Skip to main content

Nowy wyciąg w Szklarskiej Porębie - zgoda Ministerstwa Środowiska podpisana.

Autor: |
Trasa nowego wyciągu
Trasa nowego wyciągu

Na narty do parku
Kolejka o długości 2400 metrów będzie przewozić 1400 osób w ciągu godziny. Ma to być jeden z najdłuższych wyciągów w Karkonoszach. Zakup urządzeń i ich montaż ma kosztować około 20 mln zł

Starania o budowę kolejki na Świąteczny Kamień w narciarskim kompleksie Szrenicy trwają już jedenaście lat. Jeśli dokumentacja nie utknie znowu w jakimś urzędzie, budowa zacznie się wiosną przyszłego roku.
Dolna stacja nowej kolejki powstanie obok istniejącej już najniższej stacji wyciągu w Szklarskiej Porębie. Inwestycja jest niezbędna. Gdyby wyciąg nie powstał, narciarze tkwiliby w coraz dłuższych kolejkach do wjazdu na stok.

Przekonać urzędników
Ministerstwo Środowiska ponad rok zwlekało z wydaniem zgody na przeznaczenie gruntów leśnych na cele narciarskie. Samorządowcy ze Szklarskiej Poręby wiele razy jeździli w tej sprawie do Warszawy. Wspierali ich miejscowi parlamentarzyści. W końcu się udało.
Zanim jednak gospodarz kompleksu – spółka Sudety Lift – będzie mógł rozpocząć budowę, musi zdobyć kilka urzędowych podpisów, m.in. ministerstwo ma wyliczyć opłaty za wycinkę lasu i ustalić tzw. kompensaty – czyli to, ile drzew trzeba nasadzić w zamian za te wycięte.
– Decyzja ministerstwa to przełom, ale jeśli równie długo, jak dotychczas, będziemy czekać na kolejne dokumenty, to prędzej pójdę na emeryturę niż zbudujemy wyciąg – mówi Jan Dębkowski, dyrektor do spraw technicznych. Spółka ma już gotowy raport oddziaływania nowego wyciągu na środowisko.
To ważne, bo kolejka i nartostrady prawie w całości będą wytyczone w Karkonoskim Parku Narodowym. Inwestorzy porozumieli się też z przyrodnikami. W zamian za zgodę na zbudowanie wyciągu na Świąteczny Kamień, spółka Sudety Lift zrezygnowała z planów budowy czterech wyciągów i tras narciarskich w rejonie Kotła Szrenickiego i Łabskiego Szczytu. To obszary, na których ochronie ekologom zależało najbardziej.
– Jesteśmy zadowoleni z kompromisu. W rejonie Kotła Szrenickiego i Łabskiego Szczytu występują rzadkie gatunki roślin. Gniazdują też ptaki objęte ochroną unijnej dyrektywy Natura 2000 – wyjaśnia Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Dziesięć lat starań
Spór o nowy wyciąg w Szklarskiej Porębie ma długą historię. By zmusić Karkonoski Park Narodowy do ustępstw, mieszkańcy blokowali nawet główną ulicę miasta, prowadzącą do przejścia granicznego w Jakuszycach. Uniemożliwić budowę próbowali też Czesi. Przekonywali, że wyciąg na Świąteczny Kamień może niekorzystnie wpływać na strefy ścisłej ochrony przyrody po ich stronie gór. Twierdzili, że sztuczny śnieg różni się składem chemicznym od naturalnego i dlatego zasypanie nim rejonu Szrenicy może mieć zły wpływ na środowisko.

Trasa nowego wyciągu Trasa nowego wyciągu