Skip to main content

Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich - Klimek Murańka postraszył starszych kolegów.

Autor: |
Klimek Murańka (foto: P. Kiliański)

MP: Sensacyjne zwycięstwo Stocha w Wiśle, Małysz dopiero piąty

W pierwszych zimowych Mistrzostwach Polski w skokach, rozegranych na nowej skoczni w Wiśle Malince im. Adama Małysza, zwyciężył... Kamil Stoch. Patron skoczni, Adam Małysz, zajął dopiero piątą lokatę.

Zawody początkowo miały zostać rozegrane w piątek (13.02), jednak z powodu silnego wiatru oraz mocno padającego śniegu zostały przełożone na sobotę. Przez to nie został rozegrany sobotni konkurs na średniej skoczni w Szczyrku Skalitem, które zostały przełożone na nieznany jeszcze termin.

Pierwsza seria zawodów została rozegrana ok. godziny 12, przy praktycznie zerowym wietrze, lecz przy mocno padającym śniegu. Najlepiej w tych warunkach poradził sobie zaledwie 15 letni Klimek Murańka (119,5 m), drugą pozycję zajmował Łukasz Rutkowski (117,5 m) a trzeci był Stefan Hula (116,5 m). Dopiero czwartą pozycję zajmował Adam Małysz (116,5 m) ze stratą 0,1 pkt. Do miejsca na podium.

Druga seria rozpoczęła się o 13:20, po dość sporej przerwie spowodowaną nową listą startową zawodników. Warunki jednak zmieniły się i coraz bardziej zaczął dokuczać wiatr, który wypatrzył wyniki zawodów. Nowym rekordem skoczni, a jednocześnie fenomenalnym skokiem popisał się Kamil Stoch, który lądował na 132 metrze. Tak Kamil skomentował ten fantastyczny skok: „ ...Ten skok wyszedł mi bardzo dobrze, z czego jestem zadowolony. Do tego doszedł jeszcze lekki wiaterek z przodu i odległość się poprawiła w porównaniu z pierwszą serią...”

Dzięki szczęściu, które nie opuścił dzisiaj młodego zawodnika, zdobył on Mistrzostwo Polski na dużej skoczni. Oto jak Stoch cieszył się po zdobyciu złotego medalu: „... Nie cieszę się ze wygrałem z Adamem Małyszem, tylko cieszę się z wygranej w zawodach..”

Drugą pozycję zajął Łukasz Rutkowski a trzeci był Piotr Żyła. Na piątą pozycję spadł Adam Małysz, który oddał skok na zaledwie 111 m. Oto jak Adam komentował przebieg zawodów po ich zakończeniu: „ Powiem szczerze, takie zawody nie powinny się odbyć dlatego, że nie tylko wiatr ale tez śnieg przeszkadzał zawodnikom. Dzięki Bogu nic się nie stało.”

Odległości:                       Punkty:
1.    Kamil Stoch               113,5 m i 132 m              231,4 pkt.