Skip to main content

Łańcuchy śniegowe

Autor: |
Łańcuchy PEWAG (foto: Pewag)
Łańcuchy PEWAG (foto: Pewag)

Jadąc samochodem zimą nie zapomnij zabrać ze sobą łańcuchów śniegowych. Pomogą wybrnąć z trudnej sytuacji.

 

W 1999 roku na wielu odcinkach polskich górskich dróg pojawiły się znaki nakazu używania łańcuchów antypoślizgowych. Miłośnicy "białego szaleństwa", którzy jeżdżą na narty w Alpy znają je od dawna. We krajach europejskich, w tym w Austrii, w rejonach podgórskich na wielu drogach istnieje obowiązek używania łańcuchów, kiedy droga pokryta jest śniegiem. Łańcuchy w bagażniku samochodu narciarza to standard.

Na rynku dostępna jest szeroka gama łańcuchów śniegowych. Każdy potencjalny ich użytkownik staje przed dylematem, który łańcuch kupić? Który jest najlepszy? Czy wart jest swojej ceny? Co należy wziąć pod uwagę wybierając łańcuch, który ma być gwarantem bezpiecznej jazdy na zaśnieżonych i oblodzonych drogach?

Pamiętajmy, że droższy, lepszy łańcuch jest zawsze tańszy od kosztu nawet najmniejszej naprawy blacharskiej! Przy zakupie łańcuchów nie wolno kierować się tylko i wyłącznie niską ceną! Dobry łańcuch nigdy nie będzie tani! Dlatego radzimy zawsze szukać markowego produktu. W super i hipermarketach żaden sprzedawca nie poinformuje nas o tym, czy sprzedawany łańcuch charakteryzuje się opisanymi poniżej cechami. Łańcuchy wpływają w bezpośredni sposób na bezpieczeństwo - należy kupować je w sklepach, których profesjonalny personel pomoże nam dobrać odpowiedni model łańcucha do naszych potrzeb oraz zaprezentuje jego montaż!

Wybierając łańcuchy śniegowe zapytajmy się sprzedawcy o kilka ważnych kwestii:

Producent
Kto wyprodukował ten produkt? Chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo! Markowe łańcuchy są sygnowane nazwą producenta. Łańcuchy "bez nazwy" dostępne w hipermarketach nie posiadają takiej informacji.

Certyfikaty
Markowe łańcuchy spełniają normy TUV i austriackie Onorm określające szczegółowo wymagania stawiane łańcuchom śniegowym.

Materiał
Dobre łańcuchy wykonane są ze stali stopowych (nikolwo-chromowo-manganowych). Niektórzy producenci dodają do materiału domieszkę tytanu w celu jego wzmocnienia.

Powierzchniowe utwardzenie
Dobre łańcuchy muszą być poddane obróbce cieplnej, która wpływa na powierzchniowe utwardzenia ogniw. Łańcuchy różnią się wiec jakością utwardzenia oraz jego głębokością liczoną stosunkiem grubości warstwy utwardzonej do średnicy drutu, z którego wykonany jest łańcuch.

Grubość drutu
W zależności od warunków oraz częstotliwości używania łańcuchów będziemy potrzebować łańcuchy z cieńszego lub grubszego drutu. Te ostatnie posiadają więcej materiału przeznaczonego do ścierania. Najczęściej spotykane łańcuchy wykonane są z drutu o średnicy 3,2mm, 3,55mm. Należy tez wziąć pod uwagę czy pojazd jest nisko zawieszony - do takich samochodów zalecane są łańcuchy z najcieńszego drutu.

Gęstość siatki
Należy zwrócić uwagę jak gęsta jest siatka łańcucha. Ona wpływa na ostateczną cenę.
Łańcuch może wydawać się nam atrakcyjny cenowo a w rzeczywistości został "odchudzony" przez producenta i jest niewiele łańcucha na oponie! <break>

Sposób montażu
Na polskim rynku dostępne sa łańcuchy najazdowe oraz do montażu stacjonarnego za pomocą kabla z giętkiej liny stalowej lub kabla ze sztywnego pręta, które montuje się od wewnętrznej strony opony. Dostępne są również łańcuchy typu Spikes-Spider, które montuje się tylko od zewnętrznej strony koła. Te ostatnie posiadają w zestawie adapter, który należy zamontować przed sezonem zimowym. W sytuacji, gdy należy założyć łańcuchy na koła, wystarczy połączyć łańcuchy z adapterami a przy pierwszym obrocie kół same naskoczą na nie.

Elementy napinające
Łańcuchy można podzielić na takie, które należy po przejechaniu kilkudziesięciu metrów ponownie dociągnąć lub łańcuchy z samo napinaczami. Te drugie są bez wątpienia bardziej komfortowe w montażu - raz zamontowane same dociągają i dopasowują się optymalnie do opony.

Automatyczne rozpinanie po użyciu
Najnowsza generacja łańcuchów posiada opatentowane mechanizmy umożliwiające szybkie rozpięcie łańcucha (kabla od wewnętrznej strony opony). Dzięki temu użytkownik nie musi sięgać za koło w celu rozpięcia kabla i często brudzić ubrania. W obecnym sezonie austriacka firma Pewag Austria GmbH wprowadziła na rynek łańcuchy Sportmatik charakteryzujące się najprostszym z możliwych demontażem po użyciu.

Ochrona felg
Przed zakupem łańcuchów należy zwrócić uwagę czy w danym modelu po założeniu łańcuchów elementy napinające nie ocierają o felgi. Na tym punkcie czuli są zwłaszcza posiadacze felg aluminiowych. Dobre łańcuchy są tak skonstruowane, że elementy napinające nie dotykają felg. Najbezpieczniejsze z punku widzenia ochrony felg wydają się być łańcuchy typu Spikes-Spider, które montuje się przy pomocy wcześniej zamontowanego adaptera. To on właśnie gwarantuje, że łańcuch jest w bezpiecznej odległości od boku felgi. Z dostępnych na rynku łańcuchów montowanych w sposób standardowy łańcuchy Sportmatik posiadają specjalne plastikowe dystansowe pierścienie trzymające łańcuchy napinające z dala od felg.

Ślad pozostawiany na śniegu
Różne modele łańcuchów mogą zostawiać na śniegu różne ślady: drabinkowy, trójkątny, rombowy prosty lub rombowy ukośny.
Tzw. "drabinki" w wielu krajach nie są uważane przez lokalne przepisy za łańcuchy antypoślizgowe, bowiem nie eliminują poślizgów bocznych w czasie pokonywania zakrętów.
Ślad trójkątny pozostawiany jest przez łańcuchy, które lepiej zachowują się na zakrętach niż łańcuchy zostawiające ślad drabinkowy.
Bez wątpienia najlepsze łańcuchy zostawiają na śniegu ślad rombowy. Wszystkie łańcuchy montowane za pomocą kabla od wewnętrznej strony opony charakteryzują się tym, że jest na obwodzie opony miejsce niepokryte łańcuchem. To miejsce jest większe lub mniejsze w zależności od tego jak zbudowana jest siatka łańcucha. Odcisk łańcucha na śniegu pokazuje, że w przypadku łańcucha o śladzie rombowym ukośnym powierzchnia bieżnika pozbawionego łańcucha jest znacznie mniejsza niż analogiczna powierzchnia przy zastosowaniu łańcucha o śladzie rombowym prostym. W łańcuchu o śladzie rombowym prostym element środkowy służy wyłącznie utrzymywaniu właściwego toru jazdy, podczas gdy w łańcuchu o śladzie rombowym ukośnym ten sam element środkowy służy zarówno do utrzymywania właściwego toru jazdy, jak i do zwiększenia skuteczności hamowania i napędu. Dlatego też łańcuchy o śladzie rombowym ukośnym pracują spokojniej i charakteryzują się lepszą trakcją.

Rekomendacje producenta pojazdu
Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta pojazdu. Często w instrukcji obsługi pojazdu mowa jest o maksymalnej wielkości ogniw łańcuchów, na które koła należy zakładać łańcuchy jeśli jest to pojazd z napędem na 4 koła. Istnieją samochody, w których producent pojazdu wyklucza możliwość stosowania łańcuchów antypoślizgowych.

Uwagi ogólne dotyczące jazdy w łańcuchach
Zakładanie łańcuchów śniegowych należy potrenować przed sezonem zimowym. Studiowanie instrukcji w sytuacji kryzysowej jest niewłaściwym do tego momentem. Należy zapoznać się z instrukcją montażu oraz przeprowadzić próbny montaż w warunkach komfortowych (np.: w garażu).
Gdy jesteśmy już w trasie, łańcuchy śniegowe należy zamontować odpowiednio wcześnie, a nie w momencie, gdy pojazd zaczyna się ślizgać lub utknie w zaspie. Zakładanie łańcuchów w takim momencie jest niebezpieczne, jak również często prowadzi do ich nieprawidłowego założenia i w konsekwencji do zniszczenia łańcuchów. Kierowca musi wykazać się tu instynktem próbując przewidzieć warunki panujące na wyższych partiach górskiej drogi. Łańcuchy należy montować w wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli takowych nie ma, do montażu łańcuchów należy wybrać możliwie jak najbardziej płaskie miejsce poza jezdnią.
Łańcuchy montuje się na kołach osi napędowej. W przypadku pojazdów, w których oś tylnia jest osią napędową, zaleca się również nałożenie łańcuchów na oś kierowaną w celu poprawy kierowania pojazdem podczas pokonywania zjazdów. W pojazdach z napędem na 4 koła należy przestrzegać zaleceń producenta.
Po około 50 metrach jazdy, w przypadku łańcuchów pozbawionych samo napinaczy, należy sprawdzić prawidłowość ułożenia łańcuchów oraz ich naciągnięcie. Jeżeli to konieczne, należy poprawić ich ułożenie na oponie i dociągnąć je.
Z chwilą założenia łańcuchów śniegowych zmienia się sposób jazdy samochodu oraz jego przyczepność do podłoża! Nie wolno przekraczać prędkości 50 km/h.
W czasie jazdy na dłuższych dystansach należy regularnie sprawdzać stan łańcuchów. Odwracając łańcuchy na drugą stronę przy każdorazowym ich zakładaniu, można podwójnie wydłużyć ich żywotność.
Łańcuchy należy zdjąć, gdy tylko poprawi się stan jezdni, aby zapobiec niepotrzebnemu się ich zużywaniu. Jeśli na drodze są koleiny ze śniegu, w których widać czarną nawierzchnię, w celu przedłużenia żywotności łańcuchów zaleca się jazdę obok kolein po ośnieżonej części drogi. Łańcuchy, w których starta jest ponad połowa średnicy ogniwa uważa się za zużyte.
Po zdjęciu łańcuchów należy wyczyścić je ze śniegu i brudu a następnie schować do opakowania. Po dojechaniu do celu podróży należy łańcuchy dokładnie wymyć i wysuszyć przed schowaniem.

Zimą warto jest mieć w bagażniku łańcuchy śniegowe. Mogą pomóc wybrnąć nam z trudnej sytuacji...

W razie wątpliwości wszelkich informacji dotyczących łańcuchów śniegowych udzielą Państwu pracownicy polskiego przedstawicielstwa austriackiego producenta łańcuchów - PEWAG AUSTRIA GmbH.

Pewag Polska Sp. z o.o.
ul. Bielska 1124
43-374 Buczkowice k. Bielska-Białej
tel.: 033-8104555
fax: 033-8104666
biuro@pewag.pl
www.pewag.pl

Łańcuchy PEWAG (foto: Pewag) Łańcuchy PEWAG (foto: Pewag)
Łańcuchy PEWAG (foto: Pewag) Łańcuchy PEWAG (foto: Pewag)
Łańcuchy PEWAG (foto: Pewag) Łańcuchy PEWAG (foto: Pewag)