Szklarska Poręba

Z jednej strony otoczona Karkonoszami, z drugiej Górami Izerskimi. Malownicza, tajemnicza, pełna aktywnych form wypoczynku. Taka jest Szklarska Poręba – miasto Ducha Gór. Tu na gości czekają setki kilometrów tras spacerowych i rowerowych, zapierające dech w piersiach panoramy, osobliwości przyrody, zabytki i muzea, naukowe ciekawostki, minerały dla poszukiwaczy skarbów, jedyne w swym rodzaju wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe. I krystalicznie czyste powietrze!


Szklarska Poręba jest jednym z największych polskich sudeckich ośrodków narciarskich. Trzy koleje linowe, w tym najdłuższa w Polsce sześcioosobowa kanapa „Karkonosz-Eskpress”, kilka wyciągów narciarskich i świetnie przygotowane nartostrady na stokach Szrenicy pozwalają na uprawianie narciarstwa zarówno początkującym jak i dobrze jeżdżącym. Północne stoki gwarantują fantastyczne warunki śniegowe także wiosną.


Polana Jakuszycka położona w Górach Izerskich to raj dla biegaczy. Tutaj każdego roku rozgrywany jest największy w Polsce i jeden z największych na świecie narciarski Bieg Piastów, a w lutym 2012 roku w Szklarskiej Porębie zostaną rozegrane zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym.


Szklarska Poręba to również Rowerowa Kraina. Na 400 km malowniczych tras rowerowych swe umiejętności sprawdzają zarówno najmłodsi jak i najstarsi miłośnicy dwóch kółek. Ale przede wszystkim są tu setki kilometrów ścieżek przeznaczonych do wędrowania przez cały rok. Magiczny Szlak Ducha Gór pozwala odkryć Szklarską Porębę poprzez grę terenową. Malownicze krajobrazy przypominające wysokie Alpy i północną tundrę, przyroda ożywiona i nieożywiona, Park Narodowy i rezerwaty przyrodnicze. Historie pełne magii, tajemnic i zagadek.


Po dniu pełnym wrażeń na szlakach pieszych i rowerowych, stokach narciarskich i trasach biegowych, w mieście czekają atrakcje dla całych rodzin. Rodzinny Park Rozrywki Esplanada proponuje zabawę na zjeżdżalni „Alpine Coaster” ze zjazdem „nad dachami” Szklarskiej Poręby. W Dinoparku można stanąć oko w oko z gadami sprzed setek milionów lat. W muzeach poznać minerały i skamieniałości z całego świata, a także kosmosu, historię Ducha Gór, wybrać się na wirtualną wędrówkę po Parku Narodowym, a nawet wziąć udział w przyrodniczych badaniach laboratoryjnych.


Magiczne Miasto Ducha Gór zaprasza przez cały rok!