Skip to main content

PolSKI Mistrz: Rozpoczynamy sezon narciarski 2021/2022

Autor: |
Maryna Gąsienicana Kasprowym (fot. B.Pawlik)
Maryna Gąsienicana Kasprowym (fot. B.Pawlik)

Już za kilka dni rusza w Polsce sezon rywalizacji w narciarskich konkurencjach alpejskich. Dzięki wsparciu programu PolSKI Mistrz zawodnicy powalczą w aż 8 międzynarodowych imprezach FIS, w tym dwukrotnie w Mistrzostwach Polski. Młodsi narciarze i narciarki zmierzą się w czasie 6 przystanków Młodzieżowego Pucharu Polski.

Jeszcze przed końcem roku odbędą się dwie międzynarodowe imprezy FIS w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy, który już w zeszłym sezonie stał się główną areną zmagań alpejczyków w Polsce. Na cały sezon 2021/2022 zaplanowanych jest aż 8 wydarzeń tej rangi, w tym Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim. W zeszłym sezonie w imprezach tych startowało regularnie nawet 150 zawodników i zawodniczek z Polski, Czech, Słowacji, a także z Austrii czy Wielkiej Brytanii. Tak duże zainteresowanie nie powinno dziwić - stanowią one wyjątkową okazję, szczególnie dla młodych alpejczyków, znajdujących się na wczesnym etapie swojej sportowej kariery.

- Mimo że nasi zawodnicy jeżdżą po całym świecie, okazuje się, że w Polsce czy na Słowacji można zdobyć lepsze punkty FIS, niż wybierając się daleko do krajów alpejskich lub nawet poza Europę. W bardziej odległych destynacjach spotkamy więcej zawodników na wysokim poziomie, a tutaj, mając kilku bardzo dobrych zawodników, można skończyć zawody z naprawdę dobrymi punktami FIS - mówi Marcin Blauth, wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Punkty FIS, jako system zbudowany na wieloletnim doświadczeniu, dają możliwość porównania narciarki lub narciarza z innymi zawodnikami na całym świecie. Niższa liczba punktów FIS gwarantuje lepszy numer startowy w kolejnych zawodach, co jest szczególnie istotne przy konkurencjach technicznych, w których warunki na trasie pogarszają się po każdym przejeździe. W tej sytuacji start z dalszym numerem bardzo często przekłada się na gorszy wynik. Punkty FIS stanowią również przepustkę do zawodów wyższej rangi - często aby wziąć udział w zawodach, wymagane jest posiadanie określonej liczby punktów. Dobre wyniki podczas międzynarodowych zawodów FIS w Polsce mogą zatem przełożyć się na możliwość startu z lepszym numerem w kolejnych zawodach za granicą. 

Czołowa polska narciarka alpejska Maryna Gąsienica-Daniel również podkreśla korzyści płynące z udziału w zawodach FIS w Polsce na początku narciarskiej kariery.

- To świetna okazja dla zawodników stawiających pierwsze kroki w zawodach FIS. Zawsze jest lepiej wystartować u siebie niż np. w Norwegii. Nawet dla tych bardziej doświadczonych jest to okazja do nauki. Jadą później na kolejne zawody np. w Austrii już z pewnym doświadczeniem zebranym bliżej domu - mówi najlepsza polska alpejka.

Młodzieżowy Puchar Polski

Przed rozpoczęciem swojej przygody z zawodami FIS, młodsi alpejczycy biorą udział w Młodzieżowym Pucharze Polski, który może odegrać bardzo dużą rolę w rozwoju ich kariery. Zawodnicy i zawodniczki z kategorii Młodzików (ur. 2008-2009) oraz Juniorów Młodszych (ur. 2006-2007) zainaugurują sezon w dniach 18-19 grudnia br. w Suchym.

W zeszłym sezonie w rankingu generalnym sklasyfikowanych było 260 narciarzy z 52 klubów z całego kraju. Podczas zawodów Młodzieżowego Pucharu Polski narciarze będą starali się uzyskać jak najlepsze POLpunkty, które liczone są w podobny sposób co punkty FIS i również przekładają się na to, z jakim numerem będzie w przyszłości startował dany zawodnik.

- Dzięki temu mogą oni przyuczyć się do zasad obowiązujących na zawodach za granicą, a dla nas jest to wyznacznik umiejętności sportowych. Nie jest to oczywiście całkowity obraz zawodnika, jednak daje wiedzę, jaki ma on potencjał - tłumaczy Marcin Blauth.

Czołowi narciarze, którzy zakończyli w zeszłym sezonie rywalizację w Młodzieżowym Pucharze Polski, dołączyli w tym roku do Kadr Narodowych Juniorek i Juniorów. W ich skład wchodzi obecnie 16 zawodników i zawodniczek, którzy mają już za sobą pierwsze starty w zawodach międzynarodowych w tym sezonie. Dobre wyniki w zawodach juniorskich FIS osiągnęli m.in. Aniela Sawicka, która zajęła 3 miejsce w slalomie w austriackim Knittel, Nicholas Czarnik, który wywalczył 5 miejsce w slalomie gigancie w Solda-Sulden we Włoszech, 10 w slalomie w Livigno we Włoszech była Maja Chyla, czy Wojciech Gałuszka - 13 w slalomie gigancie we włoskim Pfelders.

Kadry Narodowe Juniorek i Juniorów, Kadry Młodzieżowe i Kadry Narodowe PZN korzystają ze wsparcia finansowego, jakiego w ramach programu PolSKI Mistrz udzielają Polskiemu Związkowi Narciarskiemu jego inicjatorzy - Polski Fundusz Rozwoju i Polskie Koleje Linowe. Wsparcie to przeznaczane jest także na organizację Młodzieżowego Pucharu Polski, międzynarodowych zawodów FIS i Mistrzostw Polski. 

Tu trenuje PolSKI Mistrz, możesz i Ty

Początek narciarskiego sezonu czuć już w powietrzu - i to dosłownie. Sprzyjająca, zimowa aura pozwoliła na rozpoczęcie naśnieżania stoków w ośrodkach Grupy PKL - na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy,Mosornym Groniu w Zawoi, oraz Palenicy w Szczawnicy. Już wkrótce trasy będą gotowe na treningi i zawody organizowane w ramach programu PolSKI Mistrz, a także przyjęcie wszystkich miłośników narciarstwa alpejskiego. Aktualne warunki śledzić można na stronie www.pkl.pl

- Zależy nam na jak najlepszym przygotowaniu tras narciarskich w ośrodkach PKL na potrzeby treningów i zawodów. Tym samym chcemy zagwarantować zawodnikom przygotowującym się do startów w kraju i na arenie międzynarodowej optymalne warunki, ponieważ profesjonalna baza treningowa ma bez wątpienia kluczowe znaczenie dla rozwoju polskich sportowców - dodaje Patryk Białokozowicz, członek zarządu Polskich Kolei Linowych.

Maryna Gąsienicana Kasprowym (fot. B.Pawlik) Maryna Gąsienicana Kasprowym (fot. B.Pawlik)