#
Skip to main content

Planujesz narty we Włoszech - przeczytaj przed wyjazdem.

Autor: |
Carosello3000, trasa z pomiarem prędkości

Sytuacja we Włoszech zmienia się bardzo dynamicznie, dziś w nocy wprowadzono rozporządzenie które między innymi zamyka wszystkie ośrodki narciarskie w Lombardii

Większość ośrodków we Włoszech została od dziś 2020 03 10 zamknięta.

Zanim wyjedziecie lub zrezygnujecie z wyjazdu, warto zapoznać się z realnym zagrożeniem i nie podejmować decyzji tylko na podstawie panicznych doniesień

Tytuł artykułu niestety nie jest już aktualny-do Włoch na narty w tym sezonie już nie pojedziemy.

Tytuł artykułu niestety nie jest już aktualny- do Włoch już nie wjedziemy.

 

 

AKTUALIZACJA WTOREK 2020 03 10:30

Ważna informacja dla wracających z Włoch

 • Wjazd do Austrii: na granicy z Włochami wprowadzono kontrole sanitarne. Goście, którzy w ciągu 14 dni przebywali na obszarze wysokiego ryzyka zarażenia się wirusem COVID19 są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku na jego obecność. Zaświadczenie lekarskie nie może być starsze niż 4 dni. (źródło: austria.info)
 • Kontrole odbywają się wyrywkowo na przejsciach granicznych: Brenner, Sillian i Reschenpass.

AKTUALIZACJA wtorek 2020 03 10 7:20

Cały obszar Włoch został ogłoszony zoną zagrożoną koronawirusem, innymi słowy działanie rozporządzenia z 8 marca rozszerzono na cały Kraj.

Tekst dekretu rozszerza środki uruchomione w niedzielę na cały półwysep. "Liczby mówią nam, że mamy znaczny wzrost zakażeń, ludzi hospitalizowanych na intensywnej terapii, a także zmarłych". Dlatego należy zmienić nasze przyzwyczajenia. Trzeba je zmienić teraz. Postanowiłem podjąć teraz jeszcze ostrzejsze, mocniejsze środki", powiedział Conte. "Mam zamiar podpisać rozporządzenie , które możemy podsumować tak"Zostaję w domu"
.
Na półwyspie nie będzie już czerwonych stref, całe Włoszy będzie czerwoną strefą."

 • DolomitiSuperski kończą sezon dzień wcześniej - wyciągi zostaną zamknięte dziś 2020 03 10 a nie jak wcześniej pisaliśmy 2020 03 11
 • Paganella - Andalo - koniec sezonu 2020 03 11, dziś 2020 03 10 wyciągi będą działały ostatni dzień.
 • Południowy TyrolHotelarze i operatorzy infrastruktur narciarskich w Południowym Tyrolu (w tym także Dolomiti Superski) postanowili zakończyć sezon zimowy przed czasem. W rezultacie wyciągi oraz inne usługi turystyczne zostaną zawieszone od środy, 11 marca do 3 kwietnia 2020 r. 

AKTUALIZACJA poniedziałek 2020 03 09 14:45

Nowe wiadomosći docierają z Południowego Tyrolu, komunikat nie mówi już o zamknięciu wszystkich wyciagów i hoteli. (źródło: suedtirol.info)

 • Większość restauracji i kolejek linowych w Południowym Tyrolu przestanie działać od środy 11 marca 2020 roku do 3 kwietnia 2020 roku.
 • Trentino: od środy 2020 03 11 zamknięte będą wyciagi narciarskie (źródło: visittrentino.info)

AKTUALIZACJA poniedziałek 2020 03 09 13:16

 • W środę 11 marca 2020 zamknięte zostaną wyciągi i hotele w Południowym Tyrulu
 • 10 lub 11 marca zostaną zamknięte ośrodki narciarskie należące do Dolomiti Superski

AKTUALIZACJA poniedziałek 2020 03 09 10:55

 • GIS zmienia zalecenie, rekomenduje w sposób ogólny  „powstrzymanie się od podróży”

AKTUALIZACJA poniedziałek 2020 03 09 10:45

 • Na 13:00 planowana jest konferencja prasowa władz Południowego Tyrolu
 • Ortler Skiarena w Półudniowym Tyrolu jest przeciwny wcześniejszemu zamknięciu sezonu (źródło: suedtirolnews.it
 • Południowy Tyrol - Trentino: dziś dojdzie do spotkania Gubernatora Trentino M. Fugatti i jego odpowiednikiem z Południowego Tyrolu i przedstawicielami Anef (zrzeszenie przedsiębiorców kolei linowych). Głównym tematem będzie wypracowanie współnego stanowiska dotyczącego funkcjonowania ośrodków narciarskich w obliczu elidemii koronawirusa. (źródło: radioetv.it).
 • Przewodniczący Comunità di Valle, Guido Redolfi,zwrócił się do władz prowincji o wydanie nakazu zamknięcia wyciągów narciarskich w Val di Sole(źródło: neveitalia.it)
 • Kuriozalnie wyglądała wczoraj sytuacja w Passo Tonale. W tym, połóżonym na granicy Lombardii i Trentino ośrodku wyciągi leżące w Lombardii były zamknięte, natomiast te w Trentino pracowały normalnie.

AKTUALIZACJA Niedziela 2020 03 08 23:00

 • Informację o przedwczesnym zamknięciu ośrodków Dolomiti Superski potwierdza portal neveitalia.it - nie określa dokładnej daty zamknięcia, prawdopodobnie nastąpi to pomiędzy 10 i 12 marca 2020
 • W serwisach interenetowych pojawiły się doniesienia o planowanym na 11 marca zamknięciu ośrodków należących do największego we Włoszech konsorcjum Dolomiti Superski (źródło: Racingski.it)

Pisaliśmy dziś rano o zamknięciu popularnego w Polsce ośrodka narciarskiego Livigno, chwile później dotarła do nas informacja o zamknięciu wszystkich ośrodków w Lombardii.

Jak wygląda w tej chwili sytuacja w północnych Włoszech, jakie regiony objęte są "kordonem sanitarnym" i wreszcie jaki wpływ na polskich turystów mają obowiązujące od dziś rozporządzenia włoskiego rządu?

Sytuacja we Włoszech w skrócie.

AKTUALIZACJA Niedziela 2020 03 08 19:10

 • We Włoszech w ciągu ostatniej doby wykonano ok. 8 000 testów (w sumie: 49937)
 • Zermatt - Cervinia po włoskiej stronie ośrodka wpuszczano dziś mniej pasażerów do gondolek. Obsadzano co drugie miejsce na krzesełkach. Szwajcarska część ośrodka funkcjonuje normalnie.
 • Jutro, w poniedziałek 2020 03 09 zamknięte zostaną wyciągi narciarskie w Val d`Aosta (źródło: neveitalia.it)
 • W niektórych ośrodkach narciarskich zmniejszono do 30% przepustowość kolei gondolowych. Do gondoli wpuszcza się przykładowo tylko 3 narciarzy zamiast 10. Zasada ta stosowana jest między innymi w Selva di Val Gardena, Santa Cristina, Badia, Predoi, Monguelfo, Dobbiaco, w nowej gondoli Tofana - Freccia nel Cielo w Cortina d`Ampezzo, w gondoli Faloria zmnieszono ilośćpodróżnych z 50 do 15 oraz w gondolach na Marmoladę.
 • Obowiązujące we Włoszech od dziś rozporządzenie wprowadza dwa ważne pojęcia "strefa czerwona" i "strefa pomarańczowa". 
 • Trentino i Południowy Tyrol nie znajdują się w żadnej z objętych kordonem sanitarnym  stref.
 • W Lombardii zamknięte są ośrodki narciarskie, w tym Livigno.
 • Transport drogowy, lotniczy i kolejowy odbywa się bez większych problemów.
 • Autostrady są czynne, ewentualne blokady odbywają się na zjazdach i wyjazdach prowadzących do stref objętych kordonem sanitarnym.
 • W miejscach publicznych obowiązuje zasada 1 metra: goście i pracownicy muszą zachować między sobą bezpieczną odległość 1 metra
 • Osoby które zauważą u siebie objawy: temperatura powyżej 37,5 C, infekcję górnych dróg oddchowych powinny nie opuszczać miejsca zamieszkania
 • Sklepy i apteki dzałają normalnie.
 • Restauracje i bary czynne są od 06:00 do 18:00
 • Mapa pomarańczowych stref dostępna pod tym linkiem
 • Czerwone strefy znajdują się wewnątrz pomarańczowych

Kto i kiedy może przemieszczać się pomiędzy strefami

Nie można opuścić "czerwonej strefy" i z żadnego powodu nie można do niej wejść. Z "pomarańczowej strefy" można wchodzić i wychodzić "tylko w przypadku udowodnionych potrzeb pracy lub w sytuacjach koniecznych, lub ze względów zdrowotnych". Ci, którzy w momencie wejścia w życie dekretu są nieobecni, "mają prawo do powrotu do swojego domu, zamieszkania i pobytu". W obu strefach wymagane jest ograniczenie podróżowania. Nie można przechodzić z jednej "pomarańczowej strefy" do drugiej, z wyjątkiem udowodnionych potrzeb. 

Co to jest „Udokumentowana potrzeba”

Jeśli zostaniesz zatrzymany, będziesz musiał udowodnić, że masz potrzebę przemieszczenia się pomiędzy strefami. 

Kto będzie przeprowadzał kontrole?

Kontrole mogą być przeprowadzane przez policję i inne służby. Oznacza to, że na zjazdach z autostrady będą istniały blokady dróg i odprawy na lotniskach i dworcach.

Czy można korzystać z transportu publicznego?

Nie ma żadnych szczególnych ograniczeń dla transportu miejskiego, poza trzymaniem się z dala od metra. Pociągi i samoloty do i z "pomarańczowych stref" podróżują regularnie. Jednak ci, którzy z nich korzystają, będą musieli uzasadnić swoją podróż.

Działalność muzeów, siłowni, dyskotek jest zawieszona do dnia 3 kwietnia. 

Czy można odwiedzać bary i restauracje?

Tak, wizyty są  dozwolone w godzinach od 10:00 do 18:00, zachowując odległość jednego metra pomiędzy personelem a klientami oraz pomiędzy klientami. Właściciele lokali nierespektujący tej zasady, ryzykują zamknięciem lokalu. Ci, którzy nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby go uszanować, muszą się zamknąć.

Zakupy w sklepach, aptekach?

Sklepy są otwarte, ale muszą respektować odległość 1 metra. Centra handlowe i targowiska będą nieczynne w soboty i niedziele. Apteki i sklepy spożywcze mogą pracować również w weekendy, ale muszą respektować odległość jednego metra między personelem a klientami oraz między klientami. 

Czy są jakieś kary za złamanie przepisów?

Osoby, które nie przestrzegają rozporządzenia, mogą zostać oskarżone o naruszenie art. 650 kodeksu karnego: niezastosowanie się do środka prawnego wydanego przez organ ze względów sprawiedliwości lub bezpieczeństwa publicznego, porządku publicznego lub higieny . Podlega on karze pozbawienia wolności do trzech miesięcy lub grzywnie w wysokości do dwustu sześciu euro. 

Kiedy nowe zasady wejdą w życie?

Rozporządzenie obowiązuje od niedzieli 8 marca.


Dla dociekliwych poniżej treść najważniejszych artykułów rozporządzenia (tłumaczone translatorem) 

Ograniczenia dla najbardziej narażonych obszarów

Artykuł 1 dotyczy "powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby w regionie Lombardii i w prowincjach Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro i Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano-Cusio-Ossola, Vercelli, Padwa, Treviso i Wenecja" (strefy pomarańczowe i czerwone). Podjęto liczne działania:

a) unikanie wszelkiego przemieszczania się osób wjeżdżających na określone terytoria i wyjeżdżających z nich, nawet jeśli mobilność jest dozwolona "ze względu na udowodnione potrzeby w zakresie pracy lub sytuacje niezbędne ze względów zdrowotnych", nawet jeśli "dozwolony jest powrót do domu, zamieszkania lub pobytu";

b) w przypadku infekcji dróg oddechowych i gorączki (powyżej 37,5°) "zdecydowanie zaleca się" pozostanie w domu i ograniczenie kontaktu;

c) całkowity zakaz przemieszczania się dla osób poddanych kwarantannie;

d) zawody i zawody sportowe są zawieszone, z wyjątkiem zawodników kategorii zawodowych i bezwzględnych, pod warunkiem, że działania te odbywają się za zamkniętymi drzwiami i pod nadzorem personelu medycznego klubów sportowych;

e) zaleca się pracodawcom publicznym i prywatnym, aby zezwolili pracownikom na korzystanie ze zwykłych urlopów i zwolnień;

f) obiekty narciarskie są zamknięte;

g) wszystkie imprezy w miejscach publicznych lub prywatnych, od kultury po sport, od działalności religijnej po targi, są zawieszone. Kina, teatry, puby, sklepy z zakładami, dyskoteki są zamknięte;

h) wszystkie szkoły i uczelnie są zamknięte, ale mogą kontynuować kształcenie na odległość. Z drugiej strony, nie ma przystanków na kursy dla stażystów medycznych i staże dla zawodów medycznych;

i) miejsca kultu mogą być otwierane tylko wtedy, gdy pozwalają na odległość jednego metra pomiędzy obecnymi. Ceremonie cywilne i religijne, w tym pogrzeby, są zawieszone;

l) muzea i instytuty kultury są zamknięte;

m) Zawiesza się konkursy publiczne i konkursy licencyjne, z wyjątkiem tych związanych z zawodami medycznymi i ochroną ludności;

n) restauracje i bary są dozwolone w godzinach od 6.00 do 18.00, pod warunkiem, że odległość między osobami wynosi co najmniej jeden metr;

o) działalność handlowa jest dozwolona, ale z ograniczonym dostępem w celu uniknięcia tłoku; jeżeli odległość międzyludzka wynosząca co najmniej jeden metr nie może być przestrzegana, sklepy muszą pozostać zamknięte;

p) urlop zwykły zawiesza się dla personelu medycznego i zdrowotnego oraz jednostek kryzysowych;

q) spotkania dla placówek opieki społecznej i zdrowotnej muszą odbywać się w miarę możliwości zdalnie lub na odległość co najmniej jednego metra międzyludzkiego;

r) w dni świąteczne i przedświąteczne zamknięte są średnie i duże struktury sprzedaży, a także sklepy wewnątrz centrów i marketów. W dni powszednie należy w każdym przypadku zagwarantować odległość jednego metra. Zamknięcie nie jest przewidziane w przypadku aptek, parafii i sklepów spożywczych, bez uszczerbku dla przepisania odległości jednego metra;

s) siłownie, ośrodki sportowe, baseny, ośrodki wellness i spa (z wyjątkiem świadczenia usług w zakresie podstawowej opieki), ośrodki kulturalne, ośrodki społeczne i ośrodki wypoczynkowe pozostaną zamknięte;

t) badania sprawności w organie rejestracji pojazdów silnikowych zostaną zawieszone, ale terminy zostaną przedłużone.

Środki dotyczące pozostałej części kraju

Artykuł 2 określa środki dotyczące pozostałej części kraju.

a) Zatrzymanie kongresów, spotkań, zebrań i imprez towarzyskich, w których uczestniczą pracownicy służby zdrowia lub pracownicy odpowiedzialni za wykonywanie podstawowych usług publicznych, lub obiektów użyteczności publicznej; wstrzymanie wszelkich innych zjazdów lub działalności kongresowej;

b) wydarzenia, pokazy i przedstawienia wszelkiego rodzaju, w tym przedstawienia filmowe i teatralne, odbywające się w dowolnym miejscu, publicznym lub prywatnym, zostają zawieszone;

c) działalność pubów, szkół tańca, salonów rozrywkowych, salonów gier i bingo, dyskotek lub podobnych placówek zostaje zawieszona, a w przypadku naruszenia przepisów-zawieszona;

d) muzea i instytucje kulturalne pozostają zamknięte;

e) działalność cateringowa i barowa może być wykonywana jedynie przy zobowiązaniu operatora do zapewnienia bezpiecznej odległości wynoszącej co najmniej jeden metr;

f) we wszelkiej innej działalności handlowej zaleca się podjęcie środków ograniczających dostęp, zawsze z poszanowaniem bezpiecznej odległości jednego metra;

g) zawody i zawody sportowe są zawieszone; w każdym przypadku mogą się one odbywać, podobnie jak treningi zawodników wyczynowych, tylko w obiektach używanych za zamkniętymi drzwiami, tj. bez obecności publiczności, ale pod nadzorem personelu medycznego przedsiębiorstw w celu sprawdzenia zgodności z przepisami dotyczącymi zmniejszenia ryzyka zarażenia; w każdym przypadku należy zagwarantować zachowanie bezpiecznej odległości wynoszącej co najmniej jeden metr;

h) zawiesza się wszelkie usługi edukacyjne oraz działalność dydaktyczną i szkoleniową w szkołach i instytutach wszystkich szczebli, bez uszczerbku dla możliwości wykonywania czynności na odległość; z zawieszenia wyłącza się kursy specjalizacyjne w zakresie medycyny oraz specjalistyczne szkolenia w zakresie medycyny ogólnej, jak również staże w zawodach związanych z ochroną zdrowia;

(i) zawiesza się podróże edukacyjne, wymianę kulturalną i inicjatywy twinningowe, wycieczki z przewodnikiem i wycieczki edukacyjne;

l) przy ponownym otwarciu szkół, readmisja uczniów nieobecnych z powodu choroby przez okres dłuższy niż 5 dni może odbyć się tylko za okazaniem zaświadczenia lekarskiego;

m) przez cały okres zawieszenia zajęć dyrektorzy szkół uruchamiają metody nauczania na odległość także w odniesieniu do szczególnych potrzeb uczniów niepełnosprawnych;

n) metoda nauczania na odległość może być również stosowana na uniwersytetach i uczelniach wyższego szkolnictwa artystycznego, muzycznego i choreograficznego;

0) uczelnie i instytucje zapewniają, w razie potrzeby, wznowienie działalności szkoleniowej, a także zajęć programowych i wszelkich innych testów; nieobecności studentów spowodowane zawieszeniem nie są uwzględniane przy dopuszczeniu do egzaminów końcowych oraz przy dokonywaniu stosownych ocen;

p) zabrania się przebywania towarzyszących pacjentów w poczekalniach oddziałów ratunkowych i przyjmowania pierwszej pomocy, chyba że personel medyczny wyda specjalne polecenie;

q) dostęp krewnych i osób odwiedzających do ośrodków hospitalizacji i opieki długoterminowej, RSA, hospicjów, obiektów rehabilitacyjnych i mieszkalnych dla samowystarczalnych i niesamodzielnych osób starszych jest ograniczony tylko do przypadków wskazanych przez kierownictwo placówki zdrowotnej, które jest zobowiązane do podjęcia niezbędnych środków w celu zapobieżenia ewentualnemu przeniesieniu zakażenia;

r) praca w warunkach niestabilności może być stosowana przez pracodawców przez cały czas trwania sytuacji nadzwyczajnej, nawet w przypadku braku indywidualnych ustaleń przewidzianych w przepisach prawa;

s) o ile to możliwe, zaleca się pracodawcom zachęcanie do korzystania z okresów zwykłego urlopu lub wakacji;

t) przewiduje się przedłużenie terminów na rzecz kandydatów, którzy nie byli w stanie przystąpić do egzaminów w trybie zawieszenia;

u) przewidziano środki zapobiegawcze dla nowo przybyłych do zakładów karnych, przypadki z objawami umieszcza się w izolatce i zaleca się rozważenie możliwości zastosowania środków alternatywnych wobec więzienia. Wywiady wizualne są prowadzone przez telefon lub wideo i tylko w wyjątkowych przypadkach można zezwolić na przeprowadzanie wywiadów osobistych, ale w odległości co najmniej dwóch metrów;

(v) otwieranie miejsc kultu jest dozwolone tylko pod warunkiem przyjęcia środków organizacyjnych w celu uniknięcia tłoku i z poszanowaniem odległości międzyludzkiej wynoszącej co najmniej jeden metr; ceremonie cywilne i religijne, w tym pogrzeby, są zawieszone;

z) nie zezwala się na przemieszczanie się z miejsca zamieszkania lub pobytu osób poddanych kwarantannie.

Informacje i procedury

Artykuł 3 ustanawia "środki informacyjne i zapobiegawcze na terytorium kraju".

Akapit pierwszy wymaga zastosowania następujących środków:

a) Personel służby zdrowia przestrzega odpowiednich środków zapobiegawczych w zakresie rozprzestrzeniania się zakażeń układu oddechowego przewidzianych przez Światową Organizację Zdrowia oraz stosuje wskazania dotyczące higieny i dezynfekcji środowiska przewidziane przez Ministerstwo Zdrowia;

b) Wszystkim osobom starszym lub cierpiącym na patologie wyraźnie zaleca się unikanie wychodzenia z domu poza przypadki ścisłej konieczności;

c) zaleca się ograniczenie, w miarę możliwości, podróży do ściśle niezbędnych przypadków;

d) osobom z infekcją dróg oddechowych i objawami gorączki (37,5°) zdecydowanie zaleca się nie wychodzić, co ogranicza kontakty społeczne;

e) w szkołach i urzędach publicznych umieszczane są stoliki z informacjami dotyczącymi higieny w celach profilaktycznych;

f) burmistrzowie i stowarzyszenia branżowe promują rozpowszechnianie informacji w celach prewencyjnych;

g) zaleca się, aby gminy i inne władze lokalne oraz stowarzyszenia kulturalne i sportowe oferowały indywidualne zajęcia rekreacyjne jako alternatywę dla działań zbiorowych, promując i zachęcając do aktywności na świeżym powietrzu bez tworzenia grup;

h) roztwory środków dezynfekujących do rąk były udostępniane użytkownikom i odwiedzającym w urzędach publicznych, biurach otwartych dla publiczności i strefach dostępu do obiektów służby zdrowia;

(i) przy przeprowadzaniu konkurencyjnych i publicznych procedur podejmuje się środki w celu ograniczenia bliskich kontaktów poprzez zapewnienie, że uczestnicy są oddaleni od siebie o jeden metr;

l) przedsiębiorstwa transportu publicznego, w tym przedsiębiorstwa transportu publicznego dalekobieżnego, podejmują nadzwyczajne środki w celu sanityzacji pojazdów;

m) każdy, kto w ciągu 14 dni przed datą publikacji dekretu wjechał do Włoch po pobycie w strefie zagrożenia epidemiologicznego, ma obowiązek poinformować o tym lokalny organ ds. zdrowia, do którego należy. Od drugiego do czwartego akapitu wskazane są recepty i procedury, które mają być przestrzegane przez podmioty świadczące usługi w zakresie zdrowia publicznego, które mają kontakt z osobami wymagającymi interwencji lokalnych organów służby zdrowia lub placówek medycznych, lub podlegającymi nadzorowi. Ustęp 5 stanowi, że osoby objęte nadzorem w przypadku pojawienia się symptomów powiadamiają lekarza ogólnego i podmiot odpowiedzialny za zdrowie publiczne, noszą maskę chirurgiczną, pozostają w swoim pokoju z zamkniętymi drzwiami, zapewniając odpowiednią naturalną wentylację podczas oczekiwania na przeniesienie do szpitala, jeśli to konieczne.

Artykuł 4 ustanawia zasady "monitorowania środków", powierzonego prefektowi, który może korzystać ze współpracy policji, straży pożarnej i sił zbrojnych.

Artykuł 5 zawiera przepisy końcowe.