Skip to main content

Po niedawnym pobycie w Trzech Dolinach, odwiedziłem stację narciarską La Plagne. Ośrodek jest oddalony od portu lotniczego w Grenoble o 140 km, a od lotniska w Genewie o około 200 km. Odległość jest uzależniona od wybranej drogi.

La Plagne jest dużą stacją narciarską, gdzie długości tras narciarskich liczymy w setkach kilometrów. Ponad 70% nartostrad leży na wysokości powyżej 2000 m n.p.m.  La Plagne to wiele malowniczych miejscowości - Plagne Montalbert, La Roche, Plagne 1800, Aime la Plagne, Plagne Bellecôte, Belle Plagne, Montchavin, Les Coches, L'Orgère.

Ośrodek ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację publiczną, a większość kwater ma bezpośredni dostęp do nartostrad, stąd osoby, które przyjechały do La Plagne samochodem, na czas pobytu w stacji mogą o nim zapomnieć. Dla łatwiejszej komunikacji pomiędzy Plagne Bellecote (1930 m n.p.m.) a Belle Plagne (2050 m n.p.m.) uruchomiono kolej linową Belle Plagne.

Miałem przyjemność gościć w czterogwiazdkowym hotelu Carlina, wybudowanym w stylu górskim. Hotel zapewnia bezpośredni dostęp do stoków narciarskich. W obiekcie znajdziemy kryty basen, łaźnię turecką oraz wannę z hydromasażem, a także pokoje z balkonem, z widokiem na góry. Przytulne pokoje w hotelu Carlina wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem i dostępem do kanałów satelitarnych. Można w nich także korzystać z bezpłatnego WiFi.  

La Plagne - ośrodek Famille Plus - przyjazny rodzinom

Ośrodek La Plagne od wielu lat nosi tytuł Famille Plus. Jest to gwarancja udanych wakacji rodzinnych, ponieważ pakiety cenowe, kluby dziecięce, szkółki narciarskie i odpowiednie zakwaterowanie zapewniają przyjemny pobyt rodzicom i ich dzieciom.

Nartostrady w La Plagne to nie tylko trasy dla dzieci i początkujących narciarzy, w ośrodku mamy 19 tras czarnych i 34 trasy czerwone (stan w 2017roku) . Szczególnie czarne trasy wymagają sporych umiejętności narciarskich. Szusując po ośrodku możemy podziwiać przepiękne panoramy górskie, szczególne wrażenie robi wszechobecny widok Mont Blanc. Porównując widoki z La Plagne z widokami z Val Thorens uważam, że La Plagne bije na głowę konkurenta, choć muszę przyznać, że bardzo lubię Val Thorens, byłem w nim na nartach siedem razy.

La Plagne jest częścią Paradiski

We wszystkich nowoczesnych ośrodkach narciarskich, w których istnieje ryzyko zejścia lawin, stosuje się różne metody zabezpieczenia stoków przed ich skutkami. W La Plagne zwróciłem uwagę na kolejki linowe, służące do transportu ładunków wybuchowych. Wybudowano je na graniach górskich nad zboczami, z których mogą zejść lawiny. Każdy narciarz teoretycznie wie, jak groźna jest lawina, ale czy zdajecie sobie sprawę z jej siły? Sunące tony śniegu mają ogromną potęgę niszczącą. Będąc na trasach ośrodka mieliśmy okazję przejechać przez historyczne lawinisko - trasa była w 100% bezpieczna. Sunąca lawina wpadła do zbiornika na wodę, wykorzystywaną w ośrodku do naśnieżania. W jednej chwili zbiornik został wychlapany, a miejscowość została zalana przez tsunami.

Pisząc o trasach La Plagne nie mogę nie wspomnieć, że ten ośrodek jest częścią większego ośrodka Paradiski. W skład Paradiski wchodzą stacje Les Arcs, Peisey-Vallandry i La Plagne, a łączna ilość tras to 425 km tras. Od 2003 roku La Plagne z Les Arcs łączy VANOISE EXPRESS, dwupoziomowy wagon kolei linowej. Przejazd z jednego ośrodka do drugiego trwa 4 minuty. W najwyższym punkcie gondola znajduje się 340 m na ziemią.

Jakie atrakcje poza narciarskie oferuje La Plagne?

Według mojej oceny do jednej z ciekawszych należy możliwość jazdy bobslejem na prawdziwym torze olimpijskim. Ktoś, kto lubi kolejki górskie, koniecznie powinien spróbować tych emocji. W zależności jak jesteśmy odważni i ile chcemy wydać Euro, możemy wybrać wersję lajt – Bobraft dla 4 osób rozpędza się „tylko” do 80 km/h, wersję pośrednią Speed Luge dla 1 osoby rozpędza się do 90 km/h, a dla najodważniejszych jest wersja Bob Racing dla 3 osób + obowiązkowy pilot, drużyna w tym bobie mknie z prędkością 120 km/h.

W ośrodku znajdziemy również Zip Lane - tyrolkę o długości 2 km, poprowadzoną 45 metrów nad stokiem.

Aplikacja o nazwie Paradiski Yuge

Większość dużych ośrodków narciarskich udostępnia turystom aplikacje na telefony. Specjalnie napisane programy pomagają w poruszaniu się po ośrodku i w zorganizowaniu pobytu. W La Plagne działa aplikacja o nazwie Paradiski Yuge, znajdziemy w niej mnóstwo przydatnych funkcji, aplikacja jest ciągle rozwijana.

Pośród wielu funkcji, aplikacja posiada interaktywne mapy tras narciarskich, panoramy, które możemy zobaczyć ze szczytów, pozwala też na porównanie naszych wyników z wynikami innych narciarzy. Możemy prześledzić w niej przejechane przez nas trasy, sprawdzić w czasie rzeczywistym warunki pogodowe i prognozy, znajdziemy w niej informacje dotyczące kolejek do wyciągów. Aplikacja udostępnia nam funkcje pomagające zaplanować pobyt w ośrodku, mapy połączeń autobusowych, rekomendacje restauracji i barów. Dzięki funkcji geolokacji aplikacja może nam pomóc w odnalezieniu znajomych.

W La Plagne byłem po raz pierwszy, jestem pewny, że jeszcze tam wrócę!

Tekst i zdjęcia: Piotr Tomczyk