Skip to main content

Katschberg - Aineck

Wyciągi: 17
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
9 5 3 - -
Trasy: 33 (70 km)
22
5

Trasy od
1066
m n.p.m.

Trasy do
2220
m n.p.m.

19 km
Trasy biegowe

20 km
Szlaki piesze

Mapa tras
Katschberg - Aineck - mapa tras narciarskich
Warunki narciarskie

Czynne wyciągi

17/ 17

Trasy

37/ 33

Śnieg od

cm

Śnieg do

cm

Czynne

Ośrodek czynny dla narciarzy

Zjazd do doliny

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Katschberg - Aineck
Katschberg 17
A-9863 Rennweg
Austria
  Noclegi
  Booking.com

  Informacje o ośrodku Na granicy Karyntii oraz Ziemi Salzburskiej w samym sercu Wielkich Taurów leży ośrodek narciarski Katschberg-Aineck, region narciarski, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Dostęp do ośrodka nie należy do trudnych. Dojazd zarówno z Salzburga, jak i Klagenfurt, dzięki autostradzie, wynosi zaledwie godzinę drogi samochodem. Trasy narciarskie rozlokowane są na stokach dwóch szczytów, Aineck (2 220 m n.p.m.) oraz Tschaneck (2 030 m n.p.m.). Łącznie na wysokościach 1640-2220 m n.p.m. odnajdziemy około 70 kilometrów tras, z których większość stanowią trasy czerwone. Trasy zjazdowe obsługiwane są przez 16 wyciągów. W trwającym od grudnia do kwietnia sezonie, wyciągi są czynne w godzinach 9:00-16:00, a ich łączna przepustowość wynosi około 27 000 osób w przeciągu godziny. Na terenie kurortu znajdują się dwie treningowe trasy zjazdowe, gdzie każdy może poćwiczyć, nim wyruszy na trudniejsze obiekty. Co jest istotne obie trasy są zwolnione z wszelakich opłat. Choć w Katschberg-Aineck mamy do czynienia ze znaczną przewagą czerwonych tras nad pozostałymi, żaden z narciarzy oraz snowboardzistów nie powinien się tutaj nudzić. Tym mniej wprawionym narciarzom poleca się tereny na szczycie Aineck, które nie są zbyt trudne, w związku z czym powinni oni sobie tam bez problemu poradzić. Z kolei góra Tschaneck oferuje trasy dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Również tam odnajdą oni dobre tereny do freeride’u. A skoro już przy freeriderach jesteśmy, kurort dysponuje snowparkiem, który wyposażony jest między innymi w takie moduły jak:

   

  • Halfpipe,
  • slides,
  • high jump,
  • pro jump.

   

  O gwarantowany śnieg na stokach i w snowparku aktualnie dba ponad 700 armatek śnieżnych. Wielkim atutem ośrodka jest znajdująca się zaraz na końcu tras zjazdowych, wioska narciarska Katschberghohe. Dzięki specjalnemu rozstawieniu noclegów, można rzec, że trasy zjazdowe zaprowadzą nas pod same drzwi hotelu. Poza Katschberghohe w pobliżu ośrodka znajdują się jeszcze dwa niewielkie miasteczka, St. Michael oraz St. Margarethen, w których także znajdziemy noclegi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że znajdują się one trochę dalej od tras zjazdowych, aniżeli Katschberghohe. Między miasteczkami w pobliżu ośrodka kursuje darmowy ski bus, dzięki czemu nie powinno być większego problemu z przemieszczaniem się pomiędzy stacjami kurortu. Katschberg-Aineck dysponuje półtorakilometrowym torem saneczkowym, który dostarczy rozrywki nie tylko tym najmłodszym, ale również i ich opiekunom. W pobliżu toru znajduje się wypożyczalnia sanek. Co najważniejsze tory są oświetlone, dlatego też trzy razy w tygodniu, we wtorki, czwartki oraz soboty, istnieje możliwość jazdy na sankach po zapadnięciu zmroku. Osoby, które mają ochotę w dalszym ciągu jeździć na stokach, nawet gdy zajdzie słońce, nie muszą się martwić, bowiem Katschberg-Aineck przygotował trasę do jazdy nocnej. Trasa czynna jest w poniedziałki i czwartki w godzinach 19:00-22:00. Jazda nocą nie wymaga żadnych dodatkowych opłat ani wcześniejszej rejestracji. W centrum ośrodka znajduje się niekryte i zarazem oświetlone lodowisko. Obiekt jest darmowy i można na nim za opłatą wypożyczyć łyżwy. Oprócz jazdy na łyżwach, dodatkową atrakcją, jaką przyszykował ośrodek dla swych gości jest kulig z udziałem koni. Kulig rozpoczyna się w Katschberghohe, a kończy w wiejskiej i przyjaznej chatce Pritz Hut. Dla chętnych możliwy powrót do miasteczka, także w formie kuligu. Na terenie ośrodka działają szkółki narciarskie, w których każdy z gości kurortu może podszlifować swe umiejętności, wsłuchując się w rady doświadczonych instruktorów jazdy. Oferowane przez szkółki zajęcia obejmują między innymi jazdę na snowboardzie, jazdę na nartach, telemark oraz narciarstwo biegowe. Dla amatorów narciarstwa biegowego przygotowano tutaj około 40 kilometrów tras do uprawiania tego sportu. Trasy rozlokowane są zarówno w dolinach, jak i wysoko w górach, wszystkie jednak są niebieskie bądź czerwone, także ich pokonanie nie powinno sprawiać większych problemów. Ośrodek jest miejscem, do którego przybywa dużo rodzin, by spędzić w nim urlop, dlatego też dla najmłodszych gości kurortu przygotowano park narciarski Katschis Kids World. Pociechy mogą tutaj uczestniczyć w różnych zabawach, pobierać lekcję jazdy na nartach lub snowboardzie oraz jeździć na własnej trasie zjazdowej, wyposażonej w specjalne wyciągi dla dzieci. Na gości kochających piesze wędrówki czeka około 20 kilometrów szlaków górskich, co względem wielu innych austriackich ośrodków nie jest zbytnio imponującą liczbą. W ofercie apres ski odnajdziemy:

   

  • 4 restauracje,
  • 4 chatki narciarskie,
  • 2 bary,
  • 1 klub dyskotekowy.

   

  Podsumowując, Katschberg-Aineck to niewielki ośrodek narciarski, który stanowi idealne miejsce wypoczynku dla rodzin. Dzięki bardzo wysokiej przepustowości wyciągów, każdy może być pewien, że nie będzie długo czekał na wjazd na trasę zjazdową. Ilość atrakcji i rozrywek w kurorcie nie jest tak spora jak w innych, większych regionach narciarskich w Tyrolu czy Salzburgu, jednakże dzięki temu i ceny są tutaj dużo niższe, aniżeli w tamtych regionach. Autor: Krystian Kuś