Obowiązkowe opony zimowe w Czechach
W okresie od 1 listopada do 30 kwietnia na drogach oznaczonych znakiem ''Zimní výbava'', samochody mogą poruszać się jedynie posiadając zimowe opony.
W pojazdach do 3,5 tony, głębokość ''rowków'' w oponach nie może być mniejsza jak 4 mm na wszystkich czterech kołach, natomiast w pojazdach powyżej 3,5 tony, głębokość ''rowków'' nie może być mniejsza jak 6 mm na wszystkich kołach.
Dodatkowa tablica pod wymienionym wyżej znakiem może ustanowić odmienną minimalną głębokość bieżnika czy okres obowiązywania.
Za złamanie przepisów grozić będzie mandat w wysokości kilku tysięcy koron.
Przepisy i znaki drogowe
Światła: Na terenie całej Republiki Czeskiej obowiązkowe jest posiadanie włączonych świateł w samochodzie przez cały dzień w okresie czasu zimowego. W przypadku motocykli - przez cały rok.Ustawa wprowadza dżentelmeńskie prawo kierowcy do włączenia świateł awaryjnych, jako ostrzeżenia przed korkiem albo innym utrudnieniem lub niebezpieczeństwem, dla nadjeżdżających pojazdów.
Używanie świateł przeciwmgielnych dozwolone jest wyłącznie w czasie mgły, silnego deszczu lub silnego opadu śniegu. W tym wypadku prędkość nie może przekraczać 50 km/godz., na autostradzie i drogach wyłącznie dla pojazdów motorowych 80 km/godz.
Alkohol: Prowadzenie samochodu po spożyciu nawet drobnej ilości alkoholu jest zabronione. Limit alkoholu we krwi dla kierowców - 0,00%.
Nowością jest wymóg kontroli krwi zamiast dotychczasowego wyboru między alkomatem a kontrolą krwi.
Dozwolona prędkość:
- drogi krajowe - 90 km/h
- autostrady - 130 km/h
- teren zabudowany - 50 km/h
- motocykliści na wszystkich drogach - 90 km/h
- Z autostrad mogą korzystać tylko pojazdy, których minimalna dopuszczalna prędkość wynosi 80 km/godz. (do tej pory 50 km/godz.).
W każdym przypadku należy zwracać uwagę na znaki drogowe, bowiem one mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia w prędkości oraz informować o zagrożeniach dla płynności ruchu drogowego.
Bezpieczeństwo: Na terenie Republiki Czeskiej obowiązuje wymóg zapinania pasów bezpieczeństwa oraz całkowity zakaz używania telefonów komórkowych przez kierowcę w czasie jazdy. Rozmowa przez telefon w czasie jazdy możliwa jest tylko przy użyciu zestawu hands-free.
Do przejścia dla pieszych trzeba się zbliżać taką prędkością, aby można się było zatrzymać i dać pieszym obowiązkowo pierwszeństwo.
Dzieci do lat 12 i osoby niższe niż 150 cm mogą być przewożone tylko w specjalnych fotelikach (również na przednim siedzeniu, jeśli samochód nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną lub można ją zablokować).
Na drogi rowerzysta, który nie ukończył 15 lat może wjechać wyłącznie z kaskiem na głowie.
Inne przepisy: Podczas kontroli kierowca okazuje wyłącznie prawo jazdy, a o jego ewentualnym odebraniu decyduje urząd powiatowy. Tym sposobem policjanci utracili swoje dotychczasowe uprawnienia. Wolno używać detektorów radarów, o ile nie zakłócają pracy radaru policyjnego. W razie wypadku, podczas którego nie dojdzie do zranienia osób, szkoda nie przekracza 20 tys. koron i nie wyrządzono szkody osobom trzecim, kierowcy mogą sami uzgodnić między sobą sposób wzajemnego zadość uczynienia bez wzywania policji.
O ile znaki nie wskazują inaczej, poruszający się w ruchu okrężnym mają pierwszeństwo.Pojazd nie może być malowany w kolorach policyjnych radiowozów i pojazdów straży celnej.
Przy zwężeniach jezdni obowiązuje zasada ustępowania miejsca, co drugi pojazd, tzw. zasada na zakładkę.
Płatne odcinki dróg w Republice Czeskiej
Winiety w Czechach
Aktualne informacje o winietach w Czechach znajdziesz tu: