Skip to main content

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim 1983, 2013 - jak wiele się zmieniło?

Autor: |

Zarówno w roku 1982 jak i 2013 Schladming był gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim. Mistrzostwa 2013 przeszły również do historii, to dobry moment by porównać jakie inwestycje poczyniono od czasu Mistrzostw w 1983 roku i jak zmieniła się organizacja zawodów.

Przygotowania na rok 1982 pochłonęły miliard szylingów (co stanowi równowartość około 73 mln euro). Wtedy skupiono się przede wszystkim na budowie systemu naśnieżającego, rozbudowie sieci dróg i mostów, oraz poprawie systemu telegraficznego. Centra miast zostały odświeżone – nowe elewacje i malowanie, tworzyły przyjemniejszy wizerunek Schladming. Bazą dla Komitetu Organizacyjnego była nowo powstała szkoła. Właśnie wtedy zbudowano także drogę łączącą Schladming i Haus, które zyskało nowy wyciąg gondolowy i duży parking dla samochodów.

W przygotowaniach na ten rok wydano 400 mln euro. Planai stało się centrum Mistrzostw gdzie poszerzono stoki, zbudowano trzy mosty, tunel oraz nowoczesną stację kolejki "Planet Planai" wraz z centrum informacyjnym. Dwa nowe 8 osobowe wyciągi narciarskie, Planai World Championships Park wyposażony w garaż na 800 samochodów to także nowe nabytki Planai. Jak widać nie trzeba było skupiać się już na rzeczach podstawowych, dzięki czemu można było polepszyć komfort  i zadbać o dodatkowe atrakcje. Tak więc zmodernizowano dworzec kolejowy, a wzdłuż torów ustawiono 1,3 km ekranów akustycznych. Zadbano o darmowe WiFi w Schladming, z około 350 hotspotami. 

Imponująco zwiększyła się także ilość różnorakich wyciągów. W 2013 roku mieliśmy do dyspozycji nie tylko dwa razy więcej samych kolejek – powiększała się ilość pasażerów jaką są w stanie przewieźć, czas podróży zmalał a komfort i bezpieczeństwo wzrosły nieporównywalnie. A to ważna informacja biorą pod uwagę, że ilość uczestników zawodów jak i kibiców drastycznie wzrosła. W 1982 roku w Mistrzostwach Świata brało udział 300 zawodników, z 36 krajów, zmagających się w 8 kategoriach walcząc o 24 medale. Ich wysiłki obserwowało 130 tysięcy kibiców. W tym roku spodziewano się około 350 tysięcy widzów. W zawodach brało udział 650 zawodników, z 70 krajów którzy zmagając się w 11 kategoriach mieli do zdobycia 33 medale.  

Porównując ilość akredytowanych dziennikarzy na oba wydarzenia, niewątpliwie uderza to jak bardzo wzrosła ilość różnorakich mediów jak i ich odbiorców. W 1982 roku akredytację dostało zaledwie 200 dziennikarzy z Austrii i świata, w 2013 ta liczba wzrosła aż do 3 tysięcy i około 80 kamer filmujących na bieżąco wyścigi.

By zorganizować tak wielkie wydarzenie, odpowiednio je poprowadzić i zabezpieczyć potrzebny jest ogromny sztab ludzi. Tak wyglądało to w tym roku:

  • 38  członków Komitetu Organizacyjnego
  • około 1000 wolontariuszy
  • około 260 pracowników prywatnych firm ochroniarskich
  • około 360 pracowników policji
  • około 200 pracowników Czerwonego Krzyża
  • 40 ratowników górskich
  • 2 zespoły lekarzy pogotowia, oraz 6 lekarzy ratowników na stokach

Ciekawych informacji dostarcza nam zmiana ilości miejsc zakwaterowania w Schladming. W roku 1982 najwięcej miejsc sypialnych dostarczały nam hotele * lub ** (999 miejsc), niewiele mniej miejsc ofertowały hotele **** i ***** (723) a zdecydowanie najmniej mogliśmy znaleźć hoteli średniej klasy (jedynie 372 miejsca). Po 30-tu latach możemy zaobserwować ciekawą zmianę – hotele *** to zdecydowana większość, jest ich 19 w samym Schladming a mieszczą łącznie 953 osoby. Do **** i ***** wybiera się również spora część z nas bo oferują 711 miejsc noclegowych. Za to najmniejszym zainteresowaniem cieszą się te o najniższym standardzie (227 miejsc). Aktualnie Schladming może zakwaterować aż 4589 osób (+ 695 dodatkowych łóżek) w 285 punktach noclegowych. Drugie tyle daje nam pobliskie Rohrmoos-Untertal.

<content>19112</content>

Aktualnie dużą rolę w całej organizacji i przepływie informacji ma oczywiście Internet. 350 hotspotów WiFi, wolny dostęp do baz danych, mapy z wirtualnymi wycieczkami po mieście, mapy stoków, hotele online w całym regionie, do tego cała masa informacji i komentarzy wymienianych non stop dzięki portalom społecznościom. To wszystko daje temu wydarzeniu nowy wymiar, a co za tym idzie, jeszcze większą rzeszę odbiorców.

Stąd może nam się wydawać że przez te 31 lat uczyniono ogromny postęp , warto jednak pamiętać, że Mistrzostwa Świata w 1982 roku były pierwszymi, zorganizowanymi na tak dużą skalę.