Skip to main content
umpa

Czechy: od piątku, 5 lutego nowe zasady wjazdu

Autor: |
Czechy - oznacznie ryzyka zakażeń od 05 02 2021 (źródło: Twitter)
Czechy - oznacznie ryzyka zakażeń od 05 02 2021 (źródło: Twitter)

Od najbliższego piątku (05 02 2021) ulegną zmianie zasady wjazdu i podróżowania tranzytem przez Czechy. Wjazd na teren Czech z krajów wysokiego ryzyka będzie możliwy jedynie dla osób posiadających negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego.

Osoby wjeżdżające na teren Czech z krajów wysokiego ryzyka (na mapie oznaczone kolorem czerwonym (Polska jest na tej liście) będą musiały okazać wynik testu PCR lub antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem. Podobne zasady obowiązują osoby podróżujące z krajów oznaczonych kolorem pomarańczowym.

Czesi wprowadzają jednocześnie dodatkową kategorię – kraje od bardzo wysokim ryzyku zakażenia- zostaną one oznaczone kolorem ciemnoczerwonym. By wjechać na teren Czech z kraju „ciemnoczerwonego” nie wystarczy test antygenowy. Tylko negatywny wynik testu PCR będzie uprawniał do przekroczenia granicy.

UWAGA: osoby z negatywnym wynikiem testu muszą dodatkowo poddać się 5-dniowej kwarantannie zakończonej ponownym testem PCR, dodatkowo osoby wjeżdżające z terenu kraju o bardzo wysokim ryzyku zakażenia mają obowiązek noszenia maski ochronnej FFP2 przez 10 dni. Piszemy o tym bowiem jeden z najbliższych sąsiadów Czech znajdzie się od piątku na liście ciemno czerwonej.

Ulegają również zmiany dotyczące tranzytu, czas na przejazd przez Czechy zostanie skrócony z 24 do 12 godzin.

Okazanie wyniku testu nie jest konieczne, gdy przejeżdżamy przez Czechy tranzytem i przejazd jest krótszy od 12 godzin.

Na podstawie: Twitter

Czechy - oznacznie ryzyka zakażeń od 05 02 2021 (źródło: Twitter) Czechy - oznacznie ryzyka zakażeń od 05 02 2021 (źródło: Twitter)