Skip to main content

OŚRODEK został zamknięty na stałe. Wyciąg został zdemontowany.

Chełmowa Góra

Wyciągi: -
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
- - - - -
Trasy: - (- km)

Trasy od

m n.p.m.

Trasy do

m n.p.m.

0 km
Trasy biegowe

0 km
Szlaki piesze

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Chełmowa Góra
ul. Dominikańska
22-440 Krasnobród
Polska
  Noclegi
  Booking.com

  OŚRODEK został zamknięty na stałe. Wyciąg został zdemontowany.

  Informacje o ośrodku:

  Krasnobród to malowniczo położone uzdrowisko na Roztoczu Środkowym w dolinie rzeki Wieprz, otoczone lesistymi wzgórzami. Miasteczko liczy około 4tyś. mieszkańców. Naturalne położenie jak również organizowana przez mieszkańców infrastruktura nadają miejscowości charakter wczasowo-turystyczny.

        Budowa pierwszego wyciągu narciarskiego w Krasnobrodzie sięga początku lat 70-tych. Wówczas usytuowany w pobliżu ośrodka wczasowego "Chełm". Kilka lat później został przeniesiony na "Chełmową Górę". Tutaj na stromym północno-zachodnim zboczu "do szkoły" wyciąg wyrwirączka okazał się mało funkcjonalny, za trudny dla wielu narciarzy. Był jednak w minionym czasie wielką zimową atrakcją.

        Konstrukcja obecnego wyciągu produkcji POLSPORT Bielsko Biała miała być pierwotnie zamontowana w okolicach Zwierzyńca lub Szczebrzeszyna, lecz brak miejsca na lokalizację tak dużego wyciągu wstrzymał dalsze prace. W 1983r. firma z Bielska Białej zainstalowała ten wyciąg na "Chełmowej Górze" na jej północnym stoku, długość 450m, przy różnicy poziomów 58m. Komfort i zawrotna prędkość, prawie 2m/s wjazdu pod górę przyciągały rzesze narciarzy. Utrudniony był jednak zjazd z powodu występującego prawie na całej trasie trawersu.

        W latach 1999-2000 nastąpiła zmiana ustawienia linii wyciągu o 20° i poprowadzenie stacji górnej na sam szczyt, co zwiększyło jednocześnie różnicę wysokości do 70m. Obecnie trwają prace nad rozbudową tras narciarskich, poprawieniem wydajności sztucznego naśnieżania, organizacją zaplecza.