Skip to main content

Dzikowiec

Wyciągi: 2
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
1 1 - - -
Trasy: 3 (2,3 km)
1

Trasy od
590
m n.p.m.

Trasy do
812
m n.p.m.

0 km
Trasy biegowe

0 km
Szlaki piesze

Mapa tras

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Dzikowiec
ul. Sportowa
58-372 Boguszów-Gorce
Polska
  Noclegi
  Booking.com

  Informacje o ośrodku: Dzikowiec Wielki znajduje się w Sudetach Środkowych, w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych. Wzniesienie położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Góra Dzikowiec oprócz stoku narciarskiego pełni także role miejsca wypoczynku i turystyki weekendowej dla mieszkańców Gminy. W obrębie góry Dzikowiec krzyżuje się kilka szlaków turystycznych pieszych jak i rowerowych. Gmina Boguszów-Gorce zrealizowała na zboczu góry Dzikowiec kolei linową. Obiekt został oddany do użytku 17 lutego 2009 r. Kolej linowa zastąpiła istniejący wyciąg orczykowy wykonany w latach 80-tych XX wieku. Jednoliniowa kolej „Dzikowiec” z dwuosobowymi krzesełkami niewyprzęgalnymi wwiezie nas na szczyt w ciągu 5 min 40 s z maksymalną prędkością 2,40 m/s. Na terenie ośrodka jest także do dyspozycji wyciąg orczykowy o długości 400 m. Główna trasa zjazdowa biegnie wzdłuż wyciągu i liczy ok. 800 m. Ma ona czerwony stopień trudności, a średnie nachylenie trasy wynosi 30%. Trasa jest oświetlona i naśnieżana.  Boczna trasa zjazdowa „Elżbieta” ma długość 1500 m i jest trasą alternatywną do stoku, który jest stokiem trudnym przeznaczonym dla profesjonalnych narciarzy. Trasa ta jest łagodniejsza, dzięki czemu nawet mniej zaawansowani mogą szkolić swoje umiejętności. Zwolennicy narciarstwa biegowego również znajdą coś dla siebie. Przygotowane są kilku kilometrowe trasy, które są przystosowane dla osób jeżdżących stylem klasycznym, jak i łyżwą. Każda trasa ma swój początek przy kolei linowej „Dzikowiec” i jest bardzo dobrze oznakowana. 

   

  • Trasa Biegowa "Stasia" - długość pętli 600 m (niebieska)Trasa rozpoczyna się przy dolnej stacji kolei linowej "Góra Dzikowiec". Przystosowana jest do kroku łyżwowego. Biegnie duktem leśnym w kierunku Unisławia, aby po ok. 250 metrach zawrócić szerokim łagodnym łukiem, lekko pod górę, do stacji. Trasa bardzo łatwa.
  • Trasa Biegowa "Rycerska" - długość pętli 900 m (żółta)Trasa rozpoczyna się powyżej wiaty turystycznej po prawej stronie stoku. Przystosowana do łyżwy z założonym śladem. Biegnie duktem leśnym w prawo lekko pod górkę w stronę sztolni rycerskiej. Po około 400 metrach następuje ostry skręt w prawo i zjazd w dół. Następny zakręt w prawo i prosto aż do skraju lasu. Koniec trasy kilkanaście metrów poniżej wjazdu na trasę. Trasa średnia.
  • Trasa Biegowa "Dzika" - długość pętli 2000 m (czerwona)Trudna trasa pełna podbiegów i zjazdów, wymagająca pewnych umiejętności technicznych. Na trasie założony jest ślad. W początkowej fazie biegnie po trasie "Rycerskiej".
  • Trasa Biegowa "Widokowa"- długość wszystkich pętli ok. 17 km (czarno – czerwona)Trasa dla zaawansowanych i wytrwałych biegaczy. Początek swój ma na górnej stacji kolei linowej "Góra Dzikowiec". Po wyjeździe "kanapą" na górę kierujemy się w prawo, w stronę szczytu Dzikowiec Wielki. 

   

  Dojazd do Dzikowca:

   

  • Jadąc od strony Wałbrzycha, po przejechaniu tunelem pod torami na równorzędnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Jadąc prosto, po ok. 300-400 metrach mijamy Urząd Pocztowy, za którym skręcamy w drogę w prawo (będzie widoczny drogowskaz na Dzikowiec). Dalej po minięciu zabudowań jedziemy prosto leśną drogą i za drugim przejazdem kolejowym skręcamy w lewo na drogę z betonowych płyt. Na jej końcu znajduje się Bacówka pod Dzikowcem. 
  • Na Dzikowiec można dojechać również od drogi Wałbrzych - Mieroszów. Po wyjeździe z granic Wałbrzycha na oznaczonej krzyżówce w lesie skręcamy w prawo. Po kilku minutach jazdy w dół docieramy do Boguszowskich Kuźnic. Kilkaset metrów za przejazdem kolejowym skręcamy w lewo na skrzyżowaniu oznaczonym drogowskazem na górkę (zjazd znajduje się przed pocztą).
  • Dojeżdżając tu pociągiem relacji Wrocław Główny-Jelenia Góra należy wysiąść na stacji Boguszów-Gorce Wschód i zejść do drogi. Udajemy się nią w prawo i po minięciu tunelu idziemy tak, jak w opisie wyżej.

   

  autor: A. Nowak