Skip to main content

Sezon narciarski 2020 2021 w cieniu COVID-19

Autor: |
Zasady obowiazujące we francuskich ośrodkach narciarskich w czasie pandemii COVID-19
Zasady obowiazujące we francuskich ośrodkach narciarskich w czasie pandemii COVID-19

Jak będzie wyglądał sezon narciarski 2020 2021? Zanim przejdziemy do omówienia specyficznych dla turystyki narciarskiej rozwiązań, z którymi zetniemy się na stokach w czasie najbliższego sezonu, rozpoczniemy od omówienia możliwych ogólnych scenariuszy dla turystyki zagranicznej i krajowej.

AKTUALIZACJE na końcu artykułu, pod tabelkami.

  • Aktualizacja 2020 11 03 - w Szwajcarii maseczki obowiązkowe na wszystkich wyciągach.
  • Aktualizacja 2020 10 12 - nowe obostrzenia na Słowacji wchodzą w życie od 15 października 2020 - więcej pod tabelkami
  • Aktualizacja 2020 10 09 - pod tym linkiem sprawdzisz jakie obostrzenia wjazdowe obowiązują w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. (wejdź na stronę i kliknij na mapie w wybrane państwo - w panelu pojawią się informacje o restrykcjach wjazdowych do danego kraju).
  • Aktualizacja 2020 10 07 - nowy artykuł - Covid i sezon narciarski w Granvallira w Andorze.
  • Aktualizacja 2020 10 06 - Szwajcaria
  • Aktualizacja 2020 10 05 - Słowacja i Czechy wprowadzają stan wyjątkowy
  • Aktualizacja Austria

Nie łudźmy się, powrót do stanu sprzed marca 2020 na pewno nie nastąpi przed najbliższym sezonem zimowym. Musimy być przygotowani na mniej optymistyczne scenariusze. Mamy nadzieję, że nie nastąpi najgorszy dla narciarzy scenariusz – kolejny lock down, zamknięcie granic i ośrodków narciarskich. Jak może wyglądać sezon zimowy 2020 /2021?

  • Wariant optymistyczny – kraje europejskie będą postępowały zgodnie z ostatnimi trendami w walce z pandemią i ewentualne obostrzenia będą dotyczyły tylko regionów o podwyższonym ryzyku. Granice państwowe będą otwarte i turystom nie będzie groziła kwarantanna po przyjeździe lub powrocie z wyjazdu. Ważne będzie wprowadznie i stosowanie wspólnego systemu "świateł drogowych" - europejski odpowiedznich naszych zielonych, żótłtych i czerwonych powiatów.
  • Wariant pesymistyczny – granice zostaną zamknięte. Pozostaną nam tylko ośrodki krajowe i ewentualnie u najbliższych sąsiadów.
  • Pomiędzy nimi wiele odcieni szarości, przestawienie wszystkich możliwych wariantów bliższe jest wróżeniu z fusów.

Bądźmy optymistami i sprawdźmy jak to tego wariantu przygotowują się największe alpejskie ośrodki i regiony narciarskie.

Wprowadzane zasady będą miały za główne zadanie ochronę gości i pracowników przed wirusem. Poziom działań zależy głównie od przepisów krajowych (w wielu państwach wyciągi narciarskie podlegają ogólnym przepisom regulującym zasady transportu osób) i od wielkości ośrodka.

Z jakimi nowymi zasadami spotkamy się najbliższej zimy na stokach?

Austria: w większości ośrodków kupując karnet, otrzymasz darmową maseczkę, najczęściej w formie wygodnego komina (trudno sobie wyobrazić zakładanie nausznej maseczki na kask).

  • Noszenie maseczki obowiązkowe będzie w kolejkach do kolejek oraz na wyciągach.
  • W miarę możliwości ośrodki będą redukowały ilość narciarzy w gondolach i innych wyciągach, niektóre, jak SkiWelt, planują wcześniejsze uruchomienie wyciągów, by rozładować poranny szczyt.
  • Preferowanym sposobem płatności będą metody zbliżeniowe i online.
  • W wielu restauracjach zamiast tradycyjnego menu przygotowano elektroniczne systemy zamawiania. Część oparta jest na kodach QR.
  • Wiele wypożyczalni wymagać będzie uprzedniej rezerwacji sprzętu online, w wypożyczalni możliwy będzie jedynie odbiór.

Włochy: noszenie maseczek jest zalecane na stacjach i w zamkniętych gondolach, w największym włoskim ośrodku Dolomitisuperski noszenie maseczek będzie obowiązkowe, zarówno podczas oczekiwania na wyciąg, jak i podczas przejazdu kolejką (gondole, krzesełka).

Szwajcaria: maseczki będą obowiązkowe w zamkniętych gondolach, na wyciągach krzesełkowych i orczykach można będzie jeździć bez maski. Od początku listopada 2020 maseczki są obowiązkowe na wszystkich wyciągach w tym na orczykach i wyciągach jednoosobowych

Francja: maseczki będą obowiązkowe w kolejkach do kolejek, wypożyczalniach, na peronach, w skibusach oraz  na wszystkich wyciągach, w tym nawet na jednoosobowych orczykach.

Szczegóły (stan na koniec września 2020) możesz sprawdzić w tabelkach w dalszej części artykułu.

Co ty możesz zrobić by zwiększyć swoje i innych bezpieczeństwo na stokach w czasach COVID-19?

  • Unikaj popularnych terminów, takich jak ferie zimowe i Boże Narodzenie.
  • Unikaj wyjazdów na narty w weekendy.
  • Nocuj najlepiej w apartamentach gdzie będziesz mógł samodzielnie przygotować posiłek, unikniesz zbędnego kontaktu z innymi ludźmi.
  • Nie szalej podczas après-ski - trzymaj się jednego baru, aby zminimalizować kontakt z innymi. W wielu krajach apres ski w tym sezonie będzie bardzo ograniczone. Zero głośnej muzyki, obsługa tylko przy stolikach.
  • Zostań na zewnątrz, więc im więcej czasu spędzasz na dworze, tym lepiej.
  • Południowy posiłek przygotuj na kwaterze i bezpiecznie zjedz na stoku.
  • Nauka jazdy na nartach, wybierz lekcje prywatne by uniknąć grup nieznajomych.
Ciąg dalszy pod galerią
Zasady obowiazujące we francuskich ośrodkach narciarskich w czasie pandemii COVID-19 Zasady obowiazujące we francuskich ośrodkach narciarskich w czasie pandemii COVID-19

Zasady obowiazujące na wyciągach i trasach narciarskich

Kraj Obowiązek noszenia maseczek przez pracowników i klientów Żel dezynfekujący dostępny dla klientów Regularna dezynfekcja powierzchni Pierwszeństwo dla kupujacych karnety online Mniejsza ilość pasażerów na wyciągach Limit klientów
Austria tak tak tak nie nie nie
Andora tak w zamkniętych pomieszczeniach tak tak nie nie nie
Francja tak tak tak nie nie nie
Szwajcaria zależy od ośrodka i miejsca tak tak nie nie nie
Włochy zależy od ośrodka i miejsca brak danych tak tak nie brak danych

Zasady obowiązujące w restauracjach

Kraj Obowiązek noszenia maseczek przez obsługę i klientów Regularna dezynfekcja stołów Zachowanie bezpiecznych odległości między stolikami Tylko miejsca siedzące
Austria tak tak tak nie
Andora tak tak tak brak danych
Francja tak tak tak tak
Szwajcaria tak tak tak nie
Włochy tak tak tak nie

Zasady obowiązujące w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego

Kraj Obowiązek noszenia maseczek przez pracowników i klientów Żel dezynfekujący dostępny dla klientów Regularna dezynfekcja powierzchni Każdorazowa dezynfekcja sprzętu z którym klientt miał kontakt Pierwszeństwo dla klientów rezerwujących online
Austria tak tak tak brak danych tak
Francja tak tak tak tak nie
Szwajcaria tak brak danych tak brak danych nie
Włochy tak brak danych tak brak danych nie

Aktualizacja Szwajcaria 2020 11 03

Od początku listopada 2020 na szwajcarskich wyciągach obowiązuje nowa rekomendacja RMS (Związek Szwajcarskich wyciągów narciarskich). Obowiązek noszenia maseczek dotyczy wszystkich wyciągów, w tym również na orczykach i wyciągach talerzowych. Ośrodki narciarskie muszą też wdrożyć system oznakowań w miejscach gdzie tworzą się kolejki tak by narciarze i personel mogli zachować bezpieczną odległość.

AKTUALIZACJA Słowacja 2020 10 12

Po niedzielnym (2020 10 11) posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego Słowacja  wprowadza nowe obostrzenia epidemiczne.
Od poniedziałku 12.10. 2020:

  • zamknięte będą wszystkie szkoły średnie.
  • Nauka odbywać się będzie zdalnie.

Od czwartku 15.10.2020:

  • noszenie maseczek  obowiązywać będzie, oprócz pomieszczeń zamkniętych, również na świeżym powietrzu w obszarach miejskich i wiejskich. W lasach i parkach maseczki nie będą wymagane;
  • zamknięte będą parki wodne, ośrodki wellness i fitness centra;
  • obowiązywać będzie zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 6 osób. Dotyczyć będzie wszystkich wydarzeń kulturalnych, sportowych, społecznych i religijnych (również Mszy Świętych);
  • restauracje i kawiarnie będą mogły serwować posiłki i napoje tylko na tarasach otwartych, w pokojach hotelowych lub na wynos;
  • w sklepach obowiązywać będzie zasada 1 klient na 15 m²;
  • osoby powyżej 65 lat będą mogły zrobić zakupy w sklepach spożywczych i drogeriach w godzinach 9:00-11:00.

Powyższe obostrzenia będą obowiązywać dopóty, dopóki ilość zakażonych osób COVID-19 przez kolejnych 7 dni nie spadnie do 500.
Obecnie Słowacja  notuje dziennie około 1100 zakażonych na COVID-19.

UPDATE 2020 10 07 Francja

Zadajecie sobie pewnie pytanie, dlaczego we Francji obowiązek noszenia maseczki będzie obowiązywał nawet na jednoosobowych wyciągach talerzowych?

Wynika to wprost z ogólnych przepisów i zasad obowiązujących w transporcie publicznym, we Francji zasady działania wyciągów narciarskich podlegają tym samym przepisom co transport publiczny. Przepisy obowiązujące w metrze, autobusach czy tramwajach mają zastosowanie na wszystkich wyciągach narciarskich.

Mamy z Francji kilka dobrych wiadomości:

  • Wyciągi będą działały z pełną przepustowością.
  • Wiele ośrodków wprowadza checkin online, goście będą mogli bezkontaktowo przeprowadzić wszystkie operacje związane z rozpoczęciem i zakończeniem pobytu w ośrodku.
  • Ośrodki wprowadzą dostawę „pod drzwi” zamówionych wcześniej produktów lokalnych i pełnych posiłków.
  • Szkoły narciarskie nie przewidują zmniejszenia grup szkoleniowych.
  • W razie odwołania szkolenia szkoły narciarskie będą zwracały w 100% opłatę za niewykorzystane lekcje.

Update 2020 10 06 Szwajcaria

Szwajcaria precyzuje zasady bezpiecznego korzystania z wyciągów narciarskich w sezonie  2020 2021. Wychodząc z założenia, że noszenie maseczek chirurgicznych będzie bardzo niepraktyczne a zasłanianie ust i nosa zwykłymi kominami zbyt niebezpieczne ze względu na brak atestów postanowiono opracować i wyprodukować przed sezonem kominy z atestowanych materiałów wyposażonych z filtr zgodny z wymogami bezpieczeństwa OFSP (Ministerstwo Zdrowia). Kominy będą dostępne w sprzedaży we wszystkich ośrodkach narciarskich w cenie nieprzekraczającej 10 franków szwajcarskich.

„Covid`owe kominy mają pojawić się na rynku w połowie listopada, dostępne będą w sklepach sportowych, kasach wyciągów i większości instytucji mających kontakt z turystami.

Jak będzie wyglądał szwajcarski komin COVID`owy?

Kształtem będzie przypominał klasyczny, znany od lat komin (buff) zakładany na szyję, jedyną różnicą będzie kieszeń, do której wsuwana będzie maseczka chirurgiczna bez zaczepów na uszy.

UWAGA: noszenie maseczek będzie obowiązkowe tylko w przestrzeniach zamkniętych i gondolach, z krzesełek, orczyków i tras narciarskich korzystać będziemy bez konieczności ubierania komina.

UWAGA: na peronach przed wejściem do gondoli należy liczyć się z kontrolami.

Update 2020 10 05 Czechy i Słowacja

Na początku października Słowacja (na 45 dni) i Czechy (na 30 dni)  wprowadziły stan nadzwyczajny. Wprowadzone przepisy nie ograniczają ruchu turystycznego.

Od 1 października Słowacja, w celu ograniczenia liczby nowych zakażeń koronawirusem, wprowadza 45-dniowy stan nadzwyczajny.
Co to oznacza dla polskich turystów, którzy w najbliższych dniach planują odwiedzić Słowację?

Ruch na granicy polsko-słowackiej odbywa się bez żadnych ograniczeń. Polska  pozostaje dla Słowacji krajem bezpiecznym. Przy przekroczeniu granicy nie jest wymagane pokazywanie testu na COVID-19 a po powrocie do Polski nie obowiązuje kwarantanna.
Na Słowacji od 01.10.2020 obowiązuje:

  • noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych (sklepy, restauracje, hotele, komunikacja publiczna, parki wodne, kolejki linowe, kina, teatry, kościoły...);
  • maseczki obowiązkowe są również na świeżym powietrzu (nie dotyczy to osób mieszkających razem w jednym gospodarstwie domowym oraz gdy w odległości 2 metrów nie ma innych osób);
  • imprezy masowe ograniczone są do 50 osób. Dotyczy to wszystkich wydarzeń kulturalnych, sportowych, rodzinnych i religijnych;
  • lokale gastronomiczne mogą być czynne w godzinach od 6:00 do 22:00;
  • w sklepach zobowiązuje zasada 10m² na 1 klienta.

Wprowadzone restrykcje mają powstrzymać wzrost zakażeń, aby nie doprowadzić do przeciążenia słowackiej służby zdrowia.

Od poniedziałku 5 października  na terenie Czech obowiązuje, wprowadzony na 30 dni, stan wyjątkowy.

Nie będzie miał bezpośredniego wpływu na zasady ruchu granicznego, Polacy nadal będą mogli bez ograniczeń podróżować do i z Czech, nie będzie ograniczany ruch tranzytowy przez Czechy. Jedyna zmiana dotyczy ruchu tranzytowego przez Czechy z kraju wysokiego ryzyka zachorowania. W tym przypadku, jeśli podróż tranzytowa będzie trwała mniej niż 12h podróżni będą musieli nosić maseczki przez całą podróż. Jak podaje strona www.gov.pl:

"Przyjazd do Czech na okres powyżej 12 h (o ile pobyt w kraju wysokiego ryzyka ostatnich 14 dniach trwał dłużej niż 12 h) wymaga podjęcia konkretnych działań: wypełnienia elektronicznego formularza zgłoszeniowego przyjazdu (http://www.prijezdovyformular.cz/), poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny w ciągu 7 dni od wjazdu. Republika Czeska honoruje testy PCR wykonane w innym państwie członkowskim UE nie starsze niż wykonane do 72h."

Austria, stosuje się do zaleceń UE

Nie blokuje wjazdu na swoje terytorium mieszkańcom Państw UE ograniczając się do poszczególnych regionów. Aktualny komunikat z 28 10 2020: "28 września: Podróżni ze Szwecji nie potrzebują już negatywnego testu COVID-19, aby wjechać do Austrii. Podróżni z Portugalii potrzebują teraz tylko testu negatywnego, gdy przyjeżdżają z Lizbony lub regionu Norte. Podróżni przybywający z następujących krajów/miast/regionów muszą przedstawić wynik ujemny: Praga, Ile de France (w tym Paryż) i Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Andora, Argentyna, Bahrajn, Kostaryka, Izrael, Kuwejt, Malediwy."

 

Żródła

Dane do artykuły pochodzą z końca września 2020.

Źródła:
France Montagnes,Tyrol.com, dolomitisuperski.com, strony ośrodków narciarskich, Altitude, Prasowe serwisy internetowe, gov.pl, Facebook.

Więcej o europejskim "traffic light system". (j. angielski)