Skip to main content
umpa

Alternatywne sporty zimowe w Dolinie Stubai – sezon 2012 2013

Autor: |
Ice climbing w Dolinie Stubai (foto: stubaier-gletscher.com)
Ice climbing w Dolinie Stubai (foto: stubaier-gletscher.com)

Dolina Stubai jest miejscem przede wszystkim znanym ze wspaniałych warunków do uprawiania sportów zimowych; mamy tutaj 150 km tras narciarskich. Jeśli jednak szukacie innych wrażeń, na pewno nie będziecie zawiedzeni. Obszar ten oferuje również inne zaplecze sportowe, a także magiczne i ciche zakątki do odpoczynku. Możemy skorzystać z rakiet śnieżnych, około 60 km torów saneczkowych, a dla bardziej odważnych czeka lot paralotnią. Niesamowite wrażenia czekają na nas na „Top of Tyrol”, czyli platformie widokowej położonej na wysokości 3,210 m na lodowcu Stubai. Widać z niej 109 szczytów powyżej 3 000 m.

Ta jedna z najpiękniejszych alpejskich dolin znajduje się niedaleko Innsbrucku i łatwo dotrzeć tutaj z Niemiec, Austrii, Szwajcarii czy Włoch. Dolina ma 35 km długości i jest otoczona 80 lodowcami oraz 109 szczytami górskimi powyżej 3,000 m. Główne ośrodki to:  Neustift, Opens external link in new windowFulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.
Z kolei lodowiec Stubai oferuje 110 km tras, w tym trasy off-piste oraz śnieg na stokach od października do czerwca. Świetnie utrzymane trasy czekają na wczasowiczów również w ośrodku Schlick 2000 w Fulpmes, Serlesbahnen koło Mieders oraz w rejonie Elferbergbahn w Neustift.

Największa arena saneczkarska w Tyrolu

W Stubai Valley znajdziemy 60 km torów saneczkowych z 11 trasami o różnych stopniach trudności. Jeżeli chcemy przeżyć jeszcze większe emocje podczas jazdy, możemy skorzystać z czterech tras, które są oświetlone. To wystarczy, aby skusić najbardziej zapalonych narciarzy. Wprawdzie 60 km torów saneczkowych to niewiele w porównaniu ze 150 km tras narciarskich, ale przeżycia będą gwarantowane.
Po szaleństwach na torze koniecznie trzeba spróbować kulinarnych specjałów oferowanych w malowniczych chatach. Zwabi cię tam Speckknödel (tyrolskie knedle), pyszne przekąski, Kaiserschmarrn (omlet na słodko) i wiele innych lokalnych specjałów.

Na tor możesz się udać na piechotę bądź kolejką linową. Jeśli wolisz bardziej komfortową opcję wybierz kolejkę gondolową Elfer z Neustift, kolejkę linową Serles z Opens external link in new windowMieders lub kolejkę gondolową Schlick 2000 z Fulpmes.

W Schönberg możemy skorzystać z toru saneczkowego „The Gleins”, który jest otwarty stale, w dzień i noc. Z kolei Oberbergtal oferuje łatwe trasy zjazdowe, które wiodą przez piękne krajobrazy. Polecane jest także odwiedzenie klasztoru „Maria Waldrast”, gdzie znajdziemy czterokilometrowy, oświetlony w nocy odcinek trasy z widokiem na Dolinę Wipp.

Rakiety śnieżne
Ciekawym przeżyciem jest możliwość poruszania się z rakietami śnieżnymi na nogach. Ciężar ciała rozkłada się na większą powierzchnię, dlatego też nogi nie zapadają się w śniegu. To pomaga przy wędrówkach w dzikie i odległe miejsca, w których normalnie można by się było zapaść w śniegu po pas. Ślady na śniegu opowiadają historię lasu; można wywnioskować jakie zwierzęta tutaj mieszkają, dokąd uciekają, itd. Korzystanie z rakiet śnieżnych nie jest trudne i każdy może się tego nauczyć. Ci, którzy mają mniejsze doświadczenie mogą dołączyć do zorganizowanych wycieczek, gdzie wykwalifikowani przewodnicy pokazują najbardziej spektakularne miejsca.

Narciarstwo biegowe
Ta aktywność jest uwielbiana przez miłośników sportów zimowych w każdym wieku. Znajdziemy tutaj 130 km krzyżujących się tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Ten sport łączy dwie rzeczy, a mianowicie robi się coś dobrego dla własnego zdrowia, a przy okazji podziwia się wspaniałą naturę.
Atrakcją tego miejsca jest 45-kilometrowa trasa na wysokości 1,600 – 1,800 metrów, która biegnie wokół Serles. Na uznanie zasługuje również idealny szlak na szkolenia wysokogórskie na lodowcu Stubai w regionie Gamsgarten oraz 56-kilomerowa trasa w Neustift. Cały potrzebny sprzęt można wypożyczyć na miejscu.

<content>19112</content>

Paralotniarstwo
Stubai jest znanym miejscem wśród paralotniarzy. Śnieżny krajobraz górski, doskonała termika i dobre warunki lotu są idealne zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Można również latać w tandemie i cieszyć się widokiem Alp. W zasadzie codziennie mamy możliwość skorzystania z bardzo dobrych warunków pogodowych; lot rozpoczyna się od stacji górskiej w Elfer i Schlick 2000. Najlepszych paralotniarzy możemy spotkać corocznie podczas mistrzostw Stubai Cup.

Ice climbing
Jest to ekstremalna dyscyplina sportowa uprawiana na ścianach pokrytych lodem. Wymaga przede wszystkim opanowania i braku lęku wysokości. W Dolinie Stubai znajduje się 12 miejsc do uprawiania tej dyscypliny, np. zamarznięte wodospady Grawa i Pinnistal, a także 20-metrowa wieża na stacji Gamsgarten.

Jeżeli chcesz przeżyć taką przygodę, koniecznie zapisz się na kurs wprowadzający, w każdy piątek o godzinie 13.00 na lodowcu Stubai. Korzystanie z wieży wspinaczkowej jest bezpłatne, ale należy znać wszelkie techniki bezpieczeństwa. To miejsce jest dostępne od połowy grudnia do końca marca.

Inne możliwości spędzania czasu

Dolina Stubai w latach 2010 – 2012 została wyróżniona nagrodą ADAC Skiguide jako najlepszy rodzinny ośrodek narciarski w Alpach. Znajdziemy tutaj wiele innych możliwości spędzenia wolnego czasu, tj. jazda konna, przejażdżki bryczką na 88-kilometrowym odcinku wśród lasów i pastwisk górskich w Neustift/Milders.
Warto także skorzystać ze ślizgawki dla łyżwiarzy w Fulpmes, Neustift bądź Schönberg, a także z basenu w centrum rekreacji w Neustift. W Parku dzikich zwierząt w Neder, możemy podziwiać z bliska oswojone jelenie i sarny.
Dodatkową atrakcją jest ścianka wspinaczkowa w Fulpmes, otwarta od 16.00 do 22.00.  

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie Opens external link in new windowwww.stubai.at, pod numerem telefonu +43 05018810 albo można przesłać e-mail: Opens window for sending emailinfo@stubai.at.

Ice climbing w Dolinie Stubai (foto: stubaier-gletscher.com) Ice climbing w Dolinie Stubai (foto: stubaier-gletscher.com)
Platforma widokowa (foto: stubaier-gletscher.com) Platforma widokowa (foto: stubaier-gletscher.com)
Na rekietach śnieżnych (foto: stubaital-online.com) Na rekietach śnieżnych (foto: stubaital-online.com)
Jazda na sanach w Dolinie Stubai  (foto: stubaital-online.com) Jazda na sanach w Dolinie Stubai (foto: stubaital-online.com)