Skip to main content

RAPORT: Gdzie w Polsce są najlepsze warunki narciarskie?

Autor: |
Ostoya Capital raport
Ostoya Capital raport

Przygotowaliśmy dla Państwa ranking polskich ośrodków narciarskich oceniając kluczowe kryteria, którymi warto się kierować, wybierając miejsce na najbliższe ferie zimowe 2024.

 

Ranking uwzględnia 11 TOP-owych kurortów górskich z profesjonalnie przygotowanymi stokami i infrastrukturą pozwalającą obsłużyć odpowiednią liczbę turystów w czasie najbliższych ferii.

Zwracaliśmy uwagę na potrzeby dorosłych i dzieci, różnorodność dostępnych atrakcji oraz przyjemność z jazdy.

W praktyce oznacza to, że raport pozwoli ocenić, gdzie aktualnie w Polsce mamy najlepsze warunki narciarskie. 

 

Ciąg dalszy pod galerią
Ostoya Capital raport Ostoya Capital raport

Stoki przygotowane z myślą o narciarstwie zjazdowym dzielą się na trzy kategorie: trasy niebieskie (łatwe), czerwone (trudne) i czarne (bardzo trudne). Przy ich ocenie bierze się pod uwagę nachylenie i ogólne ukształtowanie terenu, zabudowania, zalesienie, inne obiekty znajdujące się w bezpośredniej bliskości trasy, a przede wszystkim: długość i różnicę wzniesień.

Liczba tras z podziałem na stopień trudności

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór ośrodka, w którym pasjonaci chętnie uprawiają sporty zimowe i cieszą się zimową aurą, są trasy zjazdowe. Ich liczba wywiera duży wpływ na komfort jazdy użytkujących stoki. 

Długość wszystkich tras

Sumując długości wszystkich tras zjazdowych w polskich kurortach i ośrodkach górskich powstają naprawdę imponujące wartości. W Szczyrk Mountain Resort i Centralnym Ośrodku Sportu Szczyrk suma długości wszystkich tras to niemal 32 km, co zapewnia mu mocne pierwsze miejsce w rankingu.

Najdłuższa trasa zjazdowa

Długie trasy zjazdowe pozwalają poczuć się niczym w szwajcarskich Alpach, gdzie stoki osiągają kilometrowe długości. Narciarze i snowboardziści również w Polsce mogą cieszyć się długą jazdą i zapierającymi dech w piersiach widokami niczym one million dollar view.

UWAGA! W Zakopanem nie uwzględniliśmy nartostrady, która z definicji jest trasą prowadzącą do dolnej stacji wyciągu i nie uznaje się jej za stok (którym jest trasa biegnąca w pobliżu wyciągu). Jeśli połączylibyśmy tę tatrzańską nartostradę z trasą narciarską, otrzymujemy wtedy najdłuższy zjazd w Polsce wynoszący 5400 m.

Najwyżej położone stoki

Wysoko położone stoki gwarantują śnieg i doskonałe warunki narciarskie. W Polsce najwyżej położony punkt na stoku znajduje się w Tatrach w Zakopanem - na wysokości dokładnie 1987 m n.p.m. Trzeba zauważyć, iż warunki do uprawiania sportów zimowych są znakomite również w innych ośrodkach zimowych, a różnice w wysokościach położenia stoków - niewielkie.

Infrastruktura narciarska to wszystkie elementy składające się na istnienie ośrodka narciarskiego, takie jak: kompleks tras i wyciągów narciarskich, wypożyczalnie sprzętu, szkoły nauki jazdy na nartach lub snowboardzie, a także hotele czy restauracje, które poprzez zapewnienie noclegów i rozgrzewających dań dbają o komfortowy pobyt osób korzystających z dobrodziejstw zimy w górach i uprawiających sporty zimowe.

 

Liczba wyciągów

Liczba dostępnych wyciągów, a także ich zróżnicowanie umożliwiają jazdę na nartach lub snowboardowej desce zarówno początkującym, jak i osobom zaawansowanym. Wszystkie rodzaje wyciągów - orczyki, talerzyki, krzesełka, taśmy, koleje linowe i gondole - można znaleźć w Polsce.

Liczba szkół narciarskich

Najwięcej szkół narciarskich zlokalizowanych jest w Zakopanem, u podnóża Tatr. Jednakże, miłośnicy sportów zimowych mogą również śmiało korzystać z 23 km zróżnicowanych tras oraz rozbudowanej infrastruktury narciarskiej w Zieleńcu, gdzie liczba szkół narciarskich wynosi 11.

Długość trwania sezonu w poszczególnych ośrodkach zależy przede wszystkim od warunków pogodowych i opadów śniegu. Kryterium najdłuższego sezonu zimowego niemal co roku wygrywa sudecki Zieleniec, którego długość określa się zwykle w okolicach 150 dni.

Warunki narciarskie: czas trwania sezonu 


Co wpływa na tak długi sezon właśnie w Zieleńcu i fakt, że śnieg tak długo zaleg tu na stokach? Zdecydowanie niepowtarzalny alpejski mikroklimat, który sprawia, że zima przychodzi tu zwykle na przełomie listopada i grudnia, a sporty narciarskie można uprawiać nawet w trakcie trwania Świąt Wielkanocnych, kiedy pokrywa białego puchu stwarza mimo wiosny dobre warunki narciarskie.

Wszystkim, którzy pragną cieszyć się białym szaleństwem jak najdłużej mówimy…
do zobaczenia na stokach!

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY