Skip to main content

Znana z pięknego wybrzeża Czarnogóra kryje jeszcze większy skarb – górzysty, stworzony do jazdy na nartach interior. Większą część tego małego bałkańskiego kraju to góry kryjące kilka nieznanych w Polsce ośrodków narciarskich.

Początki narciarstwa w Czarnogórze

Narciarstwo zaistniało na czarnogórskiej ziemi pod koniec 19 wieku dzięki norweskiemu łowcy przygód – kapitanowi Henrykowi Angelowi, który po zdobyciu skandynawskich szczytów w poszukiwaniu nowych przygód postanowił odwiedzić nieznane ziemie. Swoją, rozpoczętą w styczniu podczas bardzo ostrej zimy podróż, opisał w książce „Przez Czarnogórę na nartach”.  Człowiek przemierzający czarnogórskie ziemie traktowany był przez wielu miejscowych niczym „sam diabeł zjeżdżający z gór i pozostawiający za sobą pióropusz śniegu”. Na szczęście byli też tacy, jak Książę Mikołaj, który dowiedziawszy się o dziwaku, przemierzającym jego ziemie postanowił zaprosić go na dwór. Angel zaszczepił w księciu miłość do nart tak silną, że ten zaraz po demonstracji „jak to działa” zamówił w  Wiedniu kilka tuzinów nowego sprzętu dla swoich oficerów.

Henryk Angel na zaproszenie księcia odbył podróż po Czarnogórze, demonstrując dwie deski do poruszania po śniegu, szybko znalazł naśladowców – w Niksicu miejscowy stolarz nazajutrz po prezentacji skonstruował pierwszą parę nart „Made in Montenegro”. W tym samym roku  powstało Towarzystwo narciarskie Cetinie, pierwsza czarnogórska organizacja zrzeszająca narciarzy.

Wiek XX to, coraz większa popularność narciarstwa udokumentowana przez wiele zawodów sportowych w Bjelasicy, Orjenu i Durmitoru.  Czasy po drugiej wojnie światowej to początek narciarstwa w Kolašin i Zabljaku – dwóch głównych dziś ośrodkach Czarnogóry.

Kolasin

Narty w Czarnogórze

Dzisiejsza Czarnogóra jest na narciarskiej mapie Europy graczem jeszcze nieznanym. Jej potencjał jest olbrzymi, istniejące ośrodki są modernizowane w tempie godnym pozazdroszczenia a plany budowy nowych imponujące.

Czarnogóra stawia na nowoczesność — kupuje się nowe najnowocześniejsze rozwiązania. Główny zarządca czarnogórskich ośrodków narciarskich – firma DOO “Skijališta Crne Gore” planuje w czarnogórskich górach budowę lub modernizację 224 km tras narciarskich, które będą obsługiwane przez 52 wyciągi.

Oprócz nowoczesnej infrastruktury narciarskiej Czarnogórcy nie zapominają o hotelach i apartamentach wakacyjnych. W planach jest budowa ponad 50 nowych hoteli, pensjonatów i wakacyjnych apartamentowców. Dojazd do ośrodków ułatwi na pewno budowana autostrada południe - północ, która z jednej strony skróci dojazd z lotniska Podgorica w góry do 45 minut, z drugiej umożliwi szybki przejazd z gór do nadmorskich kurortów.

Największym dziś regionem narciarskim Czarnogóry, są okolice miasta Kolašin.

Ośrodek narciarski Kolasin

Kolasin stanowi doskonałe zaplecze noclegowe dla narciarzy. Wart szczególnego polecenia jest jeden z najlepszych czarnogórskich hoteli: Bianca Resort & Spa ****. W odległości kilku kilometrów od miasta znajdują się dwie warte odwiedzenia stacje narciarski:  Kolašin 1600 i Kolašin 1450 (stan na sezon 2019/20 – stacje nie są połączone – obowiązują oddzielne karnety). Dziś stacje dysponują 28 kilometrami tras, w przyszłym sezonie (2020/2021), po zakończeniu kolejnego etapu prac i połączeniu ośrodków wyciągiem łączna ilość tras wzrośnie do 45 kilometrów, Kolašin stanie się znaczącym graczem na narciarskiej mapie Bałkanów.

Kolašin 1600 zbudowano od podstaw. Przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na narciarzy czeka nowoczesny wielofunkcyjny budynek, którego parter zajęty jest prez wypożyczalnie sprzętu, kasy i bar z napojami i szybkimi przekąskami, piętro to restauracja Troglava serwująca zarówno miejscowe specjały jak i dania kuchni międzynarodowej.

Osią ośrodka jest nowoczesny sześcioosobowy wyciąg krzesełkowy z podgrzewanymi siedzeniami, który wywozi narciarzy na 2035 m n.p.m. Rozpoczynają się tu dwie trasy narciarskie: niebieska Jaganičar o długości 2800 metrów i czerwona Vranjak o długości 1750 metrów. Vranjak, po której mieliśmy okazję jeździć w lutym 2020 roku, niczym nie odbiega od podobnych tras w ośrodkach alpejskich, jest szeroko i bezpiecznie.

Kolašin 1600 jest bardzo dobrym miejscem na pierwsze próby narciarstwa poza trasowego, w bezpośrednim sąsiedztwie wyciągów początkujący freerider znajdzie wiele bezpiecznych, pokrytych puchem stoków.

Plany na najbliższe lata:

  • Budowa zbiornika wody i nowoczesnego systemu naśnieżania.
  • Wytyczenie 15 kilometrów nowych tras.
  • Budowa kolei krzesełkowej „K7” łączącej Kolasin 1600 z Kolasin 1450

Kolašin 1450  to dziś 16,5 km tras o zróżnicowanym poziomie trudności obsługiwanych przez 3 wyciągi krzesełkowe i jeden orczyk.

Savin Kuk w górach Durmitor

Znajdujący się w górach Durmitor, Savin Kuk jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim Czarnogóry, trasy zaczynają się na wysokości 1515 m n.p.m. i dochodzą do 2213 m n.p.m.

Dziś Savin Kuk jest znany z zapierających dech w piersiach widoków i malowniczo poprowadzonej czarnej trasy rozpoczynającej się na wysokości 2213 m n.p.m. Przy dolnej stacji na narciarzy czeka kilka punktów gastronomicznych, wypożyczalni sprzętu narciarskiego i plac zabaw dla najmłodszych.

Savin Kuk przechodzi gruntowną modernizację, planowana jest budowa nowoczesnego systemu naśnieżania.

Po zakończeniu prac ośrodek będzie dysponował 11 kilometrami tras narciarskich, które będą obsługiwane przez sześcioosobowy wyciąg krzesełkowy, dwie koleje dwuosobowe i cztery wyciągi orczykowe. Oddanie do użytku nowych instalacji planowane jest na sezon 2020/21.

Noclegi w Kolasin

Booking.com