzeba podjąć decyzje niepopularne i wycofać się, jeżeli załamuje się pogoda czy ludzie nie są odpowiednio przygotowani. Chociaż mieli swoje marzenia, to niestety trzeba podjąć twardą decyzję i powiedzieć, że nie tym razem. My nie realizujemy swoich ambicji. My musimy dbać o bezpieczeństwo naszych ludzi.” mówi Ziach w podcaście, którego słuchać można za darmo na platformach: Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i Anchor

W serii Opowieści z gór realizowanych przez Kursy Lawinowe PZU dostępne są także rozmowy z:

  • Janem Krzysztofem, Naczelnikiem TOPR
  • Janem Krzeptowskim-Sabałą, edukatorem z Tatrzańskiego Parku Narodowego
  • Marcinem Witkiem, ratownikiem TOPR i przewodnikiem górskim
  •  Łukaszem Chmurą, kierownikiem Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Kasprowym Wierchu.

 

Mieczysław Ziach, Zastępca Naczelnika TOPR  (fot. mat. prasowe) Mieczysław Ziach, Zastępca Naczelnika TOPR (fot. mat. prasowe)