Skip to main content
umpa

Bad Kleinkirchheim - recenzja ośrodka

Autor: |
Widok tras na zboczach góry Keiserburg nad Bad Kleinkirchheim (foto: Olek Kaleta)
Widok tras na zboczach góry Keiserburg nad Bad Kleinkirchheim (foto: Olek Kaleta)

Bad Kleinkirchheim - austriacka miejscowość położona w kraju związkowym Karyntia na wysokości 1087m n.p.m. Dystans do Katowic to około 700km. Na stokach sąsiadujących z miasteczkiem gór Keiserburg i Wiesernock, rozpościera się ośrodek narciarski zachęcający swoimi 103km tras zjazdowych do uprawiania narciarstwa alpejskiego. Trasy trudne stanowią tutaj 75%, bardzo trudne 8%, a pozostałe 17% to trasy łatwe. Ruch narciarski jest obsługiwany przez 25 wyciągów w tym 4 gondolowe, 7 krzesełkowych oraz 14 orczykowych i talerzykowych. Ośrodek w sposób naturalny jest podzielony na dwie części.

Pierwsza znajdująca się bezpośrednio nad Bad Kleinkirchheim.
Jest to miejsce dla zaawansowanych narciarzy. Dominują tutaj trasy trudne, które dostarczą ciekawych wrażeń nawet najbardziej wymagającym sportowcom.

Właśnie tutaj jest wytyczona czarna trasa, która nosi nazwę Franz Klammer, na cześć najbardziej znanego mieszkańca Bad Kleinkirchheim.
W tym miejscu corocznie rozgrywane są zawody pucharu świata. Na trasie nr 7 (Strohsack) przygotowany jest tor, na którym mierzona jest prędkość przejeżdżających narciarzy.

<content>19112</content>

Niestety (a może na szczęście, bo dla naszego bezpieczeństwa) tor jest dosyć krótki i nie udało nam się osiągnąć szybkości wyższej niż 75km/h.

Druga część ośrodka znajduje się nad miejscowością St. Oswald
.
Tutaj trasy są bardziej zróżnicowane i bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Jest w czym wybierać od tras trudnych, aż po rozległe łagodne zjazdy, gdzie swoją przygodę z nartami mogą rozpocząć nawet zupełnie początkujący.
W okolicy trasy nr 15 (Panorama) można sprawdzić swoje umiejętności narciarskie lub porównać się ze znajomymi na przygotowanym slalomie z pomiarem czasu przejazdu.Zarówno pomiar prędkości jak i slalom dostępne są bez jakiejkolwiek dodatkowej opłaty. Ośrodek w najwyższym miejscu sięga 2056 m n.p.m. W górnych partiach doskonałe warunki narciarskie utrzymują się nawet wtedy, gdy w dolinach króluje już wiosna. W mieście jest bardzo dobrze zorganizowana komunikacja autobusowa. Wszędzie można się dostać punktualnie kursującymi skibusami.

<content>40833</content>

Na amatorów narciarstwa biegowego czeka tutaj 54km tras biegowych. Po urokach białego szaleństwa wytchnienie zapewniają termy ze swoimi  atrakcjami. Między innymi jest tutaj basen, który umożliwia wypłynięcie na zewnątrz budynku by podziwiać wieczorną panoramę gór wraz z ratrakami pieczołowicie przygotowującymi trasy na następny dzień.

W miejscowości jak i na stokach usytuowanych jest wiele restauracji i punktów gastronomicznych.

W centrum miasteczka znajdują się dwa dobrze zaopatrzone markety Billa i Spar.

Widok tras na zboczach góry Keiserburg nad Bad Kleinkirchheim (foto: Olek Kaleta) Widok tras na zboczach góry Keiserburg nad Bad Kleinkirchheim (foto: Olek Kaleta)
Górna część trasy Franz Klammer (foto: Olek Kaleta) Górna część trasy Franz Klammer (foto: Olek Kaleta)
Pomiar prędkości (foto: Olek Kaleta) Pomiar prędkości (foto: Olek Kaleta)
Widok tras na zboczach góry Wiesernock nad St. Oswald (foto: Olek Kaleta) Widok tras na zboczach góry Wiesernock nad St. Oswald (foto: Olek Kaleta)
Widok z trasy Franz Klammer na dolną stację koleiki Kaiserburg i termy Romerbad (foto: Olek Kaleta) Widok z trasy Franz Klammer na dolną stację koleiki Kaiserburg i termy Romerbad (foto: Olek Kaleta)