Skip to main content

Rossignol 2008/09 – festiwal nowych technologii

Autor: |
System Mutix (foto: Rossignol)
System Mutix (foto: Rossignol)

Rossignol a.d. 2009 to spora dawka nowości. Tegoroczna kolekcja francuskiego potentata jest jedną z najbardziej innowacyjnych w zbliżającym się sezonie.

Ewolucji uległ, wprowadzony z zeszłym sezonie, system zmiennego usztywnienia narty – Mutix. Dla przypomnienia, istotą tego systemu jest zmiana właściwości narty za pomocą wymiennych ramion usztywniających. W nowej odsłonie systemu Mutix nie musimy już taszczyć ze sobą walizeczki z kitem i narzędziami, ponieważ wymiana ramion odbywa się bez użycia narzędzi. Oczywiście znacznie poszerzono wachlarz produktów, w których zastosowano system Mutix.

W grupie nart sportowych, w której zadaniem systemu Mutix jest zmiana długości promienia skrętu (11m - short radius arms, 15m long radius arms), powstała nowa podgrupa Radical Mutix, gdzie obok zeszłorocznego modelu Radical R11 Mutix znalazły się nieco bardziej miękkie modele Radical R10L Mutix oraz Radical R10S Mutix wyposażone odpowiednio w ramiona long radius arms oraz short radius arms. Ramiona można oczywiście wymieniać.

W grupie Zenith, reprezentującej narty typu allmountain również rozszerzono ofertę sprzętu z systemem Mutix. Tutaj znajdziemy również trzy modele, Zenith Z15 Mutix z fabrycznie zastosowanymi carbonowymi ramionami extra stiff, Zenith Z11 Mutix z ramionami ze stopu tytanu – stiff, oraz Zenith Z10 Mutix z kompozytowymi ramionami regular. Do każdej z wymienionych nart można stosować dowolny rodzaj ramion, adaptując je do danych warunków i preferowanego w danej chwili stylu jazdy. W odróżnieniu od Radical Mutix, System Zenith Mutix nie wpływa bezpośrednio na promień skrętu narty, a zmienia jedynie jej sztywność i reaktywność.

Mutix zagościł również w kolekcji dla pań za sprawą modelu allmountain o nazwie Atraxion XI Mutix.


Bardzo ciekawe i jeszcze bardziej nietypowe rozwiązanie firma Rossignol zaprezentowała w segmencie nart freeride. System nazywa się Dual Camber a istotą jego działania jest zmiana profilu wygięcia narty, dzięki czemu można w łatwy sposób przystosowywać deski do jazdy w puchu lub na utwardzonych stokach. System Dual Camber opiera się na cięgnie wyginającym oraz dźwigni znajdującej się w okolicy przednich bezpieczników wiązania. W momencie kiedy mamy zamiar zapuścić się w dziewicze tereny ze świeżym puchem, potrzebujmy lepszej flotacji. W nartach z systemem Dual Camber realizuje się to poprzez przestawienie dźwigni w pozycję w której cięgno zamocowane z jednej strony w dźwigni, z drugiej w okolicach czuba narty powoduje pociągnięcie w tył czuba narty co prowadzi do jego wygięcia w górę. Dzięki temu kontakt ślizgu narty z równym podłożem zmniejsza się o 300 mm a czub wędruje nieco w górę. Tak ukształtowana narta znakomicie spisuje się w głębokim śniegu.

W momencie, kiedy kończy się dziewiczy teren a narciarz zmuszony jest wjechać na przygotowany stok, zwalnia dźwignię, czub ląduje z powrotem na podłożu a narty nabierają właściwości zbliżonych do allmountain, pozwalając bez trudu poruszać się po ubitym śniegu. System Dual Camber zastosowano w dwóch najwyższych modelach kultowych Banditów, Bandit DC108 i Bandit DC95.


Z nowości w dziedzinie freestyle Rossignol zaprezentował integralny system mocowania wiązań o nazwie Free System. Wielką zaletą tego systemu jest możliwość przesuwania wiązań w stosunkowo prosty sposób w płaszczyźnie przód – tył, co pozwala na przystosowanie sprzętu do charakteru jazdy. Wiązanie można blokować w trzech pozycjach 0, +3, +6 co umożliwiając jazdę zarówno w funparkach, na trasach jak i backcountry. Przednia część wiązania umocowana jest śrubami do przesuwnych elementów zabudowanych w szynach, będących integralną częścią narty, natomiast tył mocowany jest w prefabrykowanych otworach. System wymaga użycia narzędzi, więc nie jest do końca uniwersalny, niemniej jednak posiadanie śrubokręta daje narciarzowi możliwość dokonania zmian w ustawieniu wiązania bezpośrednio na stoku. Free System zastosowano w wiązaniach Scratch 140 Free System.


Mała rewolucja nastąpiła także w dziedzinie butów narciarskich. Rossignol zaprezentował buty zbudowane w nowatorskiej konstrukcji Sensor 3. System ten bazuje na teorii opierającej się na stwierdzeniu, że przekaz energii ze stopy narciarza na nartę następuje głównie w trzech punktach śródstopia zwanych punktami podparcia. Punkty te to pięta, okolice dużego oraz małego palca. W celu „wzmocnienia sygnału” z tych trzech punktów zastosowano wkładki której kształt pozwala na bezpośredni kontakt stopy z podłożem w powyższych punktach. Wkładka uzupełniona jest wstawką z poliwęglanu umieszczoną w okolicy śródstopia.

Sensor 3 to technologia, która przeszła bezpośrednio z Pucharu Świata gdzie stosowana była z powodzeniem w zeszłym sezonie.

Kolekcja Rossignol, jest dostępna w sklepie SPORTPLANET.PL

System Mutix (foto: Rossignol) System Mutix (foto: Rossignol)
Dual Camber (foto: Rossignol) Dual Camber (foto: Rossignol)
Freesystem (foto: Rossignol) Freesystem (foto: Rossignol)
Sensor 3 (foto: Rossignol) Sensor 3 (foto: Rossignol)