Skip to main content

Jak spakować się na obóz młodzieżowy w górach? Oto kilka przydatnych porad

Autor: |
/freepik.com
/freepik.com

Obozy młodzieżowe w górach to idealny sposób na aktywny wypoczynek. W ofercie biur podróży znajdziesz propozycje wyjazdów w kraju i za granicą. Na wysokościach pogoda jest mniej przewidywalna niż nad morzem. Chcesz czerpać pełną przyjemność z wędrówek? Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w bagażu fana obozów młodzieżowych w górach.

Zdobywanie szczytów daje mnóstwo satysfakcji. Nie chcesz doświadczyć sytuacji, kiedy nieodpowiednie obuwie czy brak raczków uniemożliwi ci wejście na najwyższy punkt. Plecak w góry powinien być jak najlżejszy, ale zawierać przedmioty niezbędne na szlaku. Pakowanie warto zacząć kilka dni przed wyjazdem, aby w razie czego dokupić potrzebne oprzyrządowanie.   

Co spakować na obóz w górach?

Wyjazdy zorganizowane są świetną okazją do rozpoczęcia lub kontynuowania przygody z górską wspinaczką. Na obozach dla młodzieży i studentów poznasz trudniejsze szlaki pod czujnym okiem doświadczonej kadry. Należy zachować umiar podczas pakowania. Co musi się znaleźć w twoim plecaku?

  • Odzież termiczna. Zajmuje niewiele miejsca, a pozwala zachować optymalną temperaturę ciała podczas szybkiego marszu. Na większych wysokościach chroni przed zimnem. Idealnie sprawdza się w ubiorze „na cebulkę”.
  • Buty trekkingowe. Lepiej nie wyruszać na wyższy szczyt w zwykłych adidasach. Zainwestuj w dobre, wodoodporne buty trekkingowe. Na niektórych szlakach przydatne będą również raczki na obuwie. Informacje o niezbędnym ekwipunku znajdziesz w opisie obozu.
  • Ciepły śpiwór i karimata. Na szlaku śpisz pod namiotem lub w schronisku, gdzie warunki nie są tak dobre, jak w renomowanych hotelach.
  • Krem UV, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Ochrona przed słońcem w górach jest potrzebna bardziej niż na plaży. Bez kremu z filtrem, okularów przeciwsłonecznych, czapki z daszkiem lub kapelusza możesz doświadczyć poważnego poparzenia skóry.
  • Survivalowe przyrządy. Warto zabrać latarkę-czołówkę, menażkę i sztućce oraz własny kubek.

Obozy za granicą – gdzie znajdziesz najlepsze górskie szlaki?

Kiedy przejdziesz wzdłuż i wszerz polskie szlaki, zapragniesz więcej. Idealnym sposobem na wycieczkę w zagraniczne góry są obozy młodzieżowe z biura podróży KochamWakacje.pl.

Pod okiem obeznanej w regionie kadry, zobaczysz najpiękniejsze słowackie czy czarnogórskie szczyty. Na Słowację z polskich Beskidów jest rzut beretem. Prawdopodobnie nie odczujesz różnicy, kiedy podczas wędrówki po szlaku przekroczysz granicę. Jednak możliwość eksplorowania słowackiej części Karpat będzie niezapomnianym przeżyciem. Znajdziesz tam prawdziwie dziką przyrodę i widoki zapierające dech w piersiach.

Fanów pięknych krajobrazów zainteresuje również Czarnogóra. Przez górskie serpentyny przemkniesz w autokarze, ale możesz liczyć na postoje w najlepszych punktach widokowych. Podczas zwiedzania Kotoru będzie okazja do zrobienia zdjęć na tle cudownej panoramy obejmującej morze i góry.

Wyjazdy studenckie w góry i nie tylko

Wędrowne obozy za granicą i w Polsce przeznaczone są dla starszych uczestników – nawet studentów! Wyższe szczyty i trudniejsze szlaki wymagają doświadczenia. W każdym momencie możesz liczyć na pomoc organizatorów, ale nic nie zastąpi własnej wiedzy i zdrowego rozsądku.

Obóz studencki w górach dostarczy ci wielu wyzwań. Niektóre polskie szczyty warto zdobywać w asyście bardziej doświadczonych piechurów. Postaw na biuro podróży z wieloletnim doświadczeniem i sprawdzoną kadrą. Wrócisz z obozu z uśmiechem na twarzy i poczuciem, że możesz wszystko!

artykuł sponsorowany
/freepik.com /freepik.com