Skip to main content

Vorarlberg – kraina narciarstwa - freeride i narciarstwo alternatywne.

Autor: |

Vorarlberg czerpie profity ze swej konsekwentnej, ukierunkowanej na wysoką jakość strategii i z idealnych warunków topograficznych. Dwie trzecie Vorarlbergu leży powyżej 1000 metrów. Góry i doliny dzielą kraj na niewielkie, łatwe do ogarnięcia regiony. Wiele tutejszych regionów narciarskich leży na wysokości od 1400 do 2400 metrów, gwarantującej doskonałe warunki śniegowe. Z wierzchołków można ogarnąć wzrokiem nie tylko łańcuchy górskie Vorarlbergu, ale i Alpy szwajcarskie.

Tutejsze szczyty i zbocza robią imponujące wrażenie, nie są jednak tak strome, jak w wyższych partiach Alp. Stanowią udaną kompilację łagodnych i trudniejszych stoków narciarskich. W niektórych ośrodkach udało się zręcznie połączyć trasy ratrakowane i dziewicze. We wszystkich regionach narciarskich Vorarlbergu – zwłaszcza w paśmie Arlbergu – jazda na nartach po dziewiczych zboczach cieszy się już długą tradycją.

Narciarstwo na dziewiczych zboczach
Lekko i elegancko wyglądają narciarze spływający łagodnymi zakosami w dół dziewiczego stoku, w tumanach śnieżnego puchu. Pozostawiają swój ślad na nietkniętej przez nikogo śnieżnej bieli. Jazda w takim terenie ma niepowtarzalny urok i zyskuje coraz więcej zwolenników. Decydujący jest przy tym nie dreszczyk emocji, ale kontakt z nieskażoną przyrodą, emanującą cudownym spokojem.

Szkółki narciarskie w Vorarlbergu oferują amatorom dziewiczych tras kursy i wycieczki w trzech wariantach:

  • Skitouring – wchodzenie pod górę na nartach opatrzonych w podkładki z futra, następnie zjazd do doliny po dowolnym zboczu.
  • Freeriding – amatorzy tej dyscypliny wjeżdżają wyciągiem na szczyt, czasem wspinają się jeszcze kawałek, by potem puścić się w dół po nieratrakowanych zboczach. U niektórych amatorów tej dyscypliny najbardziej liczy się dreszcz emocji.
  • Narciarstwo alternatywne (Variantenskifahren) – to przyjemniejsza odmiana freeridingu.

Freeriding i narciarstwo alternatywne cieszą się coraz większą popularnością. W Lech-Zürs oraz w Warth-Schröcken zaawansowani narciarze jeżdżą prawie wyłącznie po nieratrakowanych stokach. Także w innych regionach rośnie zainteresowanie tą dyscypliną i kursami, podczas których można ją opanować.

Tym nowym wariantom narciarstwa Vorarlberg stwarza idealne warunki i zadziwiająco wiele możliwości na niewielkim przecież obszarze. Najważniejsze trasy narciarskie znajdują się powyżej 1800 metrów, czyli powyżej granicy lasów. Ma to istotne znaczenie dla ochrony środowiska, ponieważ nartostrady poprowadzone przez lasy mogą negatywnie wpływać tak na florę, jak i na faunę. Kampania „Respektuj swe ograniczenia” zachęca gości do ochrony środowiska. Ponieważ wyprawy na pustkowie (np. freeriding, skitouring) są organizowane najczęściej w małych grupach, stwarzają też doskonałą okazję do budowania ściślejszych więzi interpersonalnych.

Wycieczki poza wytyczonymi trasami zjazdowymi powinny być prowadzone przez lokalnego przewodnika. To usługa, z której chętnie korzystają nawet miejscowi narciarze. Niezbędne wyposażenie można wypożyczyć na miejscu. Jednym z podstawowych sprzętów przy tego rodzaju wyprawach jest LVS (lokalizator lawinowy), sonda i szufla do śniegu.

Kursy freeridingu, narciarstwa alternatywnego i skitouringu.

  • Szkółki narciarskie w Lech Zürs am Arlberg organizują wycieczki krajoznawcze dla zaawansowanych narciarzy.
  • Szczególnie piękny region, idealny do uprawiania freeridingu, z bajecznymi zboczami pokrytymi grubą warstwą puchu to Sonnenkopf w dolinie Klostertal. Kursy – także freestyle i snowboard – oferuje szkółka narciarska Klostertal (www.sonnenkopf.com/ www.skischule-klostertal.at).
  • Wymarzony region dla amatorów freeridingu to Silvretta Montafon. Niezbędny sprzęt (narty, plecak, sonda, łopata, aparat LVS etc.) można wypożyczyć w filiach Alpinsport Center.
  • „Nidla“ w Gargellen/Montafon to szczególnie długi i trudny stok, pokryty grubą warstwą białego puchu, przystosowany do szerokich i równomiernych skrętów. Miejscowa szkółka narciarska oferuje codzienne zjazdy pod okiem instruktora.

Osoby pragnące uczestniczyć w tego rodzaju eskapadach powinny dysponować urządzeniem LVS i zgłosić się na dzień przed wycieczką. Przygoda taka kosztuje 124 euro od jednego uczestnika, każdy kolejny płaci już tylko 29 euro.

Idealnym miejscem do uprawiania narciarstwa alternatywnego i skitouringu jest Bregenzerwald ze swoimi nieprzebranymi zasobami naturalnego śniegu. Bregenzerwald-Tourismus (www.bregenzerwald.at) oferuje korzystne pakiety i wycieczki z przewodnikiem (także w języku polskim!).


Jedna z najtrudniejszych wypraw narciarskich wiedzie na najwyższy szczyt Rätikonu: Schesaplana o wysokości 2.965 metrów. Od obrzeży miejscowości Brand wspinaczka trwa 5 godzin. Nagrodą za ten niemały wysiłek jest widok z wierzchołka i cudownie długi zjazd do doliny. Przenocować można w schronisku Totalphütte. Profesjonalną opiekę zapewniają instruktorzy narciarscy i przewodnicy górscy ze stowarzyszenia Bergaktiv Brandnertal (www.bergaktiv.info).

Więcej informacji o ofertach szkółek narciarskich znaleźć można na stronie: www.skischulen.at.

Tyler Chorlton (foto: Silvretta Montafon)