Skip to main content

Warunki narciarskie w Polsce (20 luty 2015)

Autor: |
Białka Tatrzańska 20.02.2015 (źródło: WebCamera.pl)
Białka Tatrzańska 20.02.2015 (źródło: WebCamera.pl)

Ferie zimowe powoli zbliżają się już do końca. W miastach powiało już wiosną, ale w górach zima trzyma się jeszcze mocno, co zapewne ucieszy narciarzy. Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie by schować sprzęt do piwnicy. W wielu miejscach warunki są wręcz najlepsze w sezonie i bez żadnej przesady można określić je jako bardzo dobre.

Zapraszamy do lektury naszego raportu dotyczącego warunków śniegowych w Polsce, który publikujemy w każdy piątek. Mamy nadzieję, że zebrane w jednym miejscu, zaktualizowane dane będą służyły pomocą przy wyborze stacji na spędzenie narciarskiego weekendu. Po szczegółowe informacje dotyczące pokrywy śniegowej i prognozy pogody poszczególnych stacji zapraszamy do zakładki „Warunki narciarskie” Opens external link in new windowhttp://www.narty.pl/warunki-narciarskie.html

Absolutnie najlepsze warunki do jazdy panują pod Tatrami. Na Podhalu pracują prawie wszystkie stacje narciarskie, a pokrywa śniegowa waha się od 40 do 140 cm. W Białce Tatrzańskiej działają wszystkie wyciągi i otwarto wszystkie trasy – łącznie ponad 15 km. Podobna sytuacja jest także w okolicy – na Litwince (2 km), na Kozińcu (2,2 km) a także w Jurgowie, gdzie na narciarzy czeka ponad 4,5 km tras o wszystkich stopniach trudności. Z kolei w Bukowinie Tatrzańskiej i Małym Cichym pokrywa jest rekordowa w skali całego kraju i sięga półtora metra. Na Rusińskim i Olczańskim leży ponad 100 cm śniegu, a w Małym Cichym pokrywa śniegowa przekracza 140 cm (otwarte 4 km tras).

<content>19112</content>

W samym Zakopanem działają wszystkie większe stacje narciarskie. Na Szymoszkowej (1,7 km tras) pod deskami można się spodziewać 130 cm śniegu, dobre warunki panują także na Harendzie (1,9 km otwartych tras). Nieco mniej śniegu (do 50 cm), ale z otwartymi wszystkimi wyciągami i trasami znajdziemy pod Nosalem. Na Kasprowym Wierchu leży prawie 140 cm puchu – otwarte są wszystkie trasy (zarówno Gąsienicowa, jak i Goryczkowa) i nartostrady zjazdowe do Kuźnic.

W Witowie otwarte są wszystkie trasy, a na stoku zalega 70-130 cm śniegu, a w stacji Suche-Ski koło Poronina, na narciarzy czeka kilometrowa trasa z 60 cm warstwą śniegu. Bardzo dobre warunki panują w nieco bardziej oddalonych Spytkowicach (2 km otwartych tras i do 70 cm śniegu) a także w Kluszkowcach, gdzie działają wszystkie wyciągi, a łączna długość otwartych tras przekracza 4,5 km. Pojeździć można także na Palenicy w Szczawnicy (otwarte wyciągi na Szafranówce i obie trasy na Palenicy), w Niedzicy na Polanie Sosny, a także w Jaworkach (do 60 cm śniegu).

Spod Tatr przenosimy się w Beskid Sądecki, gdzie warunki narciarskie znacznie poprawiły się. Największy wybór tras oferuje obecnie ośrodek Dwie Doliny i Jaworzyna w Krynicy. W Wierchomli i Szczawiku działają prawie wszystkie wyciągi (osiem z dziewięciu), a łączna długość otwartych tras dochodzi do 9 km, funkcjonuje połączenie pomiędzy ośrodkami, a pokrywa śniegowa dochodzi do 75 cm. Na sąsiedniej Jaworzynie Krynickiej śniegu jest nieco więcej (60-90 cm), otwarte są wszystkie trasy, w tym najdłuższy zjazd ze szczytu i czarna trasa nr 5. Dobre warunki narciarskie panują także w krynickich Słotwinach (działają krzesełka Słotwiny i Azoty). Nieco mniej śniegu, ale doskonale przygotowane stoki można znaleźć w Tyliczu i Rytrze.

Przenosimy się z powrotem bardziej na zachód. W Beskidzie Wyspowym i Gorcach bardzo dobre warunki panują na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej – pokrywa śniegowa sięga 90 cm. Czynna jest stacja narciarska w Lubomierzu. Dobre warunki są w stacji Łysa Góra w Limanowej - czynne są dwie trasy, śniegu leży do 70 cm, podobnie także jest w Laskowej. W Myślenicach na Zarabiu - czynna jest trasa wzdłuż kolei 4-osobowej, jak i stok dla dzieci i początkujących narciarzy, a pokrywa śniegowa na trasie przekracza 110 cm. W Koninkach natomiast działa krzesełko i 1,5 km zjazd z Tobołowa. Trochę bardziej na zachód – w Beskidzie Małym – bardzo dobre warunki panują na Czarnym Groniu koło Andrychowa, pojeździć można też na górze Żar – otwarte są wszystkie trasy i wyciągi.

W Beskidzie Śląskim warunki do jazdy są bardzo dobre, a śniegu zaskakująco dużo. Warto tu przyjechać w tygodniu, kiedy praktycznie nie ma kolejek do wyciągów nawet w największych ośrodkach, w weekendy natomiast trzeba spodziewać się tłoku. W Wiśle działają już wszystkie stacje, a łączna długość otwartych tras przekroczyła 21 km. Można jeździć na Stożku (40-90 cm śniegu – otwarte wszystkie trasy i wyciągi) i na Soszowie (40-100 cm śniegu, 2,8 km otwartych tras). Działają też kolejki krzesełkowe na Cieńkowie, w Nowej Osadzie, Klepkach i w nowej stacji Skolnity w centrum miasta. Pojeździć można też na Pasiekach i Kiczorze. W Ustroniu działa kolejka linowa na Czantorię - otwarta jest czerwona trasa i wyciąg Solisko. Pracują też wyciągi na Przełęczy Salmopolskiej (Biały Krzyż).

Coraz lepsze warunki panują w Szczyrku. W ośrodku Czyrna-Solisko czynne są wszystkie wyciągi i trasy (22 km). Podobnie jest na Skrzycznem, gdzie narciarze mogą korzystać z tras wszystkich stopni trudności – otwarta jest Kaskada, FIS i Ondraszek – śniegu na stokach do 80 cm. Pracują wyciągi w stacja WęgierSki w Brennej, gdzie leży do 50 cm śniegu. W Istebnej można natomiast pojeździć na Złotym Groniu, czynna jest także kolej linowa w ośrodku Zagroń.

W Beskidzie Żywieckim najwięcej tras otwartych jest w Korbielowie. Dla ruchu narciarskiego udostępniona jest Kolej Linowa "Baba" oraz kanapa z Kamiennej do Soliska, a także wyciągi w rejonie Hali Miziowej – działa też krzesło na Halę Szczawiny, ale bez możliwości zjazdu – w sumie czynnych jest ponad 8 km tras. W Zawoi na Mosornym Groniu działa kolej linowa – otwarta jest główna trasa i stok dla dzieci. Dobre warunki znajdziemy w Zwardoniu na Rachowcu – na stokach leży do 60 cm śniegu.

W Beskidzie Niskim pojeździć można na Magurze Małastowskiej (20-50 cm śniegu, działa krzesełko), a w położonych dalej na wschód stacji Kiczera Puławy (40-60 cm śniegu) działają trzy wyciągi i otwarte są dwie trasy (w tym główna wzdłuż krzesełka). Dobre warunki znajdziemy także w Chyrowej (do 100 cm śniegu). Natomiast w Bieszczadach pojeździć można w Ustrzykach Dolnych – otwarte są trasy zarówno na Gromadzyniu jak i na Laworcie (do 70 cm śniegu), a także w Weremieniu koło Leska, Baligrodzie (stok przy ośrodku Bystre), Arłamowie i Przemyślu.

W weekend w Sudetach pojeździmy w Zieleńcu - leży tu do 110 cm śniegu. Czynne są prawie wszystkie wyciągi i koleje, a łączna długość tras przekracza 20 km. Wszystkie trasy otwarte są w Czarnej Górze, gdzie działają trzy kolejki linowe i 5 wyciągów – łączna długość otwartych tras przekracza 9 km. Poprawiły się warunki na Szrenicy – czynne są wszystkie trasy za wyjątkiem czarnej FIS-owskiej. W kompleksie Śnieżki działają koleje Liczykrupa i Euro, a także orczyki Złotówka i Grosik – na trasach leży do 70 cm śniegu. Poszusować można też w Białym Jarze – na trasie leży nawet do 110 cm śniegu. Działa stacja narciarska na Łysej Górze - grubość pokrywy śnieżnej wynosi tu 50 cm, otwarte są 2 km tras. Otwarta jest także kolejka gondolowa w Świeradowie-Zdroju i 2,5-km trasa prowadząca wzdłuż niej.

Sprawdź warunki na Słowacji - Opens external link in new windowhttp://www.narty.pl/snieg-info/slowacja.html
Sprawdź warunki w Czechach - Opens external link in new windowhttp://www.narty.pl/snieg-info/czechy.html

Białka Tatrzańska 20.02.2015 (źródło: WebCamera.pl) Białka Tatrzańska 20.02.2015 (źródło: WebCamera.pl)
Wierchomla 20.02.2015 (źródło: WebCamera.pl) Wierchomla 20.02.2015 (źródło: WebCamera.pl)
Jaworzyna Krynicka 20.02.2015 (źródło: WebCamera.pl) Jaworzyna Krynicka 20.02.2015 (źródło: WebCamera.pl)
Polana Szymoszkowa 20.02.2015 (źródło: WebCamera.pl) Polana Szymoszkowa 20.02.2015 (źródło: WebCamera.pl)
Zieleniec 20.02.2015 (źródło: WebCamera.pl) Zieleniec 20.02.2015 (źródło: WebCamera.pl)