#
Skip to main content

Narty dla dzieci – zadbaj o wygodę i bezpieczeństwo podczas wspólnego szusowania

Autor: |

Na stoku można zauważyć całe rodziny, które wspólnie cieszą się z tej zimowej aktywności. Często na taki wyjazd czeka się z niecierpliwością, ponieważ jazda na nartach to coś więcej niż tylko wysiłek fizyczny. Atmosfera wśród miłośników tak spędzanego czasu jest wyjątkowa, a dla dzieci jest to wspaniała okazja do zorganizowanej zabawy na śniegu. Naukę dzieci jazdy na nartach najlepiej pozostawić doświadczonemu instruktorowi, który posiada odpowiednie podejście do tych mniejszych sportowców. Dzieci bowiem znacznie szybciej rozpraszają się pod wpływem tego, co się dzieje wokół, a teoria wydaje im się zwyczajnie nudna. Właściwa technika oraz poprawne nawyki jazdy są priorytetowe, jednak dobór odpowiednich nart jest również istotnym aspektem w bezpieczeństwie oraz w poczuciu komfortu podczas szusowania.

Długość nart ma kluczowe znaczenie

Wybierając narty dla dziecka niektórzy bagatelizują znaczenie ich właściwego dostosowania. Często słyszy się opinie, że dziecko zaraz z nich wyrośnie lub nie poczuje różnicy podczas jazdy. Te przekonania są jednak niesłuszne, gdyż dzięki prawidłowemu dopasowaniu nart, użytkowanie ich będzie bezpieczniejsze, łatwiejsze i zdecydowanie wygodniejsze. Dziecko to z pewnością poczuje, tak jak i my widzimy różnicę w posługiwaniu się źle lub dobrze dobranym sprzętem. Zazwyczaj tego typu wybór w przypadku dzieci, dotyczy przede wszystkim długości nart. Dzieci na ogół jeżdżą na dosyć krótkich nartach, najlepiej jak ich długość sięga do brody czy nosa, co stanowi około od 5 do 15 cm poniżej ich wzrostu. Dobór odpowiedniej długości jednak zależeć będzie od rozmaitych indywidualnych preferencji. Narty mogą być krótsze jeśli dziecko dopiero zaczyna przygodę na stoku i samo opanowanie poruszania się w nich stanowi trudność. Krótsze narty pozwolą na szybsze reakcje i łatwiejsze ich kontrolowanie, co przełoży się na większą pewność siebie w trakcie ich użytkowania. Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę budowę oraz siłę małego sportowca oraz jego posiadane umiejętności. Silniejsze i bardziej doświadczone dzieci, które systematycznie robią postępy, będą mogły posługiwać się już dłuższym sprzętem. Tego typu narty będą znacznie stabilniejsze przy osiąganej większej prędkości oraz będą pomagały w nauce jazdy na wyższym poziomie. Ważne jest jednak, aby nie kupować nart dziecku „na zapas”, bo utrudni to samą jazdę oraz może przysłużyć się powstaniu kontuzji.

narty dla dzieci snowshop.pl

O czym jeszcze należy pamiętać?

Aktualnie, narty możemy wybierać spośród rozmaitych kształtów oraz o różnych szerokościach. Wypożyczając lub kupując odpowiedni model nart dla naszego dziecka, należy pamiętać o tym, aby narta była taliowana (tzw. carvingowa) czyli szersza od wersji klasycznej. Ma to znaczenie dla utrzymania większej stabilności, a jej taliowanie pozwoli na łatwiejsze skręcanie. Pomoże to bowiem w rozwinięciu umiejętności potrzebnych w sterowaniu nartami. Techniczne rozwiązania są bardzo przydatne, jednak zazwyczaj najważniejszą kwestią jest to, aby użytkowanie nart było po prostu jak najwygodniejsze dla dziecka. Tego typu narty powinny się zatem jak najłatwiej prowadzić, co oznacza, że dziecko nie powinno mieć problemu z ich kontrolowaniem. W tym przypadku należy wybierać narty, które będą odpowiednie dla niewielkiego ciężaru młodego sportowca. W sklepach możemy znaleźć rozmaite modele i rozwiązania dotyczące struktury nart, co pozwoli na indywidualne dobranie asortymentu. Kluczową rolę w kwestii odpowiednich nart dla naszego dziecka, stanowią także wiązania, które umożliwiają zamocowanie butów do nart oraz wypięcie ich przy upadku. Przede wszystkim wiązania powinny być bezpieczne, ale także nie powinny utrudniać wygięcia narty podczas wykonywanego skrętu. Najlepszym wyjściem w sprawie regulacji wiązania będzie zwrócenie się do osoby, która zajmuje się tym profesjonalnie. Zapewnimy dzięki temu komfortową jazdę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo naszemu dziecku.

Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup narty w sklepie online -> snowshop.pl/narty lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych: 

1 i 2) Warszawa

ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38b

3) Gdynia

ul. Chwaszczyńska 68