Skip to main content

Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych EDF CUP 2013 zakończone!

Autor: |
foto: Katarzyna Małysiak (www.fotowedwoje.eu)
foto: Katarzyna Małysiak (www.fotowedwoje.eu)

Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych EDF CUP 2013 w dniach 14 – 19 marca. Przez pierwsze dwa dni zawodnicy przechodzili klasyfikację oraz eliminacje, a 16 i 17 marca ścigali się na stoku Czarnego Gronia w Rzykach w konkurencjach Slalom Równoległy oraz Slalom.

Slalom równoległy to bardzo spektakularna konkurencja: w tym samym czasie odbywa się przejazd dwóch zawodników po dwóch torach. Po przejeździe następuje zmiana. Ten narciarz z pary, który uzyskał lepszy łączny czas obu przejazdów, przechodzi dalej. I tak do uzyskania dziesiątki najlepszych. Pogoda dopisała. Na Czarnym Groniu panowała przepiękna alpejska aura, a nocny mróz przygotował stok. Oprócz niepełnosprawnych zawodników startowała grupa integracyjna. To niepowtarzalna okazja, aby zmierzyć się z najlepszymi.W grupie integracyjnej Slalom Równoległy wygrała Patrycja Szeliga i Andrzej Szczęsny, a Slalom wygrał Szymon Żywioł.

Kilku zawodników to część kadry na Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Sochi 2014 r. Na krótko przed wydarzeniem nasi sportowcy wrócili z Mistrzostw Świata z Hiszpanii, gdzie znany już wielu Andrychowianom Andrzej Szczęsny, faworyt zbliżających się Igrzysk, zdobył 7. miejsce. Pisząc „nasi”, mam na myśli przede wszystkim miejsce ich zgrupowań i zawodów. Obecność Paraolimpijczyków na stoku Czarnego Gronia to już nie tylko tradycja, lecz również napięty harmonogram pracy dla wielu ludzi. Nie można zapomnieć też o trenerze kadry i prezesie BZSR Start Łukaszu Szelidze, który pochodzi z Rzyk, a mieszka w Andrychowie, sprawcy całego zamieszania. Nie zabrakło także wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie oraz wielu przyjaciół beskidzkiego Startu, którzy zbierają się przy okazji każdych zawodów, oferując swój czas, zaangażowanie i często sprzęt techniczny. Na dekoracji nie zabrakło dyrektor PFRON Oddziału Śląskiego Anny Wandzel, Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka oraz Dariusza „Tigera” Michalczewskiego, który choć znalazł się w okolicy zawodów przypadkiem, to jednak swoją sympatyczną postawą wprowadził miłą atmosferę.

18 marca uczestnicy pojawili się na FIS-owskiej trasie w Szczyrku, aby przejechać Slalom Gigant, a we wtorek - 19 marca - Super Gigant. W Szczyrku pogoda już tak nie rozpieszcza, ale duch rywalizacji wygrał z przenikającą mgłą i nieoczekiwanymi zmianami kierunku wiatru.

<content>19112</content>

19 marca to ostatni dzień Mistrzostw. Super Gigant przebiegł w wyraźnie niesprzyjających warunkach ruszył porywisty wiatr i padał mokry śnieg. Wszystko jednak odbyło się bez zastrzeżeń. Mistrzostwa zakończyły się uroczystym obiadem, na którym wręczono medale i dyplomy. W różnych konkurencjach na podium stawali: w grupie niewidomych i niedowidzących kobiet: Kaja Dobranowska z przewodnikiem Bartkiem Olszewskim, mężczyzn: Maciej Krężel z przewodniczką Anną Ogarzyńską, Kacper Ludwikowski z przewodnikiem (tatą) Ireneuszem Ludwikowskim, Maciej Szymala z przewodnikiem (bratem) Leszkiem Szymalą, spośród mężczyzn jeżdżących na stojąco prym wiódł Andrzej Szczęsny na przemian z Michałem Klosem i Piotrem Chomiczewskim, wśród mężczyzn jeżdżących na siedząco, czyli na tak zwanym monoski niepokonani byli Rafał Szumiec mocno rywalizujący z Czechem Oldrzichem Jelinkiem. Wyniki za poszczególne konkurencje oraz zdjęcia dostępne są <img alt="Opens external link in new window" src="http://nowa.narty.pl/typo3/sysext/rtehtmlarea/res/accessibilityicons/img/external_link_new_window.gif" />galerii zdjęć. W tym ostatnim dniu nie zabrakło TVP1 i TVP Sport. Relacja wkrótce ukaże się m.in. w programie „Pełnosprawni”.

Mistrzostwa odbyły się pod patronatem PFRON-u oraz burmistrza Andrychowa. Patronat medialny objęła Rzeczpospolita. Sponsorem tytularnym jest EDF.

Serdecznie dziękujemy za wspólną rywalizację i miłą atmosferę jaką stworzyli wszyscy uczestnicy :-)

foto: Katarzyna Małysiak (www.fotowedwoje.eu) foto: Katarzyna Małysiak (www.fotowedwoje.eu)
foto: Katarzyna Małysiak (www.fotowedwoje.eu) foto: Katarzyna Małysiak (www.fotowedwoje.eu)
foto: Katarzyna Małysiak (www.fotowedwoje.eu) foto: Katarzyna Małysiak (www.fotowedwoje.eu)