Skip to main content

Tym razem coś dla pań – Volkl 2009/10

Autor: |
Rozkład obciążeń mięśni z Bio Concept
Rozkład obciążeń mięśni z Bio Concept

W sezonie 2009/10 Volkl postanowił wyjść naprzeciw potrzebom narciarek. W wyniku tej koncepcji powstał złożony system zwiększający bezpieczeństwo i komfort jazdy kobiet, o nazwie Bio – Logic Concept.

Powszechnie wiadomo, że mężczyźni pochodzą z Marsa a kobiety z Wenus, więc to zupełnie różne istoty, mające różne potrzeby i wymagania w każdej, praktycznie, dziedzinie, w narciarstwie też. Specjaliści Volkla postanowili zestawić wyniki badań ilości i umiejscowienia kontuzji u kobiet i mężczyzn i niestety ich wynik był znacznie bardziej niekorzystny dla płci pięknej i nie jest to związane absolutnie z poziomem umiejętności czy siłą fizyczną, jedynie z tym, że w większości przypadków sprzęt unisex jest w rzeczywistości projektowany pod wymagania męskiej części miłośników narciarstwa, a kolekcje damskie czasem przystosowuje się na potrzeby kobiet wyłącznie pod względem wizualnym.

Przejdźmy do konkretów. Według danych z 2007 opublikowanych przez DSV (Niemiecki Związek Narciarski) ponad połowa kontuzji u kobiet to kontuzje stawu kolanowego, podczas gdy w przypadku mężczyzn urazy kolana to stosunek 1:4. Wyniki przedstawiono specjalistom medycyny w dziedzinie ortopedii oraz fizjoterapeutom. Dokonano analizy pracy i obciążeń mięśni i stawów u obu płci. W wyniku tych prób stwierdzono, że w jeździe na nartach w przypadku kobiet większość pracy, bo ponad 80% wykonuje mięsień czworogłowy.

U mężczyzn obciążenia rozłożone są bardziej równomiernie na wszystkie mięśnie. Efektem tego u kobiet obserwujemy szybsze zmęczenie i co najgorsze słabą stabilizację stawu kolanowego, co stanowi bezpośrednią przyczynę zwiększonej ilości kontuzji.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest sprzęt o niewłaściwych parametrach, nieodpowiednich do „kobiecego stylu jazdy”. Aby zoptymalizować oddziaływanie sił działających podczas jazdy na nogi narciarek opracowano wspomniany na początku Bio – Logic Concept. Składa się on z trzech elementów.

Bio – Logic Stance
W wyniku symulacji obciążenia mięśni podczas jazdy stwierdzono, że błędna była dotychczasowa koncepcja ustawiania buta tak, aby podeszwa stopy była równoległa lub przechylona w przód w stosunku do poziomu. Przy takim ustawieniu cała praca zostaje wykonywana przez mięśnie czterogłowe. Rozwiązaniem problemu okazało się minimalne podniesienie przodu buta w górę. Spowodowało to zmianę charakterystyk obciążenia i bardziej równomierny rozkład pracy mięśni nóg. Dodatkowo zmniejszyło to przeciążenie stawów kolanowych które teraz są lepiej stabilizowane przez prawidłowo działające mięśnie. Dzięki temu narciarki mogą przyjmować bardziej naturalną dla siebie pozycję i pozwolić sobie na bardziej agresywną jazdę przy znacznie ograniczonym ryzyku odniesienia kontuzji stawu kolanowego.

Bio – Logic Geometry
Podczas testów stwierdzono, że bardzo duży wpływ na naprężenia w stawie kolanowym u kobiet ma geometria narty. Linia modeli damskich została przeprojektowana zgodnie z założeniami Bio – Logic Geometry, które zakładały powiększenie szerokości przedniej części narty i zwężenie odcinka za wiązaniami. Szeroki dziób zapewnia znacznie lepszą autokinetykę, czyli ułatwia inicjację łuku natomiast węższy tył ułatwia jego wykończenie i przejście do kolejnego skrętu bez wysiłku i efektu katapulty jaki powodują szerokie tyły. W ten sposób powstała narta posiadająca inny promień skrętu części przedniej i inny w części tylnej.

Bio – Logic Flex
Mamy nowy kształt narty, czas popracować nad nowym rozkładem flexu, który zapewni nartom odpowiednią dozę energii i wytłumi niepożądane wibracje, oczywiście nadal w sposób przyjazny dla użytkowników reprezentujących płeć piękną. Testy pokazały, że całości systemu Bio – Logic dopełnią narty znacznie uelastycznione w okolicach wiązania. Dzięki temu rozwiązaniu wąskie piętki nie zmniejszą radykalnie energii nart. Elastyczny środek znacznie ułatwia wygięcie narty, która w ten sposób może zmagazynować więcej energii. Energia ta jest wyzwalana przy wykańczaniu skrętu w sposób kontrolowany i niezbyt agresywny właśnie dzięki zmniejszonej szerokości narty w tym sektorze. Efekt to narta energiczna, ale nie nieprzewidywalna a wyeliminowane nagłe szarpnięcia nie powodują zagrożenia dla stawów kolanowych narciarek.

Co słychać w całej kolekcji Volkl 2009/10?

Grupa Race przeszła jedynie zmiany kosmetyczne, czyli odświeżono szatę graficzną poszczególnych modeli.

W grupie Tigershark zniknął model 12 FEET POWER SWITCH, który zastąpiono modelem 11 FEET POWER SWITCH nieco bardziej miękkim o mniejszym promieniu skrętu. Model 10 FEET stracił przełącznik Power Switch.

Unlimited, grupa zawierająca modele allmountain powiększyła się o przyjazny model dla średnio zaawansowanych narciarzy AC 10 (117/72/103). Nie jest to typowy sprzęt allmountain, a zorientowany na utwardzone stoki uniwersalny carver do nauki i szlifowania techniki.

W grupie allrounderów Tiger model Tiger Twenty zmienił nazwę na Crosstiger Steell.

W grupie Attiva, czyli nart dla kobiet dzięki zastosowaniu opisanego wyżej systemu Bio – Logic Concept nastąpiła prawdziwa rewolucja. Zakres zmian można zaobserwować na przykładzie w najwyższego modelu Aurora. Model 2008/09 128/85/112, promień skrętu 16,3m/170, model 2009/10 132/82/103 i promień skrętu 16,6 (168). Jedyny model w linii Attiva w którym nie zastosowano Bio – Logic Concept to narty zamykające kolekcję o nazwie Cielo.

Oczywiście Volkl nadal uzbrajany jest w wiązania produkowane przez firmę Marker.

Rozkład obciążeń mięśni z Bio Concept Rozkład obciążeń mięśni z Bio Concept
Rozkład obciążeń mięśni bez Bio Concept Rozkład obciążeń mięśni bez Bio Concept
Bio Logic Stance Bio Logic Stance
Attiva Aurora Attiva Aurora