Skip to main content

Jak wybrać buty narciarskie?

Autor: |
Jak wybrać buty narciarskie
Jak wybrać buty narciarskie

Każdy początkujący narciarz, jak i nieco bardziej zaawansowany zadaje sobie dwa pytania: jak prawidłowo wybrać narty oraz jak prawidłowo dobrać buty narciarskie? Dziś postaram się odpowiedzieć na to drugie pytanie.

Pierwsza uwaga: im więcej i ostrzej jeździsz, tym ciaśniejsze powinny być buty (oczywiście w granicach rozsądku). Spróbujmy więc poszukać kompromisu pomiędzy komfortem a trzymaniem buta.

Szukajmy wiedzy u producentów sprzętu
Na początku postarajmy się dowiedzieć, jaki model buta proponują dla naszej jazdy producenci? Do każdego rodzaju jazdy znajdziemy dedykowane modele. Żaden z producentów nie oferuje butów uniwersalnych. Każda firma posiada pewien niepowtarzalny, własny pomysł na kształt stopy. Dlatego trzeba mierzyć podobne modele, ale wyprodukowane przez różne firmy.

Co za dużo to niezdrowo
Najczęściej popełnianym błędem przy zakupie nowych butów jest wybór modeli, które są za duże. Przeważnie zdarza się to podczas doboru obuwia z tzw. wyższej półki, gdy włożenie nogi w but, który powinien rozmiarowi pasować, sprawia zbyt dużą trudność. Podczas wyboru butów zawsze podpieramy się tabelą rozmiarową, która powinna znaleźć się w każdym szanującym się sklepie narciarskim. But musi być dopasowany na długość, z resztą poradzimy sobie w dobrym serwisie (który powinien znajdować się przy profesjonalnym sklepie).

Dla narciarzy o nietypowej budowie stopy ważna jest zwłaszcza modyfikacja skorupy buta (tzw. obarczanie). Niewiele osób zdaje sobie sprawę z takiej możliwości. Możemy ze skorupą zrobić prawie „wszystko”, a dzięki temu zabezpieczyć się przed wieloma niedogodnościami. Na przykład często spotykana dolegliwość to drętwienie nogi po około 15 minutach od założenia. A wystarczy tylko rozepchać na szerokość skorupę w gniotącym miejscu o 1-2 mm i to załatwia sprawę! Pamiętajmy również, że szczególnie w przypadku niższych modeli butów wkładka „rozbija” się o około 1 rozmiar i buty, które wydawały się dopasowane w sklepie szybko stają się dużo za duże.

Podstawa to dobra wkładka
Kolejnym krokiem jest dopasowanie wkładki, na której stoi nasza stopa. Nie spotkałem się jeszcze z dobrze wyprofilowaną wkładką w nowych butach. Najczęściej (przepraszam Was drodzy producenci) wkładka znajdująca się pod stopą nadaje się tyko do wyrzucenia. Co dziwniejsze, moje spostrzeżenie dotyczy również butów sprzedawanych w cenie grubo powyżej 1000 PLN. Dlatego warto personalizować wkładkę. Na rynku znajdziemy bardzo przyzwoite wkładki uniwersalne, a najlepszym rozwiązaniem są na pewno modele wygrzewane, idealnie odzwierciedlające kształt naszej stopy. Takie wkładki są zarazem twarde i wygodne Ważne również, że można ich wielokrotnie używać, przekładając do innego rodzaju obuwia, np. do butów trekingowych.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie da się w kilku słowach podać jednej recepty, odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości i rozwiązać przeróżnych indywidualnych problemów. Zebrałem najistotniejsze fakty dotyczące doboru sprzętu i jeśli okażą się choć dla kilku osób pomocne to nie była to robota na darmo. Życzę bezgranicznej cierpliwości w poszukiwaniach i szczęścia - oby od tego ostatniego nie zależało więcej niż 50% naszego sukcesu.

Podsumowanie:

  • Dobieramy model butów dedykowany do naszego stylu jazdy.
  • Buty muszą być dopasowane do długości stopy, nigdy z zapasem.
  • Pojedyncze, gniotące miejsca możemy indywidualnie modyfikować (dopasować).
  • Wymieniamy oryginalną wkładkę znajdującą się pod stopą na wkładkę pasującą idealnie do naszego kształtu stopy
  • Używamy jednej pary cienkich skarpet narciarskich.


Na koniec prezentuję filmik, w którym zobaczcie, jak w serwisie powinien przebiegać proces dopasowania obuwia do konkretnych stóp.


Jak wybrać buty narciarskie Jak wybrać buty narciarskie