Skip to main content

Spalona

Wyciągi: 1
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
1 - - - -
Trasy: 1 (0,35 km)

Trasy od
750
m n.p.m.

Trasy do
800
m n.p.m.

0 km
Trasy biegowe

0 km
Szlaki piesze

Mapa tras
Spalona - Mapa tras biegowych

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Noclegi
Booking.com

Informacje o ośrodku: Spalona to niewielka wioska położona w Górach Bystrzyckich na Ziemi Kłodzkiej. Wysokość nad poziomem morza oraz specyficzny mikroklimat stwarzają idealne warunki dla sportów zimowych. Najważniejsze atuty to wspaniale przygotowane trasy narciarstwa biegowego o długości ponad 40 kilometrów oraz wyciąg narciarski ze sztucznym dośnieżaniem i oświetleniem. Nie można się tutaj nudzić także w okresie poza zimowym. Z pobliskich terenów korzystają rowerzyści oraz turyści chodzący po górach. Mają do dyspozycji gęstą sieć dróg i szlaków. W sezonie 2009/2010, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, powstał w Spalonej i Lasówce ośrodek narciarstwa biegowego realizowany przez Gminę Bystrzyca Kłodzka. Zakupiono nowoczesny ratrak i skuter do utrzymywania tras, szlaki odpowiednio oznakowano, a także wydano mapy i foldery. Łączna długość tras w Spalonej i Lasówce to około 40 kilometrów urozmaiconych szlaków, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy, dla turystów rekreacyjnych, ale także dla dzieci. Warto pamiętać, że region Spalonej to tylko część z całego systemu tras biegowych, gdyż projekt unijny objął swoim zasięgiem dwie gminy z Polski (Bystrzyca Kłodzka, Duszniki Zdrój) i dwie gminy z Republiki Czeskiej (Orlickie Zahori, Olesnice w Orlickych Horach). Na polany biegowe wejdziemy prosto z parkingu, a bezpośrednio obok znajduje się także Centrum Narciarstwa Biegowego MADSHUS - wypożyczalnia, szkoła, serwis. W przypadku chęci odpoczynku i zjedzenia czegoś dobrego należy się udać do schroniska Jagodna, gdzie panuje wspaniały górski klimat. Trasy biegowe:

  • Trasa czarna o długości 11 km i różnicy wzniesień 800 – 977 m n.p.m. Jest to główna trasa w rejonie Spalonej. Ma urozmaicony przebieg, a dodatkowo jest bardzo widokowa. Podczas wyprawy mamy możliwość podziwiania Masywu Śnieżnika po stronie wschodniej oraz Gór Orlickich po stronie zachodniej. Jest tutaj kilka podejść, ale także łagodne zjazdy.
  • Trasa czerwona o długości 4,6 km i różnicy wzniesień 800 – 870 m n.p.m. Jest to podstawowa, najkrótsza pętla w pobliżu polan biegowych i parkingów. Prowadzi przez leśne drogi i ścieżki; na trasie nieduże podejścia i zjazdy oraz brak większych przewyższeń.
  • Trasa zielona o długości 6 km i różnicy wzniesień 800 – 840 m n.p.m. Jest to druga pętla pod względem długości, jednak łatwiejsza od pętli czerwonej. Trasa wprowadza nas trochę głębiej w zimową scenerię leśnych ścieżek i dróg. Bardzo łagodne, delikatne podejścia oraz zjazdy pozwalają nabrać odwagi i pewności przed zdobywaniem kolejnych tras. Idealna dla początkujących.
  • Trasa niebieska o długości 7 km i różnicy wzniesień 660 – 830 m n.p.m. Jest to długa trasa prowadząca leśnymi drogami do Mostowic, gdzie możemy przekroczyć granicę i kontynuować bieganie na trasach przygotowanych przez partnerów programu - Orlickie Zahori. Przewyższenie nie jest duże, więc jest to trasa przyjemna i łagodna.
  • Trasa niebieska o długości 10,6 km i różnicy wzniesień 700 – 810 m n.p.m. Jest to główna pętla w Lasówce, której długość pozwala na dobre dotlenienie świeżym górskim powietrzem a do tego jak wszędzie u nas gwarancja ciszy i spokoju. Wspaniałe widoki, ciekawy przekrój to z pewnością atuty tej trasy.
  • Trasa zielona o długości 6,8 km i różnicy wzniesień 720 – 780 m n.p.m. Jest to łagodna trasa; łącznik między trasą ze Spalonej do Mostowic (niebieska), a terenami narciarskimi (stadion narciarski i pętla niebieska w Lasówce). Przyjemna trasa, kolejny teren do eksploracji dla narciarzy biegowych. 

 

W Spalonej, poniżej schroniska Jagodna, znajduje się wyciąg talerzykowy o długości 350 m. Stok zjazdowy jest przeznaczony raczej dla początkujących i narciarzy rekreacyjnych. Jest tutaj łagodne nachylenie, a różnica wzniesień to ok. 50 m. Stok jest odpowiednio przygotowywany: ratrakowany i sztucznie naśnieżany. W schronisku Jagodna znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Możemy także skorzystać ze szkolenia z instruktorem. W niedużej odległości znajdują się inne wyciągi narciarskie, m.in. w Zieleńcu (15 km) oraz po czeskiej stronie granicy: Bedrihovka (8 km), Cerna Voda (8 km), Ricky w Orlickich Horach (17 km). autor: A. Nowak