Skip to main content

Wspólne karnety na Słowacji i w Czechach

Autor: |
Tatrzańskia Łomnica (foto: TMR)
Tatrzańskia Łomnica (foto: TMR)

Niedawno przedstawialiśmy miejsca w Polsce, w których obowiązują wspólne karnety, dzięki którym można korzystać z jazdy w kilku ośrodkach narciarskich bez konieczności stania w kolejce. Dzisiaj prezentujemy pod tym kątem ofertę naszych południowych sąsiadów, którzy wyprzedzają nas o kilka kroków w umiejętności łączenia terenów narciarskich we wspólne regiony.

GoPass
Ośrodki należące do słowackiej firmy Tatra Mountain Resort wprowadziły wspólny karnet GoPass. Jest to nowoczesna, osobista karta czipowa, służąca jednocześnie jako skipass – po dokonaniu zakupu przez Internet konto karty zostaje zasilone niczym klasyczny karnet w kasie. Można więc bezpośrednio z samochodu udać się na stok, nie zważając na kolejkę do okienka. Karnet obejmuje największy ośrodek narciarski na Słowacji – Jasną, a także Tatrzańską Łomnicę, Szczyrbskie Jezioro, Stary Smokowiec i położony w Czechach Szpindlerowy Młyn. Łącznie narciarze mają do dyspozycji (we wszystkich pięciu ośrodkach) ponad 90 km tras obsługiwanych przez 67 wyciągów. Jest to bez wątpienia największy i najnowocześniejszy karnet w naszej części Europy. Na Słowacji łączność miedzy poszczególnymi ośrodkami zapewniają skibusy, karnet upoważnia także do zniżek w największym aquaparku pod Tatrami – Tatralandii. Oprócz zniżek typowi narciarskich daje też możliwość korzystania z promocyjnych cen w niektórych hotelach, restauracjach na stoku a także wypożyczalniach sprzętu i innych usługach na terenie wspomnianych ośrodków narciarskich.
Cena:

  • 1 dzień – 37 EUR,
  • 2 dni – 73 EUR,
  • 6 dni – 198 EUR

Donovaly-Rużemberok
Te dwa położone blisko siebie ośrodki narciarskie wprowadziły kilka sezonów temu możliwość jazdy na jednym karnecie, pod warunkiem, że kupuje się karnet co najmniej dwudniowy. Dzięki temu narciarze mają możliwość korzystać z 22 km tras obsługiwanych przez 26 wyciągów (w tym dwie kolejki krzesełkowe, jedną gondolę i jeden telemix). Karnet nie ma charakteru regionalnego – pomiędzy stacjami trzeba przemieszczać się własną komunikacją, jednak jeżeli ktoś spędza zimowy urlop w zachodniej części Liptowa, daje możliwość poznania dwóch dużych ośrodków w tej części Słowacji.
Cena:

  • 2 dni – 51 EUR,
  • 6 dni – 131 EUR

<content>19112</content>

Slovakia Superskipass
Bardzo ciekawą propozycją dla wszystkich narciarzy, którzy lubią urozmaicenie i często są gośćmi na Słowacji, jest karnet obejmujący siedem największych ośrodków narciarskich u naszych południowych sąsiadów. Występuję on w dwóch wersjach: 10 dniowej – korzystać można z niego w dowolnych 10 dniach w ciągu całego sezonu, a także w wersji sezonowej. W skład karnetu wchodzą tak znane miejsca jak Jasna, Wielka Racza, Donovaly, Szczyrbskie Jezioro, Tatrzańska Łomnica i Rużomberok, a także dodatkowo – w czeskim ośrodku Szpindlerowy Młyn, zarządzanym przez słowacką spółkę TMR. Łącznie jest to ponad 132 km tras zjazdowych obsługiwanych przez 67 orczyków i 34 kolejki linowe (krzesełka i gondole). Jest to już wielkość prawie alpejska, a warto dodać że pięć ze wspomnianych ośrodków leży blisko siebie pod Tatrami.
Cena:

  • 10 dniowy – 290 EUR,
  • sezonowy – 350 EUR.

Ski Arena Jizerky
Przenieśmy się teraz w czeskie Sudety. W górach Izerskich funkcjonuje jeden skipass dla trzech stacji narciarskich położonych w tych górach. Największym z nich jest położony kilkanaście kilometrów od granicy Tanwaldzki Szpiczak, dysponujący najbardziej zróżnicowanymi trasami, oprócz tego s tu jeszcze dwie mniejsze stacje, świetne dla początkujących i najmłodszych narciarzy – Bedřichov i Severak. Łącznie jest tu 17 km tras obsługiwanych przez 24 wyciagi, w tym jedną kolej krzesełkową (na Szpiczaku). Pomiędzy ośrodkami kursuje darmowy skibus.
Cena:

  • 1 dzień – 540 CZK,
  • 2 dni – 1050 CZK,
  • 6 dni – 2680 CZK

Ski Region
SkiRegion to wspólny karnet dla pięciu stacji narciarskich położonych na pograniczu zachodnich Karkonoszy i Gór i Izerskich. W jego skład wchodzą dwie duże i znane polskim narciarzom stacje – Harrachov i Rokytnice nad Jizerą, a także trzy mniejsze – Pasek nad Jizerą, Rejdice i Přichovice. Łącznie narciarze mają tu do dyspozycji ponad 42 km tras narciarskich obsługiwanych przez 46 wyciągów (w tym 6 kolejek krzesełkowych). Jest to region bardzo „uniwersalny” – znajdą tu cos dla siebie zarówno doświadczeni narciarze, jak i początkujący i najmłodsi miłośnicy białego szaleństwa. Oprócz tego, na terenie wspomnianych stacji można znaleźć aż 200 km tras biegowych, z których większość jest utrzymana i przygotowywana przez założenie śladu. Dysponując karnetem Ski Region narciarze mają też możliwość korzystania za darmo z jazdy wieczornej we wszystkich stacjach, w których jest ona możliwa. Natomiast pomiędzy stacjami nie kursują skibusy.
Cena:

  • 2 dni – 1150 CZK,
  • 6 dni – 3070 CZK

Ski Resort
SkiResort to wspólna nazwa dla pięciu stacji narciarskich, położonych we wschodniej części Karkonoszy, które połączyły się w jeden duży ośrodek. W jego skład wchodzą tak znane ośrodki jak Pec pod Śnieżką i Černa hora w Jańskich Łaźniach, a także Černy Dul, Svoboda nad Upou i Wielka Upa. Łącznie narciarze mają tu do dyspozycji 37 km tras zjazdowych, obsługiwanych przez 37 wyciągów (w tym 1 gondola i pięć krzesełek). Ciekawostką jest trasa SkiTour, łącząca dwa największe ośrodki w regionie, w której oprócz zjazdów, w dwóch miejscach pomagają narciarzom dwa specjalne ratraki, pozwalające pokonać wzniesienia bez konieczności podchodzenia na nartach. Pomiędzy poszczególnymi ośrodkami kursują regularnie darmowe skibusy. Pod względem zagospodarowania terenu, jest to obecnie największa stacja narciarska w Czechach, dzięki połączeniu pokonała nawet sam Szpindlerowy Młyn.
Cena:

  • 1 dzień – 650 CZK,
  • 2 dni – 1250 CZK,
  • 6 dni – 3160 CZK

Skiregion Valašsko
We wschodniej części Republiki Czeskiej, funkcjonuje od kilku sezonów karnet sezonowy Valašsko, którego nazwa nawiązuje do pasterskich tradycji tutejszych miejscowości, podobnych bardzo do naszej góralszczyzny. W skład regionu wchodzi pięć niewielkich stacji, które jednak dzięki bliskiemu położeniu dzięki temu mogą stanowić atrakcyjny cel wyjazdu narciarskiego. Są to ośrodki: Kohutka, Razula, Kyčerka, Karolinka i Jezerne. Łącznie dysponują one 14,5 km tras, obsługiwanych przez 24 wyciągi (w tym jedna kolej krzesełkowa w Razuli). Karnet obowiązuje we wszystkich ośrodkach powyżej 3-dniowego pobytu.
Cena:

  • 3 dni – 1100 CZK,
  • 6 dni – 2000 CZK

Czech Skipass
Na koniec warto wspomnieć o nowości tego sezonu – czeskim „superkarnecie”, obejmującym 19 ośrodków narciarskich i ponad 150 km tras zjazdowych. Jest to całosezonowy skipass imienny, który nie może być odstępowany innym narciarzom. Na pewno spodoba się wszystkim, którzy nie lubią przywiązywać się do jednego miejsca. Na liście znajdują się stacje położone głównie w Karkonoszach i Górach Izerskich, ale nie brakuje także ośrodków z Gór Orlickich, Masywy Śnieżnika i Jesioników. Więcej informacji można przeczytać na w naszym artykule poświęconym nowościom na czeskich stokach w tym sezonie – Opens external link in new windowhttp://www.narty.pl/newsy-ze-stokow/czechy-archiwum.html
Cena:

  • cały sezon – 11 000 CZK
Tatrzańskia Łomnica (foto: TMR) Tatrzańskia Łomnica (foto: TMR)