Skip to main content

Pilsko – ośrodek dostępny dla narciarzy niepełnosprawnych

Autor: |

Dojazd i parking.
Dla osoby niepełnosprawnej najwygodniejszym i praktycznie jedynym sposobem dotarcia do ośrodka jest dojazd pod wyciąg orczykowy nr I koło hotelu „Jontek”. Dostanie się do wyciągu krzesełkowego dla osoby poruszającej się na wózku jest praktycznie niemożliwe, gdyż z parkingu należałoby rozpocząć wędrówkę po stromej, ośnieżonej ścieżce na polanę Strugi. Na szczęście dojazd pod wyciąć nr I jest bardzo wygodny, a co najważniejsze da się podjechać pod samą stację wyciągu (zdjęcie 0351). Jako, że pod samą stacją parkować nie wolno to po wypakowaniu sprzętu, konieczne jest przeparkowanie samochodu na parking położony kilkadziesiąt metrów dalej.

Dostępność wyciągów i tras.
W ośrodku występują 3 rodzaje wyciągów (wyciąg krzesełkowy, orczykowy oraz talerzykowy). Startowaliśmy wyciągiem orczykowym nr I (zdjęcia 0349 i 0350) prowadzącym z Kamiennej na Solisko. Następnie kontynuowaliśmy wjazd kolejnym wyciągiem orczykowym nr III lub IV z Soliska na Buczynkę. Z Buczynki można zjechać na dół trasą czerwoną nr 1, która jest bardzo szeroka i nie powinna przysparzać problemów nawet początkującym narciarzom.

W tym momencie pojawia się jedyna niedogodność. Aby przedostać się z Buczynki na Halę Szczawiny trzeba pokonać kilka zjazdów i podjazdów na bardzo płaskim terenie (zdjęcie 0344). Z pomocą narciarzom przychodzą dwa wyciągi talerzykowe, które ze względu na krótkie teleskopowe mocowanie trudno zaczepić do skiboba. Wyciągi te i tak nie eliminują całkowicie konieczności podchodzenia (zdjęcie 0345).

Po dostaniu się na Halę Szczawiny narciarz niepełnosprawny nie napotka już więcej trudności. Z Hali Szczawiny wyjeżdżamy na Halę Miziową wyciągiem orczykowym V lub IV.  Z Hali Miziowej rozpościera się przepiękny widok na Babią Górę (zdjęcie 0335). Z Hali Miziowej już bez jakichkolwiek problemów możemy wjechać orczykiem nr VII pod sam szczyt Pilska (zdjęcie 0337). Tu znowu możemy podziwiać przepiękne widoki Beskidów (zdjęcia 0319 + 0323 + 0334). Dzięki uprzejmości Kierownika ośrodka miałem możliwość wchodzenia na wyciąg nr VII z pominięciem kołowrotka. Trzeba jednak przyznać, że standardowa budowa kołowrotków w całym ośrodku GAT nie sprawia problemów narciarzom na monoski.

Wzdłuż wyciągów VII oraz V biegnie szeroka i dobrze przygotowana czerwona trasa nr 5. Początkujący narciarze mogą też wybrać łagodniejsze trasy nr 6 oraz 4.

<content>19112</content>

Wyciągu krzesełkowego nie miałem okazji przetestować, gdyż od dołu jest on niedostępny, a ze względu na zamknięcie trasy nr 5 na odcinku do Hali Szczawiny do Polany Strugi zjechać do nie go również się nie dało.

Tak, więc pomimo problemów z przedostaniem się z Buczynki na Halę Szczawiny ośrodek można uznać za dostępny dla osób niepełnosprawnych, zarówno ze względu na dość wygodny podjazd samochodem pod sam wyciąg jak i ze względu na możliwość bezproblemowego jeżdżenia w obszarze Hali Buczynka jak i Hali Miziowej.

Ciąg dalszy pod galerią
(Zdjęcie 0351 - foto: Aleksander Kaleta)

    W Jakuszycach zima na całego Zjeżdżali w kąpielówkach i…