Skip to main content
umpa

Jasna u podnóża Chopoka - najlepsza oferta narciarska na Słowacji

Autor: |
Jasna (foto: Jasna.sk)
Jasna (foto: Jasna.sk)

O takim miejscu marzy każdy pasjonat zimowego szaleństwa. W Jasnej pod Chopokiem, największym ośrodku narciarskim na Słowacji, czekają kilometry naśnieżanych tras, nowoczesne kolejki, wypożyczalnie sprzętu, dyskoteka aprés ski czy podniebna restauracja na wysokości 1670 m n.p.m. Dodatkową zachętą dla turystów są oferowane pakiety wypoczynkowe z rabatami do 30% i skipassy na ponad 94 km nartostrad. Co więcej, by dotrzeć w ten region Tatr nie musimy wybierać się w daleką i męczącą podróż - wystarczą niecałe 2 godziny podróży samolotem.

Jasna Tatry Niżne jest swoistą mekką południowej strony Tatr. Kurort leżący u podnóży leżącego na wysokości 2024 m n.p.m. Chopoka oferuje wiele zimowych atrakcji. Magnesem przyciągającym nawet najbardziej wymagających fanów białego szaleństwa jest ponad 36 km nartostrad oraz zdolność przewozowa kolejek i wyciągów narciarskich sięgająca 25 000 osób na godzinę, pozwalająca na szybki i komfortowy wjazd na stok. Jednym z naszych największych atutów są bez wątpienia kolejki. Pierwsza tego rodzaju na świecie 8-osobowa gondola Grand Jet na Brhliskach oraz 6-osobowa kolejka krzesełkowa na Záhradkác – obie z charakterystycznymi pomarańczowymi szybami - mówi Katarina Šarafinová, dyrektor PR i Komunikacji w Tatry Mountain Resorts, lidera na słowackim rynku turystycznym, właściciela m.in. ośrodka Jasnej Tatry Niżne.

Ośrodek Jasna Tatry Niżne jest atrakcyjny ze względu na kilometry tras narciarskich oraz  obecność stoków o różnym stopniu trudności, od niebieskich – łatwych, aż po trudne, czarne trasy i strefy freeride'owe. Ponadto wieczorem można w Jasnej szusować na 2 oświetlonych trasach. Co roku przybywa też stoków sztucznie naśnieżanych, gwarantujących śnieg przez minimum 5 miesięcy w roku. W nadchodzącym sezonie ich długość przekroczy 20 km.

Wszystko w jednym miejscu
Jasna przygotowała również wyjątkowe atrakcje dla młodszych narciarzy. Wiele radości przysporzy im Maxilad na Bielej Puti, największy zimowy park dziecięcy na Słowacji. Tuż obok stoku i dziecięcego ośrodka czynna jest restauracja z tarasem - Music club Happy END. W godzinach wieczornych klub z punktu obserwacyjnego zmienia się w miejsce zabawy apres ski z dyskoteką i koncertami nawet dla 1000 osób. Bezpośrednio na stoku turyści mogą też skorzystać z atrakcyjnego Tatrzańskiego Wieczoru Wrażeń, połączonego z jazdą ratrakiem i kolacją w restauracji Von Roll na Lukovej na wysokości 1670 m n.p.m.

Tuż przy stacjach kolejek do dyspozycji turystów znajdują się szkoła narciarska i snowboardowa,  jak również wypożyczalnie oferujące kompletne wyposażenie dla narciarzy i snowboardzistów, w tym m.in. szeroką ofertę nart freeride i freestyle. Po zakończonej jeździe sprzęt można zmienić w zależności od nastroju – na narty, snowboard albo freeride. Podlega on codziennemu serwisowi. Narciarze chwalą sobie też możliwość przechowania bagażu, nart i butów narciarskich, które mogą rano odebrać wysuszone i zdezynfekowane.

Wspólny skipass dla najlepszych ośrodków na Słowacji
Ponad 94 km tras narciarskich na jednym karnecie jest unikatem na skalę krajową. Slovakia Super Skipass jest jedynym skipasem ważnym także w innych ośrodkach Tatr Wysokich i Niżnych: Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Donovaly, Veľká Rača i Ružomberok. Daje on też prawo wstępu do Aquapark Tatralandia położonego zaledwie 15 minut drogi samochodem od Jasnej, największego parku rozrywki wodnej na Słowacji.

Zakwaterowanie w korzystnych pakietach ze skipassami w całym regionie
Pod marką Jasna Tatry Niżne działają również atrakcyjne hotele. Do najbardziej znanych należą czterogwiazdkowe Grand JasnáTri Studničky. Mniej wymagający klienci mogą natomiast skorzystać z dwugwiazdkowych Hotel Ski i Hotel Srdiecko. Większość z nich zawiera opcję SKI IN i SKI OUT, tj. możliwość bezpośredniego zjazdu od drzwi wyjściowych wprost do kolejki. Ośrodek Jasna Tatry Niżne jako partner regionalnego centralnego systemu rezerwacyjnego pomaga również klientom, którzy szukają innego rodzaju zakwaterowania – od domków, przez pensjonaty, aż po prywatne kwatery. Dodatkowo regionalna karta rabatowa Liptov Region Card pozwala na korzystanie z atrakcyjnych pakietów wypoczynkowych z dużymi zniżkami. Dla przykładu przy zakupie skipassu w pakiecie z zakwaterowaniem na skipass przysługuje zniżka w wysokości do 30%. Rabatem objęte jest również  korzystanie z aquaparku, wypożyczalni sprzętu, szkół narciarskich czy restauracji.

Szybki dojazd
Co ważne podróż do Jasnej nie musi nam już zająć całego dnia. Możemy tam dotrzeć nierzadko szybciej niż w polskie góry. Od 8 grudnia linie Eurolot.com uruchomiły regularne bezpośrednie połączenie do Popradu. Samoloty startują z Gdańska i Warszawy dwa razy w tygodniu, w czwartki i niedziele. Lotnisko w Popradzie oddalone jest od Jasnej o 62 kilometry. Zatem, w zależności od środka komunikacji, dojazd z lotniska do ośrodka zajmie średnio 45 minut. Dzięki temu już w niecałe 4 godziny możemy szusować po stokach słowackich Tatr. Również podróż samochodem nie zajmie więcej niż 1,5 godziny, gdyż odległość dzieląca Jasną od Zakopanego to zaledwie 81 km.

Jasna (foto: Jasna.sk) Jasna (foto: Jasna.sk)
Jasna Chopok (foto: P. Tomczyk) Jasna Chopok (foto: P. Tomczyk)
Jasna Chopok (foto: P. Tomczyk) Jasna Chopok (foto: P. Tomczyk)