Skip to main content

Gdzie spędzić narciarski urlop zimowy? Proponuję wyjazd do gminy Les Belleville. Dla wielu z Was nazwa gminy brzmi tajemniczo, ale gdy napiszę, że proponuję dolinę w której leżą takie stacje narciarskie jak: Val Thorens, Les Menuires i Saint-Martin-de-Belleville to już łatwiej umiejscowić moją propozycję.

Pragnę Wam przedstawić ośrodek narciarski Les Menuires, jedną z najstarszych stacji narciarskich Francji, która została zaprojektowana i wybudowana od zera. Możemy w niej zobaczyć bardzo charakterystyczną architekturę lat 60. Wjeżdżając do miejscowości, zwraca naszą uwagę  rezydencja, która wydaje się, że nie pasuje do otaczających ją gór a została zaprojektowaną przez sławnego architekta Le Corbusier.

Warszawa - stok narciarski w 7:30h?

Tak to możliwe:

Lot z Warszawy do Genewy o godzinie 6:30, na stoku o godzinie 14:00.

Pragnę zauważyć, że najstarsza, to nie znaczy przestarzała. Ośrodek ciągle się zmienia, rozwija i unowocześnia. Przybywa miejsc noclegowych, rozwija się infrastruktura poza narciarska, a wyciągi są coraz nowocześniejsze.

W przeciągu ostatnich dziesięciu lat miałem okazję Les Menuires odwiedzić trzy razy, dwa razy samolotem, raz samochodem. Ostatnia wyprawa, była wyprawą samolotową.

Oops, an error occurred! Code: 20240718214118df258c8e

W między czasie zostałem przetransferowany z lotniska do hotelu, zdążyłem się zakwaterować, zjeść obiad i wypożyczyć narty.  W ośrodku jest sporo dobrze wyposażonych wypożyczalni. Tym razem skorzystałem z wypożyczalni przy sklepie INTERSPORT i wybrałem narty firmy Narty Rossignol Hero Elite ST TI.  Mogę przyznać, że bardzo dobrze się spisywały.

Wybierając się na narty do Francji możemy całość organizacji imprezy wykupić w jednym z wielu polskich biur podróży, które specjalizują się w obsłudze narciarzy. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną organizację wyjazdu, po przylocie do Genewy lub Grenoble, proponuję skorzystać z wyspecjalizowanych firm przewozowych, które przetransferują nas z lotniska do ośrodka. Koszt przejazdu w obydwie strony dla 4 osób to około 360 Euro.

Porównując narciarską infrastrukturę Les Menuires sprzed dziesięciu lat z obecną infrastrukturą, możemy zauważyć znaczny rozwój stacji. Duża część wyciągów została zamieniona z krzesełek na wagoniki. Powstały snowparki, nowe restauracje na stoku.

Ciekawostką jest to, że ilość wyciągów zmalała. Francuzi przyjęli politykę, która zakłada zmniejszenie ilości wyciągów, w miejsce starych budują nowe dłuższe o większej przepustowości. Dzięki czemu  zmniejszają ingerencję w środowisko naturalne.

Dla przykładu w ośrodku Les Menuires – Saint-Martin-de-Belleville dziesięć lat temu mogliśmy naliczyć 30 wyciągów w roku 2017 jest ich już „tylko” 26.

Booking.com

Les Menuires – Saint-Martin-de-Belleville

Stacja posiada bardzo urozmaiconą  ofertę, która pozwoli osobom uprawiającym narciarstwo na znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie. Mam na myśli zakwaterowanie, trasy narciarskie i atrakcje apresski. Stacja narciarska oferuje zakwaterowanie w standardzie od apartamentów do ekskluzywnych hoteli. Znajdziemy w ofercie stacji bardzo przyzwoite hotele w dobrej cenie. Podczas ostatniego pobytu mieszkałem w rezydencji Mont Vallon****.  Duża większość kwater, hoteli, rezydencji ma bezpośredni dostęp do stoku. Wychodząc z narciarni od razu rozpoczynamy jazdę na nartach na przygotowanym stoku. Miejscowość posiada cały system przejść nad nartostradami, wind i kolejek, pozwalających przemieszczać się  po ośrodku gdy już skończymy jazdę na nartach.

Apartamenty w Résidence Le Chalet du Mont Vallon zostały urządzone w stylu sabaudzkim. W apartamencie mamy do dyspozycji jadalnię i kuchnię ze zmywarką i minibarem, oprócz tego każdy apartament posiada balkon z widokiem na góry. Obiekt Résidence Le Chalet du Mont Vallon zapewnia bezpłatne dobrze działające Wi-Fi we wszystkich apartamentach.

W rezydencji możemy skorzystać z basenu, sauny i umówić się na relaksacyjny masaż. Mont Vallon zaprasza do restauracji, która w sezonie otwarta jest od 12:00 do 14:00 i od 19:00 do 22:00.Bar natomiast zaprasza od 11:00 do 23:00. Rezydencja jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych.

W Les Menuires trasy narciarskie są bardzo urozmaicone. Znakomita większość tras ośrodka mieści się na wschodnich stokach szczytów Mont de la Chambre, 3 Marches, Mont de la Challe i Tougnete. Z tej ostatniej góry możemy zjechać niebieską trasą do miejscowości Saint-Martin-de-Belleville. Natomiast na zachodnich stokach góry Pointe de la Masse mamy kilka tras czerwonych, niebieskich i trzy czarne. Ze szczytu tej góry mamy jeszcze zapierający dech w piersiach widok na Alpy.

Pamiętajmy jak Francuzi oznaczają trasy:

  • Zielony – trasy bardzo łatwe
  • Niebieski – trasy łatwe
  • Czerwony – trasy trudne – we włoskich Dolomitach często tak strome trasy, są oznaczone jako czarne.
  • Czarny – trasy bardzo trudne.

Trasy czarne są z reguły trasami nieprzygotowanymi.

Jak już zwiedzimy trasy po obu stronach doliny możemy wybrać się na wycieczkę do Val Thorens lub dalej do następnych dolin.

Ośrodek posiada bardzo dobrze działające systemy naśnieżania i przygotowania tras. Ale trzeba mieć świadomość oddziaływania dużej ilości narciarzy na stok. Gdy po nocnych opadach wyjdziemy koło południa na narty, na stokach możemy spotkać całkiem spore muldy. Znajdziemy je również na bardziej uczęszczanych trasach. Aby nacieszyć się równym, dobrze przygotowanym stokiem, należy zameldować się przy wyciągu, tuż po jego otwarciu. Więcej informacji o ośrodku w następnym materiale.

Autor: Piotr Tomczyk