Skip to main content

Podpowiadamy, jak wzmocnić kolana przed nartami

Autor: |
/mat. prasowe
/mat. prasowe

W Polsce jest coraz więcej miłośników uprawiania sportów zimowych. Przygotowania do sezonu narciarskiego to nie tylko zadbanie o odpowiedni sprzęt, ale również o dobrą kondycję. Dieta bogata w cenne składniki odżywcze, suplementacja i wczesne rozpoczęcie treningów to jedne z najważniejszych rzeczy. Jak przygotować się na narty? Jak sprawić, by ból stawu kolanowego nie pojawiał się zbyt często? Dlaczego suplementy wspomagające stawy (Flexus Shots) są dobrym wyborem? Odpowiadamy w naszym artykule!

  1. Jak przygotować się na narty? Jak wzmocnić kolana przed nartami?
  2. Czy można wzmocnić stawy kolanowe dietą?
  3. Ból kolan to również domena osób mniej aktywnych
  4. Staw kolanowy – jak zapobiegać kontuzjom?

Sezon narciarski to dobry moment, by przypomnieć o kilku istotnych kwestiach związanych z jazdą na nartach.

Jak przygotować się na narty? Jak wzmocnić kolana przed nartami?

Wielbiciele sportów zimowych przeważnie leczą uszkodzenia więzadłowe stawu kolanowego. Objawy uszkodzenia więzadeł pobocznych lub więzadeł krzyżowych są dość nieprzyjemne. Występuje m.in. obrzęk stawu kolanowego oraz silny ból, a osoba kontuzjowana ma duże problemy z poruszaniem się.
Dobra kondycja jest bardzo ważna w kontekście uprawiania sportu. Bieganie, pływanie, czy jazda na koniu lub rowerze są dobrymi sposobami na wzmocnienie nóg. Właściwie wykonywane ćwiczenia powinny wzmacniać mięśnie nóg, mięśnie posturalne oraz dolną część pleców. Pierwsze treningi powinny trwać około 20 minut. Powinno się stopniowo je wydłużać, by tuż przed wyjazdem na narty trwały już godzinę.
Pamiętaj, że wyjazd na stok bez właściwego wzmocnienia mięśni oraz ogólnej poprawy kondycji z pewnością nie przyniesie przyjemności. Dodatkowo zwiększa szansę wystąpienia poważnej kontuzji. Jak zatem odpowiednio się przygotować, żeby wyjazd okazał się naprawdę udany? Jak wzmocnić kolana przed nartami? To pytania, które zadaje sobie wielu miłośników sportów zimowych.
Dobry pomysł to zapisanie się na zajęcia w ośrodku fitness. Korzystny może również okazać się trener personalny, chociaż na stok można przygotować się samodzielnie. W tym wypadku kluczowe są systematyczność i dyscyplina. Treningi najlepiej rozpocząć na 2 miesiące przed wyjazdem (absolutne minimum to jeden miesiąc przed). Trening powinien obejmować ćwiczenia, które wzmacniają konkretne partie mięśni. Istotne są także ćwiczenia na równowagę oraz ćwiczenia rozciągające. Trzeba też przypomnieć sobie techniki jazdy oraz sposób upadania. Pośród zalecanych ćwiczeń, które przygotowują do jazdy na nartach, wymienia się zazwyczaj brzuszki, przysiady, wymachy ramion i nóg, wykroki, nożyce.

Czy można wzmocnić stawy kolanowe dietą?

Stawy skokowe, mięśnie czworogłowe, mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha, mięśnie ud – każdy sportowiec wie, jak ważne jest danie o te elementy organizmu człowieka. Stawy kolanowe to jedne z tych miejsc w organizmach narciarzy, które powinny być otoczone szczególną opieką. Do uszkodzeń stawów dochodzi często w sytuacjach, kiedy amatorzy sportów zimowych pomijają ważny etap przygotowania fizycznego ciała w czasie jesieni. Jednak czasami urazy więzadeł możemy skutecznie ominąć działaniami, które są związane z wdrożeniem odpowiedniej diety.
Osoby, które ukończyły 26 lat, zaczynają tracić kolagen, przez co dochodzi do pogarszania się kondycji skóry, włosów i stawów. To ostatnie może doprowadzić do dotkliwych uszkodzeń narządu ruchu! Stąd suplementowanie tej substancji ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia. Należy także dbać, by możliwie mocno zapobiegać powstaniu ubytków mazi stawowej. Niedobór tej substancji może prowadzić do silnych objawów bólowych oraz skutkować problemami związanymi z poruszaniem. Maź stawowa zbudowana jest między innymi z kolagenu. Dbanie o to, by w organizmie było go odpowiednio dużo, ma ogromne znaczenie.
Spożycie kolagenu zalecają nie tylko dermatolodzy, fizjoterapeuci i ortopedzi. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj hydrolizowany kolagen. Jego dobrym źródłem jest np. preparat Flexus Shots. Obecny w preparacie Flexus Shots hydrolizowany kolagen powstaje w trakcie procesu hydrolizy. Dzięki temu powstaje hydrolizat kolagenu budową do złudzenia przypominający kolagen, jaki występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Hydrolizowany kolagen jest bardzo ważny np. w kontekście regeneracji stawów dzięki temu, iż jest odpowiedzialny za zapewnianie im prawidłowej ilości mazi stawowej.

Ból kolan to również domena osób mniej aktywnych

Warto postawić na aktywność fizyczną, do której we właściwy sposób przygotujemy swój organizm, eliminując tym samym przyczyny bólu kolan. Co istotne, pomocne mogą w tym być nie tylko ćwiczenia. Warto również pamiętać, że nie należy się panicznie bać jazdy na nartach w kontekście chorobowym – problemy mogą pojawić się też u tych, którzy dosłownie nic nie robią.
Przetrenowanie albo złe przygotowanie do sezonu może być przyczyną bólu stawów. Jeżeli całkowicie zrezygnuje się z aktywności fizycznej lub mocno ją ograniczy, można nabawić się problemu zdrowotnego określanego mianem „kolana kinomana”. To nic innego jak stan zapalny stawu rzepkowo–udowego, który objawia się np. tarciem, „strzelaniem” oraz tym, że ból kolan towarzyszy np. w trakcie wchodzenia po schodach.
 

Ciąg dalszy pod galerią
/mat. prasowe /mat. prasowe

Staw kolanowy – jak zapobiegać kontuzjom?

Leczenie stawów kolanowych to długotrwały proces, dlatego zanim zaczniemy pierwszy zjazd po zboczu góry, warto zastosować kilka cennych wskazówek. Jak zabezpieczyć stawy przed jazdą na nartach? Istotne są:

  • nawodnienie organizmu;
  • właściwa (ciepła) garderoba;
  • obowiązkowe przeprowadzenie minimum 10-minutowej rozgrzewki;
  • w trakcie wyjazdu na narty stosowanie diety wysokoenergetycznej;
  • przed założeniem nart warto zaopatrzyć się w ochraniacze.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY