Skip to main content
umpa

Arabba - Marmolada - Portavescovo - Malga Ciapela

Wyciągi: 28
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
3 16 4 5 -
Trasy: 42 (63 km)
20
5

Trasy od
1610
m n.p.m.

Trasy do
3334
m n.p.m.

km
Trasy biegowe

km
Szlaki piesze

Mapa tras
Arabba - mapa tras narciarskich

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Arabba
Via Mesdi, 66A/B
32020 Arabba Livinallongo
Włochy
  Noclegi
  Booking.com

  Informacje o ośrodku:

  Region narciarski Arabba/Marmolada to jeden z najważniejszych obszarów narciarskich we włoskich Dolomitach.

  Ośrodek narciarski Arabba położony jest pośród malowniczych przełęczy Pordoi, Falzarego oraz Campolongo. Mieszkańcy miasteczka Arabba są bardzo dumni ze swojego miejsca i nie bez powodu, bowiem teren ten gościł pierwszych turystów już w XIX w.; przyjeżdżali oni do Arabby pojazdami zaprzężonymi w konie.

  Arabba połączona jest (poprzez Porta Vescovo i przełęcz Fedaia) z majestatycznym lodowcem Marmolada (3343 m n.p.m.), który ze względu na swój wspaniały wygląd i niezwykły kształt nazywany jest przez większość „Królową Dolomitów”.

  Region ma do zaoferowania swoim gościom łącznie ponad 60 km tras, które są obsługiwane przez prawie 30 wyciągów.Sezon w tym położonym na wysokościach 1446-3625 m n.p.m. regionie narciarskim trwa od grudnia do kwietnia.

  Spośród wszystkich oferowanych przez ośrodek tras warto wyróżnić dwa zjazdy: Pista Fodoma oraz Bellunese.

  Pierwsza z wymienionych tras – Pista Fodoma – należy do zjazdów czarnych. Jest to najtrudniejsza trasa w Arabba/Marmolada. Zjazd liczy sobie 3,3 km długości, a różnica poziomów wynosi na nim 900 m. Z kolei licząca sobie 12 km długości Bellunese jest najdłuższym zjazdem w Arabba/Marmolada, który zapewni Wam niezapomniane wrażenia.

  Będąc w ośrodku warto również wybrać się na specjalną trasę, jaką jest Szlak I Wojny Światowej. Trasa ta jest symbolem wielu krwawych walk, toczonych w Dolomitach podczas I wojny światowej.

  Niestety, w samym miasteczku Arabba fani narciarstwa biegowego nie mają zbyt dużego wyboru, lecz niecałe 10 km od centrum tej miejscowości (w okolicach San Cassiano) znajduje się 25 km tras przeznaczonych do tego sportu. W Malga Ciapela odnajdziemy także szkółkę narciarstwa biegowego (15 km tras) oraz plac zabaw dla dzieci powyżej 6 roku życia.

  Jeśli chodzi o ofertę Aprés ski warto wybrać się do jednego z pobliskich miasteczek Cortiny, Canazei bądź Corvary, gdzie bez problemu możemy bawić się do białego rana. Warto także spróbować lokalnych specjałów oferowanych przez restauracje i schroniska znajdujące się w regionie, a w szczególności doskonałą grappę.

  Z kolei jeśli chodzi o dodatkowe atrakcje, odnajdziemy tu także takie rozrywki jak:

  • wspinaczka po lodowcu,
  • jazda skuterami śnieżnymi,
  • lot helikopterem,
  • zjazdy z pochodniami,
  • i wiele innych.

  Arabba/Marmolada to także jeden z regionów wchodzących w skład słynnej włoskiej karuzeli narciarskiej Sella Ronda, w związku z czym jest on idealnie połączony z innymi ośrodkami. Dzięki temu, jeśli tylko dojdziemy do wniosku, że trasy Arabba/Marmolada już nam nie wystarczają, możemy w łatwy i wygodny sposób przemieścić się do innego ośrodka narciarskiego. Kolejnym ułatwieniem jest skipass Dolomiti SuperSki, który uznawany jest w większości ośrodków narciarskich w Dolomitach.

  Po nartach:Arabba oferuje szeroki zestaw atrakcji drenujących nasze zasoby finasowe. O wiele spokojniej jest w Malga Ciapella, gdzie poza barem i basenem hotelowym jest bardzo spokojnie.

  Mieszkającym w Malga Ciapella polecam wycieczkę pieszą wąwozem do sąsiedniej miejscowości. UWAGA konieczne dobre obuwie i latarka jeśli wyruszacie po nartach.

  Autor: Krystian Kuś