Skip to main content
umpa

Kask narciarski – wszystko, co musisz wiedzieć, by wybrać najlepszy

Autor: |
W Polsce kask narciarski dla dziecka jest obowiązkowy.
W Polsce kask narciarski dla dziecka jest obowiązkowy.

Osłania głowę przed obrażeniami, chroni przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Mimo że nie jest obowiązkowym elementem ekwipunku narciarza, który ukończył 16 lat, trudno znaleźć na stoku kogoś, kto jeździ dzisiaj bez niego. Kask narciarski. Do niedawna używany wyłącznie przez profesjonalistów – dziś popularny również wśród amatorów. O czym musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się go kupić?

Przed obrażeniami głowy chronią nas kości czaszki. Jednak nie zawsze jest to wystarczająca ochrona. Przy dużej sile uderzenia grozi nam poważne uszkodzenie głowy, złamania czaszki, w tym kości twarzy, a nawet uszkodzenie mózgu.

„Ale ja jeżdżę bezpiecznie!”

Jazda na nartach nierozerwalnie wiąże się z upadkami. I nie zawsze muszą one być spowodowane przez Ciebie. Narciarz, jadący za Tobą, może niechcący w Ciebie wjechać, uczące się dziecko może zajechać Ci drogę, tuż przed Tobą może znikąd pojawić się niebezpieczna mulda… O wypadek na stoku nietrudno – nawet jeśli na nartach radzisz sobie świetnie. 

Musisz pamiętać, że jeśli dobrze jeździsz i zdarzy Ci się upadek, będzie on znacznie niebezpieczniejszy od upadku początkującego narciarza (ze względu na wyższą prędkość). Właśnie dlatego niezastąpionym elementem stroju narciarza jest wysokiej jakości kask narciarski.

Ciąg dalszy pod galerią
W Polsce kask narciarski dla dziecka jest obowiązkowy. W Polsce kask narciarski dla dziecka jest obowiązkowy.

Jak wybrać idealny kask narciarski?

Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego?

Bezpieczny kask to dobrze dopasowany kask. Poniżej podpowiadamy, jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego, aby dobrze spełniał swoje funkcje.

Zanim zdecydujesz o wyborze odpowiedniego kasku, zmierz obwód swojej głowy ok. 1 cm powyżej brwi i uszu. Możesz wykorzystać w tym celu miękką taśmę mierniczą. Uzyskany wynik to Twój rozmiar kasku narciarskiego. Standardowa rozmiarówka to – w przypadku dorosłych: 53-54 cm (XS), 55-56 cm (S), 57-58 cm (M), 59-60 cm (L), 61-62 cm (XL), w przypadku dzieci: 46-47 cm (XS), 48-49 cm (S), 50-51 cm (M), 52-53 cm (L), 54-55 cm (XL).

Dobrze dobrany kask narciarski powinien trzymać się na głowie, a jednocześnie nie uciskać w żadnym miejscu. Pasek pod brodą powinien lekko przylegać do szyi, nie uciskając jej, nie utrudniając oddychania czy przełykania. Pasek powinien też mieć miękką wyściółkę, która nie podrażni skóry.

W internetowym sklepie sportowym Spokey najdziesz bezpieczne i komfortowe kaski, które pomogą ci w pełni cieszyć się zimowym szaleństwem. Na przykład kask narciarski Spokey ALBERTA, który łączy w sobie jakość wykonania i nowoczesny design, a jego waga to tylko 400 g! Dodatkowo kask posiada wydajny, regulowany system wentylacyjny, który sprawnie odprowadza nadmiar ciepła. Z kolei ciepłe, wyprofilowane, usuwalne nauszniki zapewniają dodatkową ochronę oraz poczucie komfortu.  W przypadku tego kasku nie musisz martwić się o rozmiar! Spokey ALBERTA posiada regulację Head Lock.

Najlepszy kask narciarski dla dziecka

W Polsce kask narciarski jest obowiązkowy do ukończenia 16 roku życia. Czym się kierować, by wybrać najlepszy?

Zacznij standardowo – od zmierzenia głowy dziecka. Weź miękką taśmę mierniczą i przyłóż ją do głowy dziecka na wysokości czoła, nieco powyżej linii brwi. Otrzymany wynik to rozmiar kasku narciarskiego, jakiego potrzebuje Twoje dziecko.

Kask narciarski dla dziecka musi być wyjątkowo bezpieczny i wyjątkowo wygodny, a przy tym oczywiście ładny, kolorowy i ciekawy. Powinien być wykonany z lekkich i trwałych komponentów, aby zakładanie kasku i wielogodzinne noszenie go nie sprawiało dziecku trudności. Zwróćmy szczególną uwagę na osłony uszu – powinny być miękkie i wygodne.

Na stoku w żadnym wypadku nie zakładaj kasku na czapkę. Grozi to jego zsunięciem w razie ewentualnego upadku. Kaski narciarskie proponowane przez markę Spokey są wystarczająco ciepłe, nieprzemakalne i nieprzepuszczające chłodu, a dodatkowo zapewniają świetną termoregulację. Jedynym nakryciem głowy, jakie można zastosować pod kask, jest cienka, termoaktywna kominiarka.

Kask narciarski i gogle

Kupując kask na narty nie zapominajmy o goglach. To one chronią oczy przed wiatrem, śniegiem i słońcem, ale też oślepiającymi refleksami, powstałymi po odbiciu promieni słonecznych od śniegu.

Gogle narciarskie muszą być dopasowane do kasku. I nie chodzi tu bynajmniej o design czy kolorystykę, choć każdy narciarz chce modnie się prezentować. Najważniejszy jest jednak kształt – a dokładnie to, aby pomiędzy goglami, a kaskiem nie tworzyła się duża szpara. W przeciwnym razie mróz i zimny wiatr, które przedostaną się w okolice naszego czoła i nosa, mogą powodować przeziębienia i choroby zatok. Zwróć uwagę, czy kask narciarski ma uchwyt na pasek gogli – dzięki niemu gogle będą przez cały czas na swoim miejscu.

Ciekawostka: Niektóre marki produkują kaski ze specjalnymi szybami fotochromatycznymi. Kaski te gwarantują szerokie pole widzenia. Gogle narciarskie nie są już wtedy konieczne.

Normy i certyfikaty

Bezpieczny kask na narty powinien spełniać europejską normę EN 1077:2007 (zgodnie z którą bada się materiał kasku, jego konstrukcję, wymagania użytkowe, klimatyzowanie, zdolności amortyzacji, układ mocujący, pole widzenia i znakowanie) lub amerykańską normę ASTM 2040. W sklepie internetowym Spokey znajdziesz wyłącznie bezpieczny, atestowany sprzęt gotowy na zimowe szaleństwo!