Ośrodki narciarskie w Stroniu Śląskim

  • Czarna Góra Czarna Góra
  • Stacja Narciarska Kamienica - Masyw Śnieżnika Stacja Narciarska Kamienica - Masyw Śnieżnika

Informacje o miejscowości:

Stronie Śląskie to malowniczo położone miasteczko w Kotlinie Kłodzkiej i znany ośrodek przemysłu szklarskiego dzięki słynnej w świecie Hucie Szkła Kryształowego Violetta, założonej w roku 1864. Gmina Stronie Śląskie leży w całości na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na krańcu Kotliny Kłodzkiej, między Górami Złotymi i Bialskimi a Masywem Śnieżnika. 75% powierzchni gminy pokrywają lasy, bogate w unikalna florę i faunę. Są tu doskonale warunki do uprawiania aktywnego wypoczynku i kontaktów z naturą
Pierwotna natura stanowi największe bogactwo gminy i jest obiektem najwyższej troski. Niemcy inwestowali w turystykę już w wieku XIX. Pozostała po nich ciągle doskonała sieć górskich dróg i szlaków.
Po wojnie utworzono rezerwaty przyrody: Śnieżnik Kłodzki, Jaskinia Niedźwiedzia, Nowa Morawa i Puszcza Śnieżnej Białki. Od kilku lat gmina Strona Śląskie bardzo aktywnie uczestniczy w budowie infrastruktury, głównie nowych dróg i mostów. Planowane są dalsze prace, niektóre na wielką skalę. Dla zainteresowanych inwestorów polskich i zagranicznych może to być okazją do korzystnego rozpoczęcia działalności gospodarczej na terenie gminy.


Infrastruktura narciarska i snowboardowa:

Główny ośrodkiem narciarskim w Gminie jest Ośrodek Narciarski "Czarna Góra" znajdujący się w miejscowości Sienna 7 km od Stronia Śląskiego, na zboczach Czarnej Góry 1205 m n.p.m., która wznosi się w postaci potężnego wypiętrzenia o stromo opadających zboczach. Stanowi najlepiej widoczny z Ziemi Kłodzkiej szczyt w Masywie Śnieżnika, uchodząc jednocześnie od dawna z jej najlepszy punkt widokowy. Roztacza się stąd pełna panorama Kotliny Kłodzkiej obejmująca wszystkie okalające ją pasma górskie. Kompleks urządzeń sportowych Ośrodka stanowi kolej linowa długości 1367 m, osiem wyciągów narciarskich o łącznej długości prawie km oraz karuzela narciarska dla dzieci. W ciągu godziny może skorzystać z tych urządzeń ponad 5 tysięcy osób. Sześć głównych tras narciarskich jest utrzymywanych przez dwa ratraki i skuter śnieżny.

Najnowszym elementem oferty narciarskiej gminy jest powstała w 2002 r Stacja Narciarska Kamienica, której wyciągi poprowadzono po przeciwległych stokach Góry Oliwnej, schodzących do miejscowości Kamienica i Bolesławów i leżących w dwóch sąsiednich dolinach mających swój początek u stóp Śnieżnika. Stacja dysponuje 4 wyciągami oraz wyciągiem przy trasie do nauki jazdy (baby-lift). Łączna długość naśnieżanych i uprawianych ratrakiem tras wynosi 1500 m w tym jedna trasa sztucznie oświetlana. Infrastrukturę narciarską uzupełniają wyciągi w Nowej Morawie (obok Bolesławowa) i Gierałtowie. W rejonie Śnieżnika Kłodzkiego pokrywa śnieżna utrzymuje się od listopada do kwietnia, przy częstych opadach powyżej 30 cm na dobę.