Pieps`y lawinowe

Koniecznie musisz znać obsługę swojego Pieps`a. Musisz posiadać wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Musisz przed wyruszeniem potrenować podczas symulowanej akcji poszukiwań.

Co to jest?
Nadajnik-odbiornik ratownictwa lawinowego (skrótowo w Polsce nazywany Pieps`em - od nazwy producenta, we Francji spotyka się skrót ARVA, w USA avalanche beacon) jest urządzeniem radiowym potrafiącym nadawać i odbierać sygnał, o zasięgu od 30 do 80 m.  Gdy znajdujecie się na szlaku poza wyznaczonymi trasami każdy uczestnik wyprawy ma pod wierzchnią kurtką załączonego Pieps`a w trybie NADAWANIA. Gdy ktoś zostanie zasypany przez lawinę, pozostali uczestnicy wyprawy przełączają swoje Pieps`y w tryb ODBIORU, rozchodzą się po lawinisku i szukają ofiary nasłuchując sygnał emitowany przez odbiornik. Im bliżej ratownik znajduje się od ofiary tym głośniejszy będzie sygnał dźwiękowy dobiegający z Pieps`a ratownika.

Oczywiście Pieps nie uratuje Cię przed lawiną, giną również ludzie wyposażeni w Pieps`y. Sprawny i załączony Pieps zwiększa jednak szanse na szybkie odkopanie, ale by tak było Twoi towarzysze muszą umieć się nimi posługiwać. Pieps jest tak dobry jak umiejętności osoby która go używa.

Wszystkie nowe Piepsy pracują na tej samej częstotliwości 457 khz. Jednak na rynku znajdują się również starsze modele pr5acujące na innych częstotliwościach, tak więc przed wyruszeniem należy sprawdzić kompatybilność wszystkich Pieps`ów w grupie.

Jak szukać?
Choć na rynku znajduje się wiele typów (tradycyjne, kierunkowe ...), początkowy etap poszukiwań jest dla wszystkich taki sam. Po pierwsze wszyscy ocaleli członkowie ekipy muszą przełączyć Piepsy w tryb ODBIORU.

Pojedynczy ratownik

  • - Przełącz Pieps`a w tryb ODBIORU
  • - Dostań się do  miejsca gdzie ostatni raz widziałeś ofiarę lub jedną z ofiar.

Trawersuj lawinisko zbliżając się na ok 15 do krawędzi lawiniska, tam zawróć i trawersuj w przeciwnym kierunku (rób to tak by pomiędzy trawersami nie było więcej niż 15 do 30 metrów odstępu. Rób to szybko. Rozglądaj się i nasłuchuj, szukaj śladów. Twoja uwaga nie może być poświęcona tylko na nasłuchiwanie wskazań Pieps`a, możesz wtedy nie zauważyć innych śladów, jak na przykład wystająca noga.

Kontynuuj aż złapiesz sygnał. Od chwili złapania sygnału metoda postępowania zależy od Twojego Pieps`a (musisz umieć się nim posługiwać). Gdy Pieps naprowadzi Cię do osoby zasypanej na odległość ok 3 m podziel teren na kratownicę i ustal dokładną pozycję ofiary.

Gdy ustalisz dokładną pozycję ofiary (sygnał będzie bardzo głośny zacznij od razu kopać. Jeśli zaś sygnał nie będzie bardzo głośny (może to oznaczać że ofiara jest głęboko pod śniegiem, użyj sond do sprecyzowania miejsca. Zacznij kopać. Gdy dotrzesz do ofiary odsłoń czym prędzej jej głowę i klatkę piersiową tak by mogła oddychać. Po odkopaniu opatrz rany i zabezpiecz ofiarę przed zimnem. 

Nie zależnie od rodzaju Pieps`a i co za tym idzie od metody poszukiwań musisz mieć praktyke w obsłudze tego urządzenia by w stresującej sytuacji prawdziwej akcji ratunkowej móc się nim posługiwać.

Wielu ratowników

  • - Przełączcie wszystkie Pieps`y w tryb odbioru
  • - Dostańcie się do  miejsca gdzie ostatni raz widzieliście ofiarę lub jedną z ofiar.

W zależności od szerokości lawiniska i ilości ratowników można przyjąć kilka różnych wariantów. Jeśli jest was wystarczająca ilość rozmieście się w tyralierze (rys 1) i schodźcie wprost w dół, aż ktoś złapie sygnał. Jeśli teren jest szerszy stosujemy metodę trawersów (rys 2) dzieląc stok na pasma dla każdego z szukających. Rozglądajcie się za śladami sprzętu, ubrań itp...
Gdy złapiecie sygnał należy powiadomić pozostałych szukających. Część powinna nadal szukać pozostałych ofiar (jeśli są) pozostali (większość) przygotowują łopaty i sondy by niezwłocznie przystąpić do kopania.

Podczas ostatecznego ustalania miejsca zasypania ofiary można posiłkować się sondami.

Przede wszystkim należy okopać głowę i klatkę piersiową, oczyścić usta. Pamiętaj o zabezpieczeniu ofiary przed zimnem.

Schematy przeszukiwania lawiniska