Skip to main content
Wydarzenia

Kupujemy buty

Buty, po pierwsze muszą być wygodne, pamiętaj o tym podczas zakupów, bowiem w sezonie będziesz w nich spędzał po kilka godzin. Po drugie buty podczas jazdy będą łącznikiem między Tobą a śniegiem.

Piotr Burda

Musi być sztywny w płaszczyźnie poprzecznej i dość elastyczny w płaszczyźnie wzdłużnej (by umożliwić zgięcie nogi w kostce do przodu. I wreszcie musi trzymać nogę, nie pozwalać jej na przemieszczanie się w bucie.

Ogólnie rzecz biorąc konstrukcja buta jest podobna u wszystkich producentów. Składa się on z zewnętrznej twardej skorupy i wkładki wewnętrznej. Pewną różnicą jest sposób ubierania buta. Istnieją modele ubierane od tyłu od "środka", i od przodu. Ubierane od tyłu są zazwyczaj bardziej komfortowe i polecane dla początkujących, zaś te ubierane od przodu zapewniają większą sztywność i co za tym idzie kontrolę, Ubierane od "środka" łączą ze sobą zalety dwóch poprzednich.

<font size="1">Kilka rad</font>
<font size="1">- przed wyjazdem pochodź w nowych butach po domu<br>- pierwszego dnia w nowych butach nie przesadzaj zbytnio, podobnie jak "cywilne buty" narciarskie mogą cię obetrzeć.<br>- obetnij paznokcie przy palcach u nóg<br>- ubierając byty zwróć uwagę by skarpety nie były pozwijane<br>- staraj się nie zostawiać na noc butów i skarpet narciarskich w nie ogrzewanym pomieszczeniu <br>- do pierwszych zjazdów nie dopinaj butów na "maksa"<br>- jeśli będziesz odczuwał ból poluzuj buty na czas stania w kolejce czy wyjazdu kolejką</font>

 
Kupujemy buty
Nie ma dwóch identycznych butów i nie ma dwóch identycznych stóp. Kupując buty przymierzaj ile się da, od tego zależy Twój komfort na stoku. Z tego powodu warto kupować buty w sklepie który ma szeroki wybór modeli różnych firm.
Nawet dobrze jeżdżącym amatorom nie polecam kupna butów zawodniczych. Powód jest prosty, buty te trzymają doskonale dają pełną precyzją kierowania skrętem, ale ... są zazwyczaj nie wygodne. Dlaczego? Mógł by ktoś zapytać. ,Odpowiedź jest dość prosta i oczywista, zawodnicy są na trasie podczas zawodów góra kilka minut, nie tak jak my cały dzień.
Oczywiście do tego dyskomfortu można się przyzwyczaić, tak jak muszę to robić ja, zgrzytając przez pierwsze dni sezonu zębami i luzując po każdym zjeździe klamry.

Wybierz optymalnie:
Wybierając buty kieruj się swoim poziomem dziś, lub tym jaki chcesz osiągnąć w najbliższych 2-3 latach.

Nawet jeśli jesteś dobrym narciarzem zastanów się przed kupnem modelu dla zawodników.
Dla początkujących but z dwoma klamrami będzie w zupełności wystarczający. But dla początkującego nie może być zbyt twardy ani zbyt nachylony.

Bardziej doświadczeni narciarze wybiorą modele twardsze z większą ilością klamer i regulacji.

Buty wyższej klasy są wyposażone w możliwość regulowania kąta nachylenia, kantingu i bardzo precyzyjną regulację zapięcia klamer.



    Zobacz również

    Kronplatz - Muzeum światła "Lumen" / fot. P. Burda

    Dolomiti Superski: Co czeka narciarzy w sezonie 2024-2025

    mat. prasowe / P. Burda
    Widok z hotelu Someda na Moenę (fot. P.Tomczyk)

    Trentino: Połączenie Moena – Valbona, ogłoszono przetarg na kolej linową

    mat. prasowe / Piotr Burda
    Słynny dzwon na Kronplatz, bija punktualnie w południe (foto: Narty.pl PB)

    Kronplatz: ostatni sezon narciarski dla wyciągów Kronplatz I i II

    mat. prasowe / Piotr Burda
    Pure Powder 2023 / fot. K. Cembrowski

    Festiwale Pure Powder Tour ruszają w trasę

    mat. prasowe
    Lodowiec Presena (fot. P. Tomczyk)

    Złe wiadomości dla narciarek i narciarzy Seniorów

    Piotr Burda