Skip to main content
umpa

Amerykański gigant inwestuje w Szwajcarii

Autor: |
Andermatt (fot. Valentin Luthiger)
Andermatt (fot. Valentin Luthiger)

Andermatt-Sedrun przechodzi pod "banderę" USA

Amerykańska Vail Resorts Group kupiła większościowy pakiet udziałów w spółce zależnej Andermatt Swiss Alps (ASA) od egipskiego biznesmena Samiha Sawirisa.

Firma Vail Resort z siedzibą w stanie Kolorado zapłaciła 149 mln franków za zakup 55% udziałów w spółce Andermatt-Sedrun Sport, jak poinformowała w poniedziałek spółka ASA.  Jest to pierwszy europejski ośrodek, w który amerykański gigant zdecydował się zainwestować i którym będzie zarządzał.

ASA zachowa 40% udziałów w Andermatt-Sedrun Sport i otrzyma zapłatę w wysokości 39 milionów franków, jak podano w oświadczeniu. Pozostałe 110 mln CHF zostanie przeznaczone na rozwój "doświadczenia użytkownika" w Andermatt-Sedrun Sport. Lista potencjalnych inwestycji obejmuje wyciągi, armatki śnieżne, gastronomię, obiekty rekreacyjne i infrastrukturę.

Pieniądze wniesione przez Vail Resorts, uznawanego za największego na świecie operatora ośrodków narciarskich, przyspieszą rozwój Andermatt-Sedrun Sport, czytamy w oświadczeniu.

Transakcja ma zostać sfinalizowana przed rozpoczęciem sezonu zimowego 2022/23. Oczekuje się, że przedstawiciel Vail Resorts będzie przewodniczył radzie dyrektorów Andermatt-Sedrun Sport, a wiceprzewodniczącym będzie ASA.

Andermatt (fot. Valentin Luthiger) Andermatt (fot. Valentin Luthiger)