Skip to main content

Polacy z szansami na medale w narciarskich Mistrzostwach Świata INAS w Zakopanem

Mistrzostwa Świata INAS w Zakopanem
Mistrzostwa Świata INAS w Zakopanem

26 lutego 2018 r. w Zakopanem rozpoczynają się Mistrzostwa Świata INAS w narciarstwie zjazdowym i biegowym. W zawodach rywalizować będzie 60 zawodników z dziewięciu krajów: Austrii, Czech, Estonii, Francji, Japonii, Polski, Rosji, Szwecji i Turcji. Duże szanse na podium w konkurencjach biegowych mężczyzn ma Polska, reprezentowana przez Patryka Jakiełę, Michała Krzanowskiego i Jerzego Krzanowskiego. Polacy będą bronić tytułów mistrzowskich z 2017 roku w biegu indywidualnym na dystansie 15 km (Jakieła) i w sztafecie na 3x2 km, w której finale okazali się szybsi od Japończyków i Francuzów.

"Nasi zawodnicy prezentują świetną formę i słusznie wymieniani są w gronie faworytów do zwycięstwa" - mówi Edward Jakieła, trener kadry biegaczy narciarskich w Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. "Nie wiemy jak ciężko przez ten rok pracowali nasi konkurenci i z niecierpliwością oczekujemy na pierwsze treningi i starty w Zakopanem".

<content>43787</content>

W nadchodzących Mistrzostwach Polskę reprezentować będzie też debiutująca Zofia Dzięcioł, narciarka alpejska, która zmierzy się z rywalkami w konkurencjach zjazdowych: slalom, slalom gigant i super gigant. Pierwsze starty z udziałem polskich zawodników odbędą się we wtorek 27 lutego 2018 r. Bieg mężczyzn na 10 km techniką dowolną rozegrany zostanie na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem o g. 9.00. W tym samym czasie narciarki alpejskie rozpoczną walkę o medale w slalomie na stoku narciarskim Stacji Suche-Ski. Tego dnia w zakopiańskim Parku im. Józefa Piłsudskiego o g. 17.30 odbędzie się też uroczysta Ceremonia Otwarcia Mistrzostw.

Przygotowaniem Mistrzostw w Polsce zajmuje się Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, należący do światowej Federacji INAS (The International Federation for Intellectual Impairment Sport), która jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

"Nadchodzące Mistrzostwa to największa impreza w tegorocznym kalendarzu narciarskim INAS, dlatego w Zakopanem będziemy mogli obserwować najlepszych zawodników na świecie" - mówi Marc Truffaut, Prezydent Federacji INAS. "To wyjątkowe zawody, również dlatego, że pierwszy raz wprowadziliśmy dodatkowe  grupy kwalifikacyjne i mamy nadzieję, że nowy system doskonale się sprawdzi".

<content>40688</content>

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują: Marszałek Województwa Małopolskiego,  Starosta Powiatu w Zakopanem, Burmistrz Miasta Zakopane, Polski Komitet Paraolimpijski i PZN. Patronami medialnymi są TVP Sport, TVP3 Kraków, www.niepelnosprawni.pl. Patronem ideowym jest Integracja. 

Związek Stowarzyszeń Sportowych "Sprawni-Razem" jest organizacją masową zrzeszającą stowarzyszenia kultury fizycznej, działające w zakresie sportu i rekreacji osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim. Struktura związku obejmuje 9 wojewódzkich Stowarzyszeń Sportowych,  regionalne Stowarzyszenie Sportowe oraz 28 Uczniowskich Klubów Sportowych.

Podstawowym celem działalności Związku jest upowszechnianie i rozwijanie sportu i rekreacji osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz dążenie do ich integracji z pełnosprawnymi.

 

Mistrzostwa Świata INAS w Zakopanem Mistrzostwa Świata INAS w Zakopanem
Mistrzostwa Świata INAS w Zakopanem Mistrzostwa Świata INAS w Zakopanem
Mistrzostwa Świata INAS w Zakopanem program Mistrzostwa Świata INAS w Zakopanem program