RAPORT: Gdzie w Polsce są najlepsze warunki narciarskie?
Przygotowaliśmy dla Państwa ranking polskich ośrodków narciarskich oceniając kluczowe kryteria, którymi warto się kierować, wybierając miejsce na najbliższe ferie zimowe 2024.
Ranking uwzględnia 11 TOP-owych kurortów górskich z profesjonalnie przygotowanymi stokami i infrastrukturą pozwalającą obsłużyć odpowiednią liczbę turystów w czasie najbliższych ferii.
Zwracaliśmy uwagę na potrzeby dorosłych i dzieci, różnorodność dostępnych atrakcji oraz przyjemność z jazdy.
W praktyce oznacza to, że raport pozwoli ocenić, gdzie aktualnie w Polsce mamy najlepsze warunki narciarskie.
Ciąg dalszy pod zdjęciami i reklamą
Stoki przygotowane z myślą o narciarstwie zjazdowym dzielą się na trzy kategorie: trasy niebieskie (łatwe), czerwone (trudne) i czarne (bardzo trudne). Przy ich ocenie bierze się pod uwagę nachylenie i ogólne ukształtowanie terenu, zabudowania, zalesienie, inne obiekty znajdujące się w bezpośredniej bliskości trasy, a przede wszystkim: długość i różnicę wzniesień.
Liczba tras z podziałem na stopień trudności
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór ośrodka, w którym pasjonaci chętnie uprawiają sporty zimowe i cieszą się zimową aurą, są trasy zjazdowe. Ich liczba wywiera duży wpływ na komfort jazdy użytkujących stoki.
Długość wszystkich tras
Sumując długości wszystkich tras zjazdowych w polskich kurortach i ośrodkach górskich powstają naprawdę imponujące wartości. W Szczyrk Mountain Resort i Centralnym Ośrodku Sportu Szczyrk suma długości wszystkich tras to niemal 32 km, co zapewnia mu mocne pierwsze miejsce w rankingu.
Najdłuższa trasa zjazdowa
Długie trasy zjazdowe pozwalają poczuć się niczym w szwajcarskich Alpach, gdzie stoki osiągają kilometrowe długości. Narciarze i snowboardziści również w Polsce mogą cieszyć się długą jazdą i zapierającymi dech w piersiach widokami niczym one million dollar view.
UWAGA! W Zakopanem nie uwzględniliśmy nartostrady, która z definicji jest trasą prowadzącą do dolnej stacji wyciągu i nie uznaje się jej za stok (którym jest trasa biegnąca w pobliżu wyciągu). Jeśli połączylibyśmy tę tatrzańską nartostradę z trasą narciarską, otrzymujemy wtedy najdłuższy zjazd w Polsce wynoszący 5400 m.
Najwyżej położone stoki
Wysoko położone stoki gwarantują śnieg i doskonałe warunki narciarskie. W Polsce najwyżej położony punkt na stoku znajduje się w Tatrach w Zakopanem - na wysokości dokładnie 1987 m n.p.m. Trzeba zauważyć, iż warunki do uprawiania sportów zimowych są znakomite również w innych ośrodkach zimowych, a różnice w wysokościach położenia stoków - niewielkie.
Infrastruktura narciarska to wszystkie elementy składające się na istnienie ośrodka narciarskiego, takie jak: kompleks tras i wyciągów narciarskich, wypożyczalnie sprzętu, szkoły nauki jazdy na nartach lub snowboardzie, a także hotele czy restauracje, które poprzez zapewnienie noclegów i rozgrzewających dań dbają o komfortowy pobyt osób korzystających z dobrodziejstw zimy w górach i uprawiających sporty zimowe.
Liczba wyciągów
Liczba dostępnych wyciągów, a także ich zróżnicowanie umożliwiają jazdę na nartach lub snowboardowej desce zarówno początkującym, jak i osobom zaawansowanym. Wszystkie rodzaje wyciągów - orczyki, talerzyki, krzesełka, taśmy, koleje linowe i gondole - można znaleźć w Polsce.
Liczba szkół narciarskich
Najwięcej szkół narciarskich zlokalizowanych jest w Zakopanem, u podnóża Tatr. Jednakże, miłośnicy sportów zimowych mogą również śmiało korzystać z 23 km zróżnicowanych tras oraz rozbudowanej infrastruktury narciarskiej w Zieleńcu, gdzie liczba szkół narciarskich wynosi 11.
Długość trwania sezonu w poszczególnych ośrodkach zależy przede wszystkim od warunków pogodowych i opadów śniegu. Kryterium najdłuższego sezonu zimowego niemal co roku wygrywa sudecki Zieleniec, którego długość określa się zwykle w okolicach 150 dni.
Warunki narciarskie: czas trwania sezonu
Co wpływa na tak długi sezon właśnie w Zieleńcu i fakt, że śnieg tak długo zaleg tu na stokach? Zdecydowanie niepowtarzalny alpejski mikroklimat, który sprawia, że zima przychodzi tu zwykle na przełomie listopada i grudnia, a sporty narciarskie można uprawiać nawet w trakcie trwania Świąt Wielkanocnych, kiedy pokrywa białego puchu stwarza mimo wiosny dobre warunki narciarskie.
Wszystkim, którzy pragną cieszyć się białym szaleństwem jak najdłużej mówimy…
do zobaczenia na stokach!
ARTYKUŁ SPONSOROWANY