Skip to main content

Narty wodne – Rossignol 2009/10

Autor: |
Amptek
Amptek

Amptek
Technologia stosowana w nartach freestyle i backcountry. Jest to specyficzny profil narty ułatwiający poruszanie się w każdych warunkach. Tradycyjnie ukształtowane narty posiadają wygięcie środkowej części w górę. Idąc dalej w stronę dziobu i piętki kierunek wygięcia narty jest niezmienny, jedynie końcówki czyli dziób i piętka wygięte są w górę umożliwiając narcie płynne poruszanie się po nierównych powierzchniach. Tak ukształtowana narta pracuje krawędziami na całej długości, co znakomicie sprawdza się w sprzęcie do jazdy alpejskiej, ale niekoniecznie we freestyle, gdzie ważna jest zwrotność i flotacja a mniej uwagi poświęca się pracy krawędzi. Amptek, patent Rossignola bazuje na zmniejszeniu czynnej krawędzi narty. Narta wygięta jest w sposób tradycyjny  na odcinku pod butem i po kilkadziesiąt centymetrów do przodu i do tyłu, następnie wygięcie zmienia kierunek podnosząc w górę końcówki narty znacznie wcześniej niż tradycyjnie wyginane dzioby i piętki. W efekcie, kosztem nieco gorszych właściwości carvingowych, narty zyskały znakomite zachowanie w puchu. Kto próbował jazdy w głębokim śniegu, ten wie, jak trudne jest wykonywanie skrętów w takich warunkach. Narty wykonane w technologii Amptek są niezwykle poręczne w puchu, a przy tym ułatwiają wykonywanie wszelkiego rodzaju zwrotów i piruetów. Ich podniesione dzioby i piętki powodują lepszą flotację przy mniejszych prędkościach dzięki czemu nawet osoby o mniejszym doświadczeniu backcountry bez trudu mogą oddawać się rozkoszom pływania w puchu.

Radical Mutix
Kolejna generacja wprowadzonego kilka sezonów wcześniej systemu pozwalającego na zmianę promienia skrętu narty. System oparty jest na wymiennych ramionach usztywniających różnej długości, będących rodzajem przedłużenia wiązań. Ramiona skierowane są promieniście w kierunku przodu i tyłu narty. Dotychczas system Mutix obejmował jedynie ramiona umieszczane przed wiązaniem i skierowane do przodu narty. Zastosowanie ramion krótkich gwarantuje otrzymanie nart o właściwościach zbliżonych do nart slalomowych, znakomicie spisujących się w krótkim skręcie, ramiona długie powodują wydłużenie promienia skrętu i lepsze zachowani przy większej prędkości w dłuższych łukach. Do wyboru mamy ramiona SLR (Short Radius Arms) dające promień skrętu 11m oraz LRM (Long Radius Arms) pozwalających spreparować nartę tak aby wycinała promień 15m. Dodatkowo, do montowanych z przodu wiązań ramion zastosować można specjalny element, który powiększy promień skrętu do 17 m i sprawi, że narty poruszać się będą bardziej dynamicznie.

Sensor 3
Konstrukcja butów narciarskich z grupy Race oparta na komputerowej analizie budowy i funkcjonowania stopy. Symulacje wykazały, że na spodzie stopy znajdują się trzy strefy receptorów (tzw. trzy punkty oparcia) odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi. Bardzo ważnym elementem jest dobry kontakt elementów buta z opisanymi wyżej strefami na stopie. W konstrukcji butów wykorzystaliśmy węższą, anatomicznie ukształtowana wkładkę, która sprawia, że stopa, w miejscach, gdzie znajdują się trzy strefy receptorów, ma bezpośrednią styczność z podeszwą. Pozwala to na lepszy odbiór sygnałów przez receptory w stopie narciarza co przekłada się na lepsze czucie jazdy i równowagi. Efekt ten osiągnięto dzięki zastosowaniu poliwęglanowych wstawek w podeszwie buta.

Slant Nose
Budowa dziobu narty stosowana w tegorocznych zawodniczych slalomówkach. Jest to szeroko stosowana technika przesunięcia szczytu dziobu nart z osi narty do wewnątrz dzięki czemu, w znaczny sposób ogranicza się możliwość „złapania” tyczki po zbyt bliskim jej zaatakowaniu i uderzeniu czubkiem narty. Slant Nose o tyle różni się od technologii innych frim, że konkurencja stosuje specjalne nakładki na standardowy dziób narty natomiast Rossignol stworzył narty które mają przesunięty czubek bez stosowania dodatkowych elementów.

Zenith Mutix
Kolejna odmiana systemu Mutix, tym razem zastosowana w nartach typu allmountain. W tym wypadku ramiona nie odpowiadają za zmianę promienia skrętu nart, ale ich sztywność wzdłużną i poprzeczną. W technologii Zenith Mutix mamy do wyboru trzy typy ramion: regular, czyli ramiona kompozytowe zapewniające większą elastyczność nart, stiff, ramiona ze stopu tytanu sprawdzające się przy ostrzejszej jeździe oraz extra stiff o konstrukcji z włókien węglowych zamieniające narty Zenith w prawdziwie wymagający sprzęt tylko dla najlepszych narciarzy. Ramiona montowane są bez użycia narzędzi na specjalny klips w przeciwieństwie do ramion Radical Mutix, do montażu których niezbędny jest śrubokręt.

FKS
Legendarne wiązania freestylowe o bardzo charakterystycznych bezpiecznikach przypominających konstrukcję sprzed lat – Look Nevada.

Najbardziej elastyczne wiązania na rynku co jest zaletą szczególnie doceniane w gronie fanatyków freestyle gdzie uderzenia boczne są na porządku dziennym. Tak elastyczne wiązania potrafią wytłumić tego typu zakłócenia na tyle, aby nie były one niebezpieczne dla nóg narciarza nie powodując wypięcia narty, co też ma duże znaczenie. Dzięki tym wiązaniom, nawet po wywinięciu poważnego „orła” nadal mamy narty na nogach a nieprzewidziany wypadek możemy tłumaczyć jak zamierzony trick. Oczywiście jeżeli przeciążenia i przesunięcia buta przekroczą wartości bezpieczne nasza noga zostanie niezawodnie uwolniona. Właściwości takie osiągnięto dzięki zastosowaniu przedniego bezpiecznika typu DUAL ACTION RACE i obrotowego tyłu FKS TURNTABLE. W tegorocznej kolekcji Rossignola wiązania FKS występują w dwóch wariantach FKS 180 o skali wypięcia DIN 8 do 18 oraz FKS 140 DIN 5 do 14. Oba modele wyposażone są w ski stopery XXL o rozstawie ramion 117mm pozwalających na montaż nawet w najszerszych modelach backcountry, oraz poszerzoną płytkę poślizgową WIDE FREE.

S7 BC
Deski przeznaczone do jazdy w puchu o rewolucyjnej konstrukcji twin tip. W modelu S7 francuski producent zastosował profil Rossignol Sigma, specyficzne ("odwrotne") taliowanie na dziobach i piętkach oraz klasyczne taliowanie pod butem. Narty mają mocno podgięte dzioby i piętki, a na środku charakterystyczny, lekko wygięty profil. Krótko mówiąc, Rossignol stworzył wymarzony sprzęt dla miłośników szusów w głębokim puchu, z dala od uczęszczanych tras. Konstrukcja tych nart opiera się na profilu Amptek. Odcinek pod butem o tradycyjnym taliowaniu zapewnia możliwość wycięcia skrętu o promieniu 18m. Podgięte w górę strefy dzioba i piętki mają taliowanie odwrotne (podobnie jak narty wodne) co znacznie poprawia zachowanie w puchu. Parametry tych nart to 145/115/123.

ATTRAXION echo for life
Narty wykonane z przyjaznych dla środowiska materiałów o doskonałych parametrach technicznych i najwyższej, charakterystycznej dla Rossignola jakości. W ich konstrukcji zastosowano drewniany rdzeń i lniane włókno - materiały wpływające na lepszą sprężystość i dynamikę nart. Dużą zaletą Attraxion Echo jest łatwość prowadzenia i poczucie bezpieczeństwa.

Amptek Amptek
Sensor 3 Sensor 3
FKS 180 FKS 180
S7 BC S7 BC