Skip to main content

Interaktywny wagonik PKL rusza w podróż po Polsce

Autor: |
Interaktywny wagonik PKL (foto: PKL)
Interaktywny wagonik PKL (foto: PKL)

Z okazji obchodów 80-lecia PKL, zabytkowy wagonik kolei linowej wyposażony w specjalne gogle 3D zabierze turystów i mieszkańców największych polskich miast w wirtualną podróż na Kasprowy Wierch.

W ramach podróży po Polsce wagonik pojedzie z Zakopanego do Łodzi (4 i 5 czerwca), a następnie do Krakowa, Poznania, Warszawy i Sopotu. Wnętrze oryginalnej, zabytkowej kolejki z lat 60. zostało zaadaptowane na centrum multimedialne i wyposażone w stół z animacjami. Dostępne na miejscu gogle wirtualnej rzeczywistości pozwolą podziwiać wyjątkowe tatrzańskie krajobrazy. Przy wagoniku czekać będą konduktorzy ubrani w historyczne stroje, noszone przez obsługę kolei linowej na Kasprowy Wierch tuż po jej powstaniu. Wagonikowi będzie towarzyszyć  plenerowa wystawa z archiwalnymi zdjęciami przedstawiającymi niesamowitą historię kolei na Kasprowy Wierch. Dzięki zastosowaniu fotoplastykonu historyczne zdjęcia nabiorą trójwymiarowej głębi. Dodatkowo dla mieszkańców i turystów przygotowano liczne gry i zabawy oraz konkursy z nagrodami, które na bieżąco można śledzić na fanpage Kasprowego Wierchu na Facebooku.

<content>19112</content>

- Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad połowy Polaków. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że 80 proc. respondentów chciałoby skorzystać z przejażdżki kolejką linową, gdyby tylko mieli taką możliwość. 75 proc. ankietowanych będąc w Zakopanem, chciałoby wjechać właśnie na Kasprowy Wierch. Teraz z okazji 80-lecia PKL mieszkańcy polskich miast mają szansę poznać uroki tatrzańskiej przyrody i poczuć klimat tego niezwykłego miejsca - mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Historia Polskich Kolei Linowych sięga 15 marca 1936 r. Dokładnie wtedy, po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch wjechał wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty przedsięwzięcia przekroczyły 3,5 mln przedwojennych złotych, ale inwestycja zwróciła się już po trzech latach. Tylko w ciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego Wierchu wjechało aż 165 tysięcy osób. Pomysłodawcą budowy kolei był Aleksander Bobkowski – ówczesny dyrektor Polskich Kolei Państwowych, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i jednocześnie Minister Komunikacji. To dzięki jego wizji, ogromnej determinacji i zaangażowaniu powstały sztandarowe turystyczne inwestycje na południu Polski – koleje górskie na Kasprowy Wierch, Gubałówkę i Górę Parkową, a także pociąg Luxtorpeda łączący Kraków i Zakopane.  

Interaktywny wagonik PKL (foto: PKL) Interaktywny wagonik PKL (foto: PKL)