Skip to main content

Europasportregion - narty w Kaprun i Zell am See

Autor: |
(foto: europasportregion.info)
(foto: europasportregion.info)

Bajkowe miasto Zell leży w samym środku niecki Mittelpingzauer Senke, 758 metrów nad poziomem morza. Dolinę przecinają potoki Saalach i Salzach. Południowa część niecki to Zeller Furche, jedyna piękna nieckowa dolina pasma Pinzgauer Grasberge. W tej dolinie znajduje się słynne, długie na 4 km i szerokie na 1,3 km jezioro Zeller See.

W minionym stuleciu poziom wód gruntowych opadł o około metr, co odsłoniło i osuszyło łąki i mokradła. Ten jedyny w swoim rodzaju zbiornik wodny otoczony jest różnorodnymi formacjami geologicznymi. Na północy wznosi się Kamienne Morze Alp wapiennych, ograniczone od wschodu przez masyw Hochkönig. Pokryte śniegiem szczyty pasma Hohe Tauern, wraz z najwyższą górą Austrii, Großglockner, wypiętrzają się na południe. Alpy wapienne i centralne połączone są spokojnym przejściem przez zielone zbocza gór Schiefer i Schmittenhöhe masywu Hundstein. Zell ma do zaoferowania jeszcze jedną specyficzną górską formację: wysoki na 1.854 metry Hahnenkogel (nazywany również Honigkogel) jest najwyżej zalesioną górą w Europie Środkowej.

130 roziskrzonych słońcem kilometrów tras, połączonych przez 57 kolejek linowych i wyciągów: zimowe szaleństwo na Kitzsteinhorn i Schmittenhöhe jest gwarantowane. W dolinie na zimowych sportowców czekają trasy biegowe, szlaki zimowych wędrówek i zamarznięte jezioro.

W Zell am See i Kaprun można po prostu 'przeżyć więcej'. Różnorodne formy spędzania wolnego czasu i pierwszorzędne zakwaterowanie we wszystkich kategoriach czynią urlop w 'Europa-Sportregion' niezapomnianym przeżyciem. Zarówno rodziny z dziećmi, pary i single w każdym wieku znajdą swój własny raj. Raj, który swój początek ma w zdarzeniach geologicznych, które ukształtowały ten różnorodny i jedyny w swoim rodzaju krajobraz.

W 1891 roku mieszkańcy Zell zasypali koryto potoku Schmittenbach, na którego brzegach założono miasto, i stworzyli w ten sposób bazę do dalszej rozbudowy miasta i jego dzielnic. Wcześniej potok oraz jego dziewięć dopływów stale sprawiało mieszkańcom kłopoty - po raz ostatni w roku 1737. Luźne ściany zbocza oraz erozja łupków mikowych stały się wtedy przyczyną katastrofy naturalnej. W reakcji na to nieszczęście gmina zakupiła cały obszar hal alpejskich i rozpoczęła ich zalesianie. W ten sposób niebezpieczeństwo zostało zażegnane raz na zawsze.

Praktycznie nieskażone biologicznie i higienicznie jezioro Zeller See obejmuje 175 milionów metrów sześciennych krystalicznej i zdatnej do picia wody. Za tę wyśmienitą jakość wody odpowiedzialne są trzciny i bagniska. W 1973 roku zostały one uznane przez rząd krajowy w Salzburgu za teren chroniony. Trzciny i mchy nie tylko skutecznie oczyszczają wodę, stanowią też doskonałe środowisko dla mnożenia się ryb. Dlatego też jezioro, o średniej głębokości 48 metrów, słynie także z bogactwa ich gatunków.

Jezioro Zeller See staje się w zimie lodowym eldorado. Przy grubości pokrywy lodowej ok. 50 cm można bezpiecznie pokonać akwen pieszo. Uważać trzeba jedynie w okolicy około 100 'studni', bąble bagiennego gazu nie pozwalają w tych miejscach na utworzenie się lodu.


Kaprun należy do grona najbardziej znanych europejskich miejscowości turystycznych. W rejonie lodowców na wysokości 3.203 metrów narciarze, snowboardziści i carvingowcy znajdą najlepsze warunki do uprawiania sportów zimowych. Od 1966 roku wraz z Zell am See tworzy się 'Europa-Sportregion'. Do dyspozycji narciarzy jest 130 kilometrów tras narciarskich najwyższej jakości. Nie masz ochoty na narty czy snowboard? ? Do wyboru masz ofertę ponad 40 różnych dyscyplin sportowych.

Dolina Kaprun za jednym zamachem znalazła się w pierwszym szeregu, mało kto wybiera się w Alpy nie planując skierowania swych kroków w to właśnie miejsce?, pisała gazeta Wiener Zeitung pod koniec XIX wieku. W tej kwestii nic nie zmieniło się do dzisiaj. Dolina otoczona potężnymi masywami kusi nie tylko atrakcjami widokowymi. Po alpinistach zjawili się goście, którzy chcieli zwiedzić znane na całym świecie zalewy i elektrownie wodne Tauernkraftwerke Kaprun na Großglockner. Po przyłączeniu Kitzsteinhorn w 1965 roku region ten dosłownie wystrzelił w górę uzyskując status miejscowości wypoczynkowej pierwszej kategorii. Dzisiaj Kaprun oferuje swoim gościom 5.000 łóżek i 650.000 noclegów rocznie.

Dużą atrakcją jest także zamek Burg Kaprun. Zbudowany w XII wieku na dominującej nad doliną skale, po raz pierwszy został wspomniany w dokumentach w roku 1280. Na południu i zachodzie rozciąga się mur obronny okalający imponującą budowlę. Zbudowana w romańskim stylu wschodnia wieża 'Turn ze Chaprunne' została ponoć wzniesiona jako odszkodowanie za wypady najeźdźców z Velber.

Dzisiaj na zamku odbywają się liczne imprezy kulturalne.


Stoki i wyciągi
Narciarskie szaleństwo w bieluteńkim, puszystym śniegu. W 'Europa-Sportregion' dostaniesz wszystko. Czy to początkujący narciarz, czy carvingowy profesjonalista - 132 kilometrów stoków, podzielonych na 59 tras na czterech górach, zadowolą zarówno łatwymi trasami, jak i trudnymi do pokonania stromymi stokami. Snowboardziści znajdą najlepsze warunki na Halfpipe Schmittenhöhe lub w Fun-Parku na Kitzsteinhorn urządzonym na wysokości 2.900 metrów. Fun-Park na lodowcu to także najlepsze miejsce dla wszystkich freeriderów.

56 kolejek linowych i wyciągów przenosi narciarzy ponad górami. W 'Europa-Sportregion' nikt nie mówi o 'pierwszym śniegu', śnieg jest tutaj gwarantowany. Nawet jeśli pogoda nie chce współpracować, stoki są białe i perfekcyjnie przygotowane do jazdy. Gwarantuje to nowoczesny system urządzeń naśnieżających.

Prosto ze stoku droga prowadzi do licznych chat narciarskich i lunchbarów. Także górskie restauracje pozwalają na chwilę wytchnienia. Tu można ogrzać zmarznięte kości. Przytulna atmosfera, poznawanie austriackiego stylu życia i zaglądanie do kuchni pełnej regionalnych specjałów to program obowiązkowy.

W krainie panującego przez cały rok śniegu, poniżej wysokiego na 3.203 metry szczytu Kitzsteinhorn nawet w środku lata poznasz atmosferę prawdziwego 'Apres-Ski'. Natomiast Schmittenhöhe i Maiskogel są otwarte dla narciarzy od grudnia do połowy kwietnia. W lecie są za to ulubionymi celami górskich wędrówek przez alpejski krajobraz.


Kitzsteinhorn
Jako bezpośredni sąsiad olbrzymiego Großglocknera, Kitzsteinhorn nie musi mieć kompleksów. Ta mniejsza z obu gór (3.203 metry) oferuje lepsze warunki śniegowe. Z tym nie może konkurować nawet najwyższa (3.798 metrów) góra Austrii.

Na lodowcu Kitzsteinhorn śnieg gwarantowany jest przez okrągły rok. Nawet kiedy w pełni lata w dolinie 'Europa-Sportregion' upał daje się we znaki, tutaj narciarze nadal z przyjemnością korzystają z puszystego śniegu. Te warunki góra zawdzięcza swym naturalnym właściwościom lodowcowym oraz profesjonalnej instalacji naśnieżającej.

Dla początkujących oraz profesjonalistów: tutaj są stoki dla każdego. Szybkie zjazdy, iskrzące w słońcu strome stoki i przytulne chaty górskie to połączenie, które na Kitzsteinhorn pozwala spełniać narciarskie marzenia przez 365 dni w roku.

Gletscherbahnen Kaprun AG
Telefon: +43 (0) 6547-8700
InfoService Tel: +43 (0) 6547-8621
E-Mail: office(at)kitzsteinhorn.at


Schmittenhöhe
Od grudnia do połowy kwietnia Schmittenhöhe należy do narciarzy, deskarzy, carvingowców i freestylerów. Latem raj dla wędrowców prezentujący alpejski krajobraz w jego niepowtarzalnej różnorodności, a zimą wysoka na 2.000 metrów góra wraz z pierwszym śniegiem staje się prawdziwym eldorado dla wszystkich miłośników nart i snowboardu.

Ponad 20 wyciągów ułatwia tutaj narciarzom przedostanie się w górne partie. Spod hotelu na szczyt, a potem znów w dolinę. Na pierwszorzędnych, technicznie trudnych trasach lub też lekkimi szusami od wyciągu do wyciągu. Czy to półprofesjonalny król desek czy też rodzina z małymi dziećmi -śnieżna zabawa, narciarskie szaleństwo i panoramy Alp to nieodłączne elementy każdego zjazdu. Dla snowboardzistów jest też trasa freeride?owa oraz zawsze czynna rynna z gwarancją dobrej zabawy.

Schmittenhöhebahn AG
Telefon: +43 (0) 6542-789
E-Mail: schmitten(at)schmitten.at


Skibus
Aby dojazd do stoku nie stał się udręką, linie skibusów łączą cały region bezpośrednio ze stokami. Co najmniej trzy razy na godzinę skibus linii E zabiera narciarzy z Zell am See przez centrum Kaprun do Kitzsteinhorn. Od przystanku autobusu w dolinie ruszysz kolejką 'Gletscherjet' lub kolejkami linowymi prosto w kierunku szczytu. Autobusy kursują od godziny ósmej rano. Urlopowicze, którzy mieszkają w samym Kaprun, mogą dodatkowo skorzystać z linii K1 oraz K2.
Także szczyt Schmittenhöhe jest dogodnie dostępny środkami komunikacji publicznej. Co pół godziny autobusy linii Z1 ruszają z Zeller Postplatz i przez różne przystanki pośrednie dowożą gości do dolnej stacji kolejki. Linia Z2 łączy Thumersbach z siecią pozostałych linii skibusów.

Ważny skipas uprawnia do bezpłatnego korzystania ze skibusów. Narty i snowboardy są zabezpieczane tak, że sprzętowi na pewno nic się nie stanie. Jazda autobusem nie trwa długo. Z Kaprun do Kitzsteinhorn zaledwie około dziesięciu minut. Z Zeller Postplatz do lodowca jedzie się pół godziny, a do Schmittenhöhe zaledwie kwadrans.

 

(foto: europasportregion.info) (foto: europasportregion.info)
(foto: europasportregion.info) (foto: europasportregion.info)