Skip to main content

Przebudowa stacji narciarskiej Kasina SKI

Autor: |
Wizualizacja (źródło: KasinaSKI.pl)
Wizualizacja (źródło: KasinaSKI.pl)

W połowie roku 2016 została rozpoczęta przebudowa stacji narciarskiej Kasina SKI w Kasinie Wielkiej. Na bazie istniejącej stacji narciarskiej powstaje nowoczesny ośrodek sportowo-rekreacyjny, który poprzez swoją ofertę zapewni funkcjonowanie miejsca przez cały rok. Modernizacja obejmuje wymianę kolei na nowoczesną 6- osobową, wyprzęganą firmy Doppelmeyr z pomarańczowymi osłonami.

Ośrodek narciarski Kasina SKI

Firma KASINA SKI Sp. z o.o. działa na rynku od 2002 r w gminie Mszana Dolna. W ostatnich latach przeprowadzono szereg prac inwestycyjnych. W trakcie swojej długoletniej działalności firma zdobyła doświadczenie, które stanowi podstawę dalszego rozwoju, a jednocześnie stanowi gwarancję dla realizacji modernizacji. Firma przeprowadza inwestycje mające na celu rozwój infrastruktury zarówno w sensie ilościowym, jak i jakościowym co będzie prowadziło do powstania w Kasinie miejsca dla całorocznego, aktywnego wypoczynku dla możliwie szerokiej grupy odbiorców. Doświadczenie w zakresie prowadzonej działalności znajduje swoje odzwierciedlenie w liczbie przeprowadzonych prac inwestycyjnych w ostatnich latach, w tym: budowa systemu naśnieżania, wymiana orczyka na kolej krzesełkową, budowa stacji transformatorowej, parkingów, zakup obiektu gastronomicznego, montaż bramek dalekiego zasięgu, zakup ratraka, zakup gruntów.

Gmina Mszana Dolna usytuowana jest częściowo w zachodniej części Beskidu Wyspowego, a częściowo w północnej części Gorców. Dzięki swojemu położeniu blisko Krakowa i Nowego Sącza od wielu lat jest miejscem wypoczynku głównie dla rodzin z dziećmi. Jest kolebką sportowców uprawiających narciarstwo biegowe, stąd pochodzi m.in. Justyna Kowalczyk.

Kasina Wielka i okoliczne tereny są bardzo atrakcyjne turystycznie. Jedną z głównych atrakcji jest góra Śnieżnica ze stokiem narciarskim. Problemem jest niewykorzystanie potencjału zasobów krajobrazowych miejscowości dla potrzeb rozwoju społeczno – gospodarczego gminy. Górzyste ukształtowanie terenu miejscowości stanowi potencjał do rozwoju bazy sportowo – rekreacyjnej, zarówno zimowej, jak i letniej. Tymczasem potencjał ten jest niewykorzystany, a przeciążenie istniejących w gminie wyciągów i tras narciarskich wpływa na pogorszenie atrakcyjności tego obszaru. Ponadto istniejąca infrastruktura nie jest w pełni dostosowana do przewożenia rowerów w okresie letnio-wiosennym.

<content>19112</content>

Krajobraz, przyroda, bliskość Krakowa i Zakopanego, klimat górski, czyste powietrze – to zidentyfikowane mocne strony naszej lokalizacji gminy, które stanowią bazę i potencjał dla dalszego rozwoju. rozwoju turystyki.

Posiadana infrastruktura

Stacja narciarska Kasina Ski znajduje się w rodzinnej miejscowości Justyny Kowalczyk. To najdłuższy i położony najbliżej Krakowa, sztucznie dośnieżany i oświetlony stok narciarski, określany jako średnio trudny. Jego cechą charakterystyczną jest jednolite pochylenie (21%) na całej długości trasy, co oznacza wyśmienitą jazdę zarówno dla początkujących, jak i wytrawnych narciarzy.

Latem jest to idealny teren dla rowerzystów oraz tych, którzy lubią górskie wycieczki i paralotnie. Kasina Wielka to jedna z najwyżej położonych stacji kolejowych w Polsce, do której kursuje co roku, w okresie wakacyjnym, pociąg retro.

Posiadane trasy zjazdowe (niebieska i czerwona) o łącznej długości prawie 2700 metrów i różnicy wzniesień 290 metrów prowadzone są w całości w lesie, co polepsza parametry zjazdowe oraz pozwala na przyjemną jazdę nawet przy silnych, porywistych wiatrach. Dla stawiających pierwsze kroki na nartach przeznaczona jest trasa zielona na specjalnie przygotowanej oślej łączce wraz z 120 metrowym wyciągiem talerzykowym.

Stacja narciarska Kasina Ski zaprasza do korzystania z krzesełkowej, sześcioosobowej kolei linowej o długości 1100 metrów. Wyjazd na stację górną (900 m.n.p.m.) trwa niespełna 4 minuty.

<content>41017</content>

Na terenie stacji narciarskiej znajdują się:

  • Sklep, SKI-Serwis
  • Parkingi
  • Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego
  • Szkołę narciarską
  • System sztucznego naśnieżania i oświetlenia tras narciarskich
  • Taras widokowy
  • Punkty gastronomiczne: Karczma, Ski Bar, Słodki Bar
  • Strefę wypoczynku

Założone cele

Głównym celem projektu jest uzupełnienie i unowocześnienie całorocznej infrastruktury turystyczno–rekreacyjnej, rozwój oferty m.in. dla narciarzy i rowerzystów poprzez modernizację stacji narciarskiej, rewitalizację obiektów stacji i zaplecze gastronomiczne. Dostosowanie kolei do przewozów poza zima, również w sezonach: wiosennym, letnim i jesiennym. Kasina SKI chce promować aktywny sposób spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia,

Opis inwestycji

W ramach projektu zostanie dostarczona i zamontowana kompletna kolej linowo – krzesełkowa, w tym:

  1. Urządzenia napędowe i wyposażenie stacji dolnej zamontowane nad platformą wsiadania/wysiadania tj. konstrukcje wsporcze, koło napędowe, urządzenia wyprzęgania i wprzęgania, przenośniki transportujące krzesła w stacji, podesty robocze
  2. pojazdy - krzesła z osłonami przeciwwiatrowymi w kolorze pomarańczowym, w tym: siedzenia z wykładziną, pałąkami bezpieczeństwa i zawieszeniami, pojazd serwisowy.

Montowana kolej zaprojektowana jest według najnowszej wiedzy o budownictwie kolei linowych i wyposażona w nowoczesną technikę. Zapewni najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa użytkowników. Szczegóły inwestycji:

  • kolej linowa krzesełkowa o ruchu okrężnym z pojazdami (krzesłami) zawieszonymi na linie nośno – napędowej przy pomocy wprzęgieł rozłącznych,
  • zaprojektowana na przepustowość 3000 osób/godz.
  • zgodnie z zaleceniami technicznymi urządzeń zaplanowano 100% transport w górę trasy i 33% transport w dół trasy,
  • napęd na moście ruchomym zaprojektowany jest w stacji dolnej, która zapewnia łatwy dostęp do poszczególnych podzespołów (silnik, przekładnia, hamulec ruchowy),
  • silnik prądu zmiennego do napędu głównego, prędkość jazdy regulowana bezstopniowo,
  • prędkość jazdy pojazdów w stacjach jest zredukowana do 1,0 m/s w rejonie wsiadania i wysiadania,
  • lina nośno – napędowa na trasie prowadzona jest na krążkach linowych zamontowanych na podporach trasowych na ograniczonej wysokości nad terenem,
  • pojazdami są krzesła z siedzeniami dla 6 osób, z pałąkiem zamykającym i podpórką dla stóp lub nart, krzesła wyposażone w osłony i wieszaki na rowery,
  • stacja górna z kołem przewojowym, zapewnia obsługę urządzeń oraz ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

Wybrane parametry techniczne:

  • Długość po stoku: 1051,.87 m
  • Średnie nachylenie trasy: 27,95 %
  • Prędkość jazdy (max.): 5,0 m/s
  • Zdolność przewozowa: 3000 osób/godz.
  • Liczba miejsc na krześle: 6
  • Czas jazdy: 3,86 min.
  • Liczba krzeseł: 64 szt.
  • Liczba podpór: 8 szt.
Wizualizacja (źródło: KasinaSKI.pl) Wizualizacja (źródło: KasinaSKI.pl)
Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl) Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl)
Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl) Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl)
Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl) Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl)
Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl) Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl)
Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl) Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl)
Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl) Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl)
Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl) Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl)
Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl) Modernizacja stacji (foto: KasinaSKI.pl)