Skip to main content

Val Thorens to następna stacja narciarska w 3 Dolinach, którą chcę Wam przedstawić.

Ośrodek znajduje się na wysokości 2300 m. n.p.m., w malowniczej dolinie Belleville. W dolinie tej leżą również Les Menuires i Saint-Martin-de-Belleville.

Val Thorens to jedna z najbardziej znanych stacji narciarskich na świecie, otwarta 46 lat temu, w 1971 roku . O popularności świadczy fakt zdobywania przez stację trzykrotnie pierwszego miejsca  w rywalizacji na najlepszy francuski ośrodek narciarski i tytuły najlepszego ośrodka na świecie.

Nagrody Val Thorens

2015/2016 FRANCE'S BEST SKI RESORT

2014/2015 FRANCE'S BEST SKI RESORT, WORLD'S BEST SKI RESORT

2013/2014 FRANCE'S BEST SKI RESORT, WORLD'S BEST SKI RESORT

Val Thorens po raz pierwszy odwiedziłem w listopadzie 1999 roku. Już wówczas zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Usytuowanie tras powyżej 2300 m. n.p.m. było gwarancją śniegu.

Od tego czasu w ośrodku wybudowano nowoczesny system naśnieżania, zbiorniki na wodę, snowpark, wybudowano i zmodernizowano wyciągi narciarskie, powstały nowe schroniska na trasach. Miłym zaskoczeniem dla mnie było to, że te, które gościły mnie w 1999 roku, nie zmieniły swojej atmosfery.

W Val Thorens oddano narciarzom sporo nowych miejsc noclegowych, jest ich obecnie 25 423. Powstały nowe hotele i apartamentowce, ale na szczęście zatrzymano rozrost stacji. Obecnie remontowana i odnawiana jest istniejąca już infrastruktura noclegowa.

Oops, an error occurred! Code: 20240714092424f56c6359

Noclegi w Val Thorens

W Val Thorens możemy zarezerwować nocleg w apartamentach, gdzie ceny w styczniu za apartament 2 osobowy kształtują się od 1570 zł. Wynajęcie apartamentu na 7 dni w hotelu 4* dla 2 osób może już kosztować ponad 11000 zł, a dla 4 osób 12000 zł.

Hotele apartamentowe leżą tuż przy nartostradach. Dużą zaletą jest bezpośredni dostęp pomieszczeń narciarni do tras. Wychodząc z miejsca zamieszkania od razu ubieramy narty i ruszamy w dół. Po całej miejscowości możemy przemieszczać się na nartach.

Godnym polecenia jest Hotel Le Hameau Du Kashmir , leżący na wschodnim stoku przy wjeździe do kurortu. Z tarasu Le Hameau du Kashmir rozciąga się przepiękny widok na cały ośrodek. Przy projektowaniu i budowie hotelu uwzględniono potrzeby rodzin z dziećmi.

Hasłem charakteryzującym hotel jest „Dobro rodziców i dzieci jest naszym priorytetem”. Pamiętając wielkość pomieszczeń w apartamentowcach, duże wrażenie na mnie zrobiła wielkość oferowanych w hotelu pokoi  - (45m² - 104m²). Taka powierzchnia zapewnia niezbędną przestrzeń dla komfortu całych rodzin.

Trasy narciarskie w Val Thorens

Ilość i różnorodność tras jest imponująca. Dla mnie miejscem, które obowiązkowo należy odwiedzić, jest szczyt Cime Caron. Góra przyciąga nie tylko ze względu na super trasy, ale przede wszystkim widokiem rozciągającym się z platformy widokowej na wysokości 3200 m. n.p.m. Po jednej stronie widzimy najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc, a po drugiej charakterystyczne szczyty Aiguilles d’Arves, dumnie układające się w kształt korony.

Dużą atrakcją tej części ośrodka jest zjazd tyrolką z Somemet des 3 Valles 3230 m. n.p.m. pod szczyt Col de Thorens 3002 m. n.p.m. nad lodowcem Du Bouchet.

Z Cime Caron możemy zjechać do Val Thorens przepięknie ukształtowaną trasą czerwoną col de l’audzin, ja natomiast proponuje zjazd trudną trasą czarną combe rosael na drugą stronę pasma gór, do doliny po stronie Orelle. Trasy i wyciągi po tej stronie doliny z reguły są mniej zatłoczone.

Dojazd do Trzech Dolin

Orelle leży przy autostradzie A43, prowadzącej z Turynu do Lyonu. Dzięki kolejce linowej z Orelle do Plan Bouchet możemy dostać się do Val Thorens w  Trzech Dolinach bez pokonywania krętych stromych dróg, których pokonanie zajmuje kilka ładnych godzin. Stąd okoliczne miasta mają łatwy dostęp do infrastruktury Trzech Dolin.

Mieszkając w Val Thorens proponuję odwiedzić pozostałe doliny, łączna długość tras narciarskich w Trzech Dolinach wynosi 600 km. Aby podróżować na nartach po wszystkich dolinach, trzeba pamiętać o kupnie odpowiedniego skipassa.

Pomimo dużej odległości od Polski, do stacji przyjeżdża sporo Polaków. Wyrazem tego jest zatrudnienie w szkółce narciarskiej instruktorów władających językiem polskim.

Aby spędzić zimowe wakacje w Val Thorens, możemy zdecydować się samemu znaleźć dla siebie miejsce zakwaterowania i przyjechać na miejsce własnym autem. Odległość z Warszawy to ponad 1700 km, z Katowic 1600 km , z Gdańska to już ponad 1800 km.

Wiele biur podróży organizuje wyjazdy w francuskie Alpy. Touroperatorzy proponują nam imprezy z zakwaterowaniem, skipassem i z przelotem samolotem lub z przejazdem autokarem.

Val Thorens w liczbach

 • - 150 km tras, 99% terenu narciarskiego położonego pomiędzy wysokościami 2000 metrów i 3230 metrów,
 • - 453 armatki śnieżne, pokrywające około 40% terenu narciarskiego,
 • - 82 trasy narciarskie: 11 zielonych, 33 niebieskie, 29 czerwonych i 9 czarnych,
 • - strefy dla początkujących – "Easy Rider" – z dostępem do 4 zadaszonych wyciągów narciarskich,
 • - 31 wyciągów narciarskich,
 • - 18 darmowych stref Wi-Fi,
 • - 9 kamer na żywo,
 • - dla pieszych: 4 ruchome chodniki i 13 wyciągów narciarskich (z wyciągiem na Cime Caron),
 • - 1 Snowpark,
 • - 1 Familypark,
 • - 1 Stadion crossowy,
 • - 1 Funslope,
 • - 1 DVA park,
 • - 6-kilometrowy tor saneczkowy,
 • - 1 trasa MTB na śniegu,
 • - 1 tor lodowy,
 • -  tyrolka (najwyższa na świecie) Tyrolienne Zip line
 • -  jezioro z możliwością nurkowania pod lodem,

DVA (Avalanche Victim Detector) jest miejscem edukacji. Uczy bezpieczeństwa tych wszystkich, którzy opuszczają oznakowany obszar narciarski. Ważne jest, aby wiedzieli, jak skutecznie korzystać z detektorów lawinowych i posługiwać się łopatą i sondą.

Piotr Tomczyk