Skip to main content

Bachledova dolina

Wyciągi: 9
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
7 2 - - -
Trasy: 12 (11,4 km)
3
3

Trasy od
880
m n.p.m.

Trasy do
1148
m n.p.m.

20 km
Trasy biegowe

km
Szlaki piesze

Mapa tras
Bachledova dolina - mapa tras narciarskich

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Bachledova dolina
Bachledova dolina 702
059 55 Ždiar
Słowacja
  Noclegi
  Booking.com

  Informacja o ośrodku:

  SKI Bachledova Dolina to słowacki region narciarski położony pomiędzy Magurą Spiską (słow. Spišská Magura) i Tatrami Bielskimi. Obszar znajduje się 15 kilometrów od Łysej Polany i podzielony jest na dwie części.

  Pierwszą z nich jest około wyciąg narciarski z niebieską trasą zjazdową, ulokowaną na zachodnim zboczu góry. Drugą część stanowi zestaw tras i wyciągów, które ulokowano na południowo-wschodnim stoku. Kurort dysponuje zróżnicowanymi trasami zjazdowymi ulokowanymi na wysokościach 820-1160 m n.p.m. Łączna długość wszystkich tras wynosi ponad ponad 11 km.

  Łączna przepustowość wind przekracza 8000 osób na godzinę.

  Baza noclegowa regionu znajduje się w miejscowościach Zdziar (słow. Ždiar) i Tatrzańska Kotlina (słow. Tatranská Kotlina). Zdziar jest smakowitym kąskiem szczególnie dla osób ceniących sobie tradycyjny, folkowy górski klimat.

  Odnajdziemy tu szereg różnych noclegów do wyboru, od górskich chat, poprzez pensjonaty, a na hotelach i apartamentowcach kończąc.

  W pobliżu ośrodka znajduje się niemała liczba zabytków, muzeów i historycznych miejscowości wartych zwiedzenia.

  Dla narciarzy biegowych region przygotował ponad 20 kilometrów ratrakowanych tras do uprawiania tego sportu. Trasy ulokowano w taki sposób, żeby każdy miłośnik pięknych widoków znalazł tu coś dla siebie. Odnajdziemy więc trasy na grzbiecie góry, w dolinie oraz nieopodal pobliskiego jeziora. A skoro już przy pięknych widokach jesteśmy od niedawna można korzystać z 14-metrowej wieży widokowej, skąd rozpościera się malowniczy krajobraz na Tatry Bielskie.

  Zmotoryzowanym gościom kurortu oddano do dyspozycji darmowe parkingi, znajdujące się w pobliżu głównych stacji.

  Osoby początkujące oraz dzieci mogą liczyć na 3 szkółki narciarskie oraz specjalną trasę treningową, przy której kursuje 100-metrowy wyciąg narciarski o przepustowości 50 osób na godzinę.

  Jeśli ktoś woli szaleństwo na jednej desce oraz freeride, niestety nie znajdzie tu żadnych dodatkowych atrakcji prócz paru szerokich tras, na których mógłby poszaleć.

  Na terenie kurortu SKI Bachledova Dolina znajduje się serwis narciarski, w którym można dokonać zakupu nowego sprzętu narciarskiego lub go wypożyczyć.

  Ośrodek, jak na niezbyt popularny kurort, dysponuje całkiem sporym zapleczem rozrywkowym. Na miłośników dodatkowych pozanarciarskich atrakcji czekają m.in.:

  • 1200-metrowy tor bobslejowy, który jest w stanie obsłużyć 200 osób w przeciągu godziny (tor jest otwarty przez cały rok);
  • run tubing – długość toru wynosi 150 metrów;
  • snow rafting – zjazd pontonami zboczem góry po torze długości 800 metrów;

  Ponadto:

  • skutery śnieżne,
  • ski racing,
  • jazda kona,
  • atak bandit,
  • loty widokowe.

  Kurort warto odwiedzić także i latem, bowiem oprócz szlaków do pieszych wędrówek przygotowano w nim Bike Park, czyli idealne miejsce do downhillu – sportu, który cieszy się ostatnimi czasy coraz większa popularnością pośród polskich rowerzystów. Poza tym w sezonie letnim kurort oferuje gościom:

  • paintball,
  • park linowy,
  • przejażdżki dorożką,
  • korty tenisowe (możliwość rozegrania turnieju),
  • skoki na bungee,
  • rafting,
  • wspinaczka górska.

  Osoby planujące zwiedzić więcej ośrodków narciarskich podczas jednego urlopu zadowolone będą z prostej możliwości odwiedzenia niedalekiego kurortu Jeziersko. Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu połączeniu ośrodków za pomocą wyciągu znajdującego się na szczycie góry. Jeśli jednak okaże się, że dalej będziemy czuć niedosyt, nic straconego. W obszarze Tatr Wysokich w niedużej odległości od siebie znajduje się kilka innych regionów narciarskich wartych odwiedzenia.

  Autor: Krystian Kuś