Skip to main content

O czym warto pamiętać na stoku – wyniki kontroli UOKiK

Autor: |
(foto: www.uokik.gov.pl)
(foto: www.uokik.gov.pl)

Wzrasta liczba narciarzy korzystających ze stoków w Polsce. UOKiK przeprowadził pierwszą kontrolę umów oferowanych przez trzydziestu jeden przedsiębiorców prowadzących stacje narciarskie. Zakwestionowane przez Urząd cenniki i regulaminy właściciele stoków już dostosowują do obowiązującego prawa.

Nowy sezon 2006/07 tuż tuż. Już niedługo tysiące narciarzy i snowboardzistów ruszą na stok nie tylko na południe Polski. Wszystkim miłośnikom białego szaleństwa UOKiK przypomina, że korzystając z usług oferowanych przez przedsiębiorców prowadzących stacje narciarskie – jako konsumenci podlegają ochronie. Dlatego też Urząd postanowił bacznie przyjrzeć się ofercie skierowanej do właścicieli nart i desek.


W Polsce największym powodzeniem wśród zwolenników sportów zimowych cieszą się stacje zlokalizowane w woj. małopolskim i podkarpackim. Prawdziwe oblężenie przeżywa kolej linowo-terenowa „Gubałówka” (prawie 1,25 mln osób skorzystało z niej w sezonie 2004/05), kolej na Kasprowy Wierch (750 tys.), Ośrodek Narciarski Palenica w Szczawnicy (665 tys.) oraz kolej gondolowa „Jaworzyna Krynicka” (300 tys.).


Walcząc o klientów właściciele stacji narciarskich oferują konsumentom szeroki zakres świadczeń. Oprócz wyciągów można również skorzystać z parkingów (90 proc.), punktów gastronomicznych (94 proc.) czy wypożyczalni sprzętu narciarskiego i snowbordowego (90 proc.). Na co trzecim stoku można uczyć się jazdy na nartach i snowboardzie w szkółkach, które najczęściej nie należą do właścicieli stacji.


Miłośnicy białego szaleństwa mogą też przebierać w ofertach umożliwiających im korzystanie z wyciągów narciarskich. Najpopularniejsze są karty magnetyczne oraz z kodem paskowym (stosuje je odpowiednio 61 proc. i 38 proc. stacji), które zawierają informacje o liczbie wykupionych przez konsumenta wjazdów wyciągiem lub punktów, w których wyceniany jest jeden wjazd. Cena punktu waha się od 0,10 do 1,40 zł, natomiast zwrotna kaucja za kartę wynosi od 10 do 25 zł. Narciarze mogą również korzystać z kart czasowych, m.in. godzinnych lub ważnych w określonym czasie np. w godzinach 9-14, wielodniowych. Mniej popularne są karty papierowe (stosuje je 32 proc. stacji).

 
Przygotowując konsumentów do nowego sezonu 2006/07, UOKiK postanowił przeanalizować regulaminy i cenniki stosowane przez stacje narciarskie. Urząd skontrolował 31 przedsiębiorców, w tym 27 z Małopolski oraz 4 z Podkarpacia.


Z badania przeprowadzonego przez UOKiK wynika, że stosowane przez przedsiębiorców regulaminy i cenniki obowiązujące na terenie poszczególnych stacji narciarskich umieszczone są w widocznym dla wszystkich miejscu, z reguły przy kasach lub stacji wyciągu. Pozwala to właścicielom desek i nart z łatwością zapoznać się z ich treścią.


W niektórych regulaminach i cennikach na konsumentów czekają jednak niemiłe niespodzianki. W co trzecim regulaminie obowiązującym na terenie stacji narciarskich znajdują się postanowienia, które uniemożliwiają konsumentowi zwrot pieniędzy za karnet niewykorzystany na przykład z powodu pogorszenia warunków atmosferycznych czy też wypadku na stoku. Zdaniem Urzędu, każdy narciarz czy snowboardzista powinien mieć prawo do zwrotu pieniędzy za niewykorzystane zjazdy, tym bardziej, że przedsiębiorca nie poniósł kosztów związanych z realizacją pozostałej części umowy.


Wątpliwości Urzędu wzbudziły także stosowane przez przedsiębiorców w regulaminach nieprecyzyjne określenia. Sformułowanie postanowienia: w wyjątkowych sytuacjach za zgodą kierownika kolei lub mechanika można dokonać zwrotu biletów, po uprzednim sprawdzeniu ważności karnetu, może prowadzić do dowolności i swobody interpretacyjnej, ponieważ konsument nie może przewidzieć, co przedsiębiorca rozumie pod tym nieprecyzyjnym pojęciem.

 
Analizując regulaminy UOKiK zwrócił również uwagę na klauzulę przewidującą, że wszelkie spory, jakie mogą wyniknąć z umowy, rozstrzyga sąd właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorcy, co jest sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami.


Mimo stosunkowo nielicznych nieprawidłowości, prowadzący stacje narciarskie w toku postępowań współpracowali z UOKiK i wszyscy dostosowują stosowane przez nich wzorce umowne do wymogów prawa.

Dodatkowe informacje:
Elżbieta Anders, Rzecznik prasowy UOKiK
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel. (22) 827 28 92, 55 60 106, 55 60 314
Fax (22) 826 11 86
E-mail eanders@uokik.gov.pl

(foto: www.uokik.gov.pl) (foto: www.uokik.gov.pl)