Skip to main content

Szpindlerowy Młyn

Wyciągi: 17
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
12 5 - - -
Trasy: 20 (24 km)
10
3

Trasy od
702
m n.p.m.

Trasy do
1235
m n.p.m.

91,5 km
Trasy biegowe

km
Szlaki piesze

Mapa tras
Špindlerův Mlýn - mapa tras narciarskich

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Špindlerův Mlýn
Lyžařská 281
543 51 Špindlerův Mlýn
Czechy
  Noclegi
  Booking.com

  Špindlerův Mlýn – największy narciarski kurort w Czechach i kompleksowa oferta usług

  • Najlepszy ośrodek narciarski w Czechach według World Ski Awards 2015
  • Ultranowoczesna sześcioosobowa kanapa włoskiej firmy Leitner, wyposażona w podgrzewane siedziska i osłony chroniące przed złymi warunkami pogodowymi, wwożąca narciarzy i snowboardzistów na Pláň
  • prawie 20 wyciągów narciarskich (krzesełka i orczyki)
  • ponad 20 kilometrów zróżnicowanych nartostrad – 10 ratraków przygotowujących stoki
  • Gwarantowana jazda dzięki systemowi sztucznego naśnieżania – system kilkuset urządzeń ( armatek i pryszniców) – 92% powierzchni ośrodka jest sztucznie naśnieżane
  • Perfekcyjna organizacja skibusów wożących między dwoma górami ośrodka
  • Karnet ważny we wszystkich areałach narciarskich TMR a.s.
  • Fresh Track trzy razy  w tygodniu
  • Kompleksowa oferta dodatkowych usług dla odwiedzających Karkonosze
  • Atrakcyjne wydarzenia i imprezy przez całą zimę

  Špindlerův Mlýn – perfekcyjne nartostrady Špindlerův Mlýn, nazywany potocznie Szpindlem, jest największym i najbardziej popularnym ośrodkiem górskim w Czechach. I nie bez powodu często określa się go „czeskim Davos” czy „Val d'Isere Europy Środkowo-Wschodniej”. Szpindl znajduje się bowiem w samym sercu Karkonoszy, na wysokości 715–1310 m n.p.m., i oferuje przez pięć miesięcy w roku idealne warunki do narciarstwa zjazdowego i biegowego. Na miłośników białego puchu czekają tu perfekcyjnie przygotowane trasy narciarskie o wszystkich stopniach trudności i łącznej długości ponad 20 kilometrów, a także kilkanaście wyciągów orczykowych i krzesełkowych, których przepustowość wynosi około 20 tysięcy narciarzy na godzinę. Szpindlerowe nartostrady spełniają wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), a więc można na nich organizować zawody o randze światowej. Kurort ten oferuje również wiele atrakcji letnim turystom – od wspinaczek górskich, przez kolarstwo, po wszelkie sporty wodne. Z tego powodu Špindlerův Mlýn nie narzeka na brak gości przez cały rok.

  Najlepszy ośrodek narciarski w Czechach Špindlerův Mlýn został uznany za najlepszy ośrodek narciarski w Czechach w tegorocznej edycji World Ski Awards. Trafił tym samym do grona tak legendarnych kurortów, jak kanadyjski The Lake Louise Ski Resort, szwajcarski Laax, włoski Val Gardena czy francuski Val Thorens. World Ski Awards to konkurs, w którym co roku rywalizują między sobą najlepsze stacje narciarskie z całego świata. Ten prestiżowy konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 2013 roku. Jego celem jest podniesienie standardu światowego narciarstwa oraz wyróżnienie organizacji i ośrodków, które są liderami na tym rynku. O wyborze laureatów decydują nie tylko wiodący eksperci, lecz także setki tysięcy miłośników białego szaleństwa. W tym roku World Ski Awards objął po raz pierwszy Słowację, Bułgarię oraz Czechy.

  Swoboda na trasach W Špindlerův Mlýn często pada śnieg, co sprawia, że narciarze i snowboardziści mogą szaleć na naturalnym puchu. Niemniej jednak gęsta sieć armatek śnieżnych pozwala utrzymywać sezon zimowy przez pięć miesięcy. Zdecydowana większość nartostrad jest bardzo szeroka, dzięki czemu można swobodnie zjeżdżać bez obawy przed kolizją z innymi uczestnikami białego ruchu. Na amatorów jazdy po „sztruksie” czeka Fresh Track: w piątki, soboty i niedziele od 7.30 do 9.30. O wysokiej jakości ośrodka decyduje również świetna organizacja infrastruktury. Wyciągi orczykowe i kanapowe pozwalają szybko dotrzeć do wszystkich znajdujących się w Szpindlu stacji narciarskich (Svatý Petr–Hromovka, Medvědín, Horní Mísečky, LV Davidovka, LV Labská, vleky Horal a Krakonos). Miejscowość tę odwiedza w ciągu jednego sezonu średnio około 750 tysięcy turystów.

  System GOPASS Narciarze i snoawbordziści za pomocą karty chipowej GOPASS mogą kupować w sklepie internetowym bilety na wyciągi, korzystając w ten sposób z wielu rabatów i promocji. Po dokonaniu zakupu w Interecie skipass jest wgrywany na GOPASS, dzięki czemu od razu można korzystać z wyciągów. Ponadto osoby kupujące karnety w tym systemie zbierają punkty, za które mogą kupować jedzenie i napoje w ośrodku Špindlerův Mlýn ze sporym rabatem.

  Nowe inwestycje W tym roku właściciele kurortu Špindlerův Mlýn zainwestowali 210 milionów koron na rozbudowę infrastruktury. Największe środki pochłonęła niedawno zainstalowana, ultranowoczesna, sześcioosobowa kanapa włoskiej firmy Leitner, która jest wyposażona w podgrzewane siedziska i osłony chroniące przed złymi warunkami pogodowymi. Wyciąg zaledwie w pięć i pół minuty wwozi miłośników białego puchu na Pláň, skąd rozpoczyna się wiele nartostrad. Tatry Mountain Resorts ma jednak znacznie bardziej ambitne plany na najbliższe lata. Spółka planuje połączyć dwa główne tereny narciarskie w obszarze Szpindla – czyli ośrodki Svatý Petr i Medvědín, dzięki czemu cały kurort będzie posiadał łącznie aż 40 kilometrów nartostrad. Gdy to przedsięwzięcie, wstępnie wyceniane na około 1 miliarda koron, zostanie zrealizowane, Špindlerův Mlýn stanie się praktycznie bezkonkurencyjnym kurortem w całym regionie Karkonoszy.

  W dwóch ośrodkach Dwa główne tereny narciarskie to Svatý Petr i Medvědín, między którymi kursuje darmowy skibus. W areale Świętego Piotra wyciągi wwożą narciarzy i snowboardzistów do tras o różnych stopniach trudności – od panoramicznej niebieskiej nartostrady Turistická (2,7 kilometra), z której można podziwiać urokliwe karkonoskie widoki z miasteczkiem Špindlerův Mlýn na czele, po ostrą i budzącą adrenalinę czarną S.P. – FIS World Cup (około 1,4 kilometra). Medvědín jest nieco mniejszym terenem narciarskim od Świętego Piotra, ale jednocześnie jest bardziej wymagający. Obok tras niebieskich narciarzy kuszą ostrzejsze, a zarazem piękniejsze czerwone nartostrady i kilometrowa Medvědín–Černá. Z wierzchołka Medvědína przy dobrej pogodzie rozpościera się wspaniały widok na pokryte białym puchem górskie grzbiety z drugim najwyższym w czeskich górach szczytem – Luční hora.

  Gastronomia na stokach Świetnie przygotowana infrastruktura to nie tylko wygodne trasy narciarskie i szybki transport wyciągami czy skibusami. Składa się na nią również obfita i różnorodna oferta gastronomiczna. Jest więc oczywiste, że na stokachŠpindlerův Mlýn barów i restauracji nie może zabraknąć. Tradycyjne dania kuchni czeskiej, jak i międzynarodowe potrawy czekają na głodnych narciarzy w restauracji Na Pláni, przy górnej stacji nowego, sześcioosobowego wyciągu krzesełkowego RWE LINE Svatý Petr. Stąd można podziwiać najpiękniejsze widoki miasteczka Špindlerův Mlýn i grani Karkonoszy. Częścią lokalu jest duży taras zewnętrzny, gdzie zregenerujemy swoje siły na świeżym powietrzu. W ośrodku Svatý Petr znajduje się również nowoczesny quattro Bar. Można w nim zamówić Apérol Spritz, Bombardino, Prosecco lub kawę Tonino Lamborghini i delektować się świeżym powietrzem na tarasie. Jeśli to za mało, na gości czeka również Après-ski bar Svatý Petr, otwarty dla wszystkich, którzy po jeździe na nartach lub podczas niej chcą się dobrze zabawić. Z kolei przy górnej stacji kolejki linowej Medvědín narciarze mogą zrelaksować się przy obfitującym w liczne napoje menu w restauracji Medvědín. W jej górnej części działa nowoczesna samoobsługowa restauracja z otwartą kuchnią regionalną, jak i międzynarodową. Dobrego drinka, burgera lub panini zaoferuje Après-ski bar Hromovka, a blisko wyciągu na stoku Horní Mísečky w restauracji Chata Stopa na zgłodniałych czekają smaczne domowe potrawy.

  Najnowszy sprzęt i dobra nauka Duży asortyment nart i snowboardów znajdziemy w nowoczesnych wypożyczalniach Skiareálu Špindlerův Mlýn (www.skiareal.cz). Najlepszy, modny sprzęt zimowy można wypożyczyć, a nawet kupić w takich miejscach, jak np. Spindl Motion Rental Hromovka, Spindl Motion Rental Svatý Petr, Spindl Motion Rental Medvědín, Spindl Motion Rental Horní Mísečky czy Spindl Motion Rental Clarion. Z kolei szkółki narciarskie Skol Max (www.skolmax.cz) proponują profesjonalną opiekę doświadczonych instruktorów, przygotowanych do nauki nie tylko narciarstwa zjazdowego, lecz również biegowego, telemarka, a także snowboardu. Codziennie 100 certyfikowanych instruktorów pomaga wielu osobom w stawianiu kolejnych narciarskich kroków. Nauka trwa od godziny 8.30 do 16.00. Na dzieci czekają również wykwalifikowani instruktorzy w czterech dziecięcych snowparkach wyposażonych w „czarodziejski dywan” oraz trzech szkółkach narciarskich. Nauka w grupach odbywa się codziennie w godzinach od 10.00 do 12.00 oraz od 14.00 do 16.00, z możliwością opieki nad dziećmi w czasie obiadu. Zawody i imprezy W Szpindlu co roku odbywa się wiele zimowych zawodów. Obok konkursów narciarskich sportowcy grają na śnieżnym puchu w polo, siatkówkę, a także ścigają się na rowerach. Czeskie Davos ściąga również lodowych rzeźbiarzy z całego świata.

  Kalendarz wybranych imprez:Festiwal Rzeźby Lodowej, 22–24.1.2016, Špindlerův Mlýn. To nie tylko pokaz lodowych figur, lecz także festiwal muzyki i zabawy, który odbywa się na terenie całego miasta Špindlerův Mlýn. Imprezie towarzyszy wiele innych atrakcji. Lodowa Wystawa, Svatý Petr. Tę niecodzienną wystawę można podziwiać od grudnia do marca w pobliżu górnego wyciągu na Pláň. Tematem przewodnim w 2016 roku jest 700. rocznica urodzin Karola IV Luksemburskiego, króla Czech, Włoch, Rzymian i Świętego Cesarza Rzymskiego. Na zwiedzających czekają unikalne lodowe sceny związane z życiem tej najważniejszej postaci czeskiej historii.

  Czech Snow Polo Masters, 5–6.2.2016, Svatý Petr. To niezwykłe konne show na śniegu odbędzie się po raz trzeci z rzędu w Špindlerův Mlýn. MTB Chinese Downhill, 20.3.2016, Svatý Petr. To już druga edycja. Dziesiątki nieustraszonych rowerzystów będzie się ścigać z czasem po narciarskich zboczach w Špindlerův Mlýn. Karkonoska 70, 5.3.2016, Svatý Petr. Są to publiczne zawody narciarstwa klasycznego dla drużyn pięcioosobowych i osób indywidualnych. Karkonoska 70 należy do najstarszych, najdłuższych i najtrudniejszych biegów narciarskich organizowanych w Karkonoszach. Snow Volleyball Tour, 12–13 3 2016, Svatý Petr. Ten turniej najmłodszej odmiany siatkówki, zwany potocznie „śniegówką”, z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. W Špindlerův Mlýn można będzie oglądać najlepszych zawodników, którzy przyjadą tu w ramach swojej trasy po Europie. Amatorzy mogą wziąć udział w turnieju kibiców.

  FIS World Criterium Masters, 21–25.3.2016, Svatý Petr / Stoh. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim dla kategorii wiekowej 30+ to wyjątkowe wydarzenie, w którym co roku bierze udział niemal 500 zawodników z całego świata. Republika Czeska po raz pierwszy jest organizatorem mistrzostw.

  Kurort kompletny W okolicach ośrodka Špindlerův Mlýn, jak i samego miasteczka, znajduje się 100 kilometrów znaczonych tras biegowych, w tym unikat na skalę europejską – słynna Magistrala Karkonoska, która biegnie po górskich grzbietach aż przez 150 kilometrów. Z kolei na miłośników snowboardu czekają snowparki w ośrodku Svatý Petr i Hornych Misečkach, ponadto ścianka lodowa HUDY Špindl oraz biegnąca przez trzy kilometry trasa saneczkarska Samo centrum miasteczka Špindlerův Mlýn, rozciągnięte wzdłuż Łaby, choć niewielkie, jest bardzo urokliwe. Jednocześnie ma rozbudowaną ofertę rozrywkowo-gastronomiczną. Turyści mogą wybierać spośród oferty ponad 50 restauracji, kilkunastu winiarni i dyskotek, a także basenów, centrów fitnessu, bowlingu, squasha i wielu innych atrakcji sportowych. Zaś po ekstremalnych doznaniach mogą się zrelaksować się w aquaparku Špindlerův Mlýn z kompleksem SPA & Wellness oraz Wellness Center.

  Baza noclegowa W Szpindlu goście mogą skorzystać z potężnej bazy klimatycznych i przyjaznych pensjonatów, rozsianych zarówno w samym mieście, jak i na stokach gór. Oferta luksusowych hoteli jest również bogata – na narciarzy czekają pokoje w Harmony Club Hotel, Hotel Praha, Hotel Clarion, Hotel Savoy****Superior czy Hotel Windsor. Nie brakuje prywatnych kwater oraz schronisk – turyści i narciarze mogą na przyklad skorzystać z ofert: Bouda Bílé Labe, Brádlerovy boudy, Martinova bouda, Nová Klínovka, Pension Bruk, Středisko Eljon i Brádlerovy boudy.