Skip to main content

Zima na Ziemi Salzburskiej

Obertauern (foto: SalzburgerLand)
Obertauern (foto: SalzburgerLand)

Ziemia Salzburska należy do najpopularniejszych zimowych destynacji na świecie. Ponad 1700 km utrzymanych w nienagannym stanie nartostrad, 2200 km starannie przecieranych tras do uprawiania narciarstwa biegowego i 570 wyciągów w 23 regionach sportów zimowych, świetna infrastruktura, komfortowa baza noclegowa, wysoki standard usług i atrakcyjne oferty pobytowe – wszystko to posiada olbrzymią siłę przyciągania. Poniżej zestawiliśmy dla Państwa mały przegląd nowości, aktualnych ofert, danych i faktów.

Zimowy raj w pigułce
Ziemia Salzburska już od lat zajmuje czołowe miejsce w międzynarodowych rankingach najpopularniejszych regionów zimowych. O jej walorach przekonują się każdej zimy tysiące miłośników śnieżnych uciech. Goście cenią sobie świetną infrastrukturę narciarską, wysoki standard usług, fantastyczną ofertę pobytową, nieustannie polepszany komfort, doskonałe warunki śniegowe i gościnność. Przyjrzyjmy się liczbom: w salzburskich ośrodkach narciarskich czeka na amatorów białego szaleństwa 1700 km starannie ratrakowanych stoków, 2200 km tras biegowych do stylu klasycznego i dowolnego, 36 tras biegowych w na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. oraz 570 kolejek linowych i wyciągów. W 23 regionach leży sto renomowanych kurortów, które bez ustanku dążą do poprawienia warunków narciarskich i udoskonalenia oferty. Tej zimy czeka na nas na przykład: 16 oświetlonych tras zjazdowych – najdłuższa z nich w Bad Hofgastein o dł. 8 km i różnicy poziomów 1440 m, dwa nowe snowparki oraz kilka zmodernizowanych wyciągów i kolejek linowych. W 380 schroniskach i restauracjach górskich słynących z wybornych dań poznamy zimę „od strony kuchni”. Wszyscy smakosze i łasuchy mają tej zimy okazję przemierzyć nowy szlak Via Culinaria, wiodący m.in. do słynących z pysznych regionalnych potraw schronisk narciarskich.

Inwestycje w wyciągi i armatki śnieżne

Salzburskie kolejki linowe nieustannie inwestują w podniesienie wygody i bezpieczeństwa swoich pasażerów, natomiast na stokach z roku na rok przybywa armatek śnieżnych. Obecnie już 75 proc. tras zjazdowych wspomaganych jest w razie potrzeby przez systemy naśnieżające. Pewny śnieg gwarantują tereny narciarskie na lodowcu oraz armatki śnieżne w niżej położonych stacjach.

Szkoły narciarskie i snowboardowe
Osoby rozpoczynające swoją przygodę z nartami oraz pragnące szlifować posiadane umiejętności chętnie korzystają z doświadczenia salzburskiej kadry instruktorskiej. W 110 szkołach sportów zimowych jest zatrudnionych przeszło 2000 instruktorów. To właśnie oni odpowiedzialni są za budzenie narciarskich pasji u dzieci i dorosłych. Szkoły narciarskie oferują kursy już dla trzylatków, w niejednej grupie zdarza się zwinny dwuipółlatek. Nauka jazdy pługiem w formie wesołej zabawy i baraszkowania na śniegu sprawia maluchom olbrzymią frajdę i przynosi zaskakujące efekty. W dzisiejszych czasach przed szkołami narciarskimi stają coraz to nowe wyzwania. Alternatywne dyscypliny rewolucjonizują sporty zimowe, a różne grupy zainteresowań domagają się ofert skrojonych na ich potrzeby i możliwości. Odpowiedzią na to jest nowy program kursów o nazwie „Well-Skiing”. Osobne kursy proponowane są osobom po pięćdziesiątce, osobne tym, którzy po dłuższej przerwie wracają na stoki i chcą odświeżyć zapomniane umiejętności. W specjalnych kursach biorą udział panie. Oferta „New School” skierowana jest do młodej generacji, która nad narciarstwo tradycyjne przedkłada karkołomne skoki i ewolucje na jednej desce. Rośnącą popularnością cieszy się też narciarstwo pozatrasowe, którego nauka wymaga profesjonalnej pomocy instruktora. www.skischulen-salzburgerland.at

Sporty klasyczne i ekstremalne
Ziemię Salzburską odwiedza z roku na rok coraz więcej turystów, dla których ważny jest zdrowy ruch na świeżym powietrzu oraz generalnie zdrowy tryb życia. Preferują oni nordic fitness, nordic skiing, nordic walking i nordic cruising – sporty, które mają swoje korzenie w krajach skandynawskich, a które są niekontuzyjne i przyjazne środowisku naturalnemu. Przez salzburską prowincję biegną wspaniałe trasy do uprawiania narciarstwa biegowego, na 2600 km szlaków wędrownych można uprawiać nordic walking. Na przygotowanych trasach biegowych i poza nimi istnieją też doskonałe warunki do jazdy na krótkich nartach do nordic cruising oraz do wędrówek na rakietach śnieżnych i wypraw ski-tourowych. Rosnące grono zwolenników zdobywają sobie sporty ekstremalne, które do niedawna jeszcze miały status niszowych, jak np. snowkiting, airboard, zorbing czy snowtubing. Odważnych ciągnie na zalodzone skały i zamarznięte wodospady. Połączeniem sportu i rozrywki jest jazda na 120 trasach saneczkowych, z których połowa jest całkowicie lub na określonych odcinkach oświetlona oraz jazda na łyżwach na 68 naturalnych i sztucznych lodowiskach. W Bramberg am Wildkogel znajduje się jedna z najdłuższych tras saneczkowych na świecie o długości 14 km. www.nordicsports.salzburgerland.com

Salzburg Super Ski Card – jeden karnet na 23 regiony
Salzburg Super Ski Card jest uniwersalnym kluczem otwierającym bramy stacji „największego ośrodka narciarskiego na świecie”, zrzeszającego 23 regiony sportów zimowych. Karta otwiera przed posiadaczami szeroki wybór stoków i idealnie dopasowuje się do ich indywidualnych potrzeb. Jest dostępna w różnych wariantach – jako karnet ważny od 3 do 14 dni pod rząd, jako abonament na 10 dowolnych dni w sezonie lub jako karta sezonowa. Dla rodzin przygotowano promocję specjalną – przy zakupie dwóch kart sezonowych dla dwójki najstarszych dzieci otrzymamy karty sezonowe dla pozostałych należących do rodziny dzieci gratis (dotyczy roczników od 1991). www.salzburgsuperskicard.com

Nowe możliwości dojazdu na Ziemię Salzburską
Ziemia Salzburska leży w samym sercu Europy i posiada doskonałe połączenia komunikacyjne, nie ma więc potrzeby, abyśmy przyjeżdżali tu samochodem.

Pociągiem do śnieżnego raju
Niemieckie Koleje Państwowe (DB) oferują niedrogie przejazdy do salzburskich ośrodków narciarskich z biletem Europa-Spezial (2. Klasa - 39,- euro,  1. Klasa -  69,- euro). Podróż z Monachium do St. Johann im Pongau kosztuje w 2. klasie tylko 19,- euro.

Od ubiegłej zimy do Schwarzach-St. Veit kursują pociągi transportujące samochody z Hamburga i Berlina.

Austriackie Koleje Państwowe oferują bilety Wedelweiss, w które wkalkulowane są: podróż z Wiednia Zachodniego (przez St. Pölten. Linz) do Saalfelden Leogang, Zell am See-Kaprun, Gastein lub Salzburskiego Świata Sport oraz podróż powrotna, przewóz z dworca do kwatery urlopowej i z kwatery urlopowej na dworzec, a także, do wyboru, 6- lub 3-dniowy karnet narciarski na wyciągi docelowego ośrodka narciarskiego.

Ekspres Śnieżny z NIemiec na Ziemię Salzburską
Kursuje raz w tygodniu z 13 miast niemieckich do Saalfelden, Zell am See, Schwarzach-St. Veit i Gasteinertal. Pociąg nocny, wyjazdy w piątki wieczorem, odjazdy w soboty wieczorem. Cena biletu: 29,- euro.

Na narty liniami lotniczymi Germanwings
Linie lotnicze Germanwings oferują loty na trasie Kolonia-Salzburg i Hamburg-Salzburg (5 dni w tygodniu) oraz Dortmund-Salzburg (3 dni w tygodniu).

Przegląd wszystkich informacji znajdą Państwo na stronie www.salzburgerland.com.

Obertauern (foto: SalzburgerLand) Obertauern (foto: SalzburgerLand)